Tietoa meistä

Autojen voiteluaineet Valmistaja: Hexol®

Hexol® perustettiin Kanadassa vuonna 1997, ja sen taustalla oli tavoite luoda maailmanlaajuisesti arvostettu voiteluainebrändi, joka tarjoaa edistyksellisiä nesteiden teknologioita vastaamaan nykyaikaisten teollisuudenalojen muuttuviin vaatimuksiin.
Hexol® perustuu tekniseen osaamiseen, innovaatioihin ja luotettaviin kumppanuuksiin, ja se on kehittynyt jatkuvasti vastaamaan asiakkaiden ja markkinoiden muuttuviin tarpeisiin ympäri maailmaa.
Hexol® omaksui alusta lähtien kansainvälisen ajattelutavan ja keskittyi useisiin markkinoihin ja toimialoihin vahvistaakseen asemaansa kotimarkkinansa ulkopuolella. Erityistä huomiota on kiinnitetty Keski- ja Itä-Eurooppaan sekä Aasiaan, joissa brändi on laajentunut tasaisesti strategisten kumppanuuksien ja paikallisten markkinavaatimusten syvällisen ymmärryksen ansiosta. Tämä sopeutumiskyky yhdistettynä johdonmukaiseen sitoutumiseen laatuun ja asiakastyytyväisyyteen on vakiinnuttanut Hexol®:n aseman luotettavana nimänä voiteluainealalla.

 

Teollisuuden kasvu ja valmistuksen huippuosaaminen

Hexol®-tuotteiden kysynnän kasvaessa edelleen yritys laajensi tuotantotoimintaansa Romaniaan vuonna 2001. Alun perin teollisuusvoiteluaineisiin keskittynyt tuotanto monipuolistui nopeasti kattamaan myös autojen moottoriöljyt, vaihteistoöljyt, rasvat ja autoteollisuuden kemikaalit, joita kaikkia valmistetaan Hexol®-tuotemerkillä ja -laatuvaatimusten mukaisesti.
Nykyään Hexol® tarjoaa kattavan valikoiman voiteluaineita ja erikoisnesteitä, jotka on suunniteltu henkilöautoihin, hyötyajoneuvoihin, maatalouskoneisiin, teollisuuslaitteisiin ja raskaisiin käyttökohteisiin. Kaikilla toimialoilla Hexol®-tuotteet on kehitetty parantamaan tehokkuutta, alentamaan käyttökustannuksia, optimoimaan polttoaineenkulutusta ja pidentämään laitteiden käyttöikää.

hexol-distribuitor-lubrifianti-auto-romania-oradea-romania
Hexol Romania – auto- ja teollisuusöljyjen valmistaja

Teknologian ja jatkuvan innovoinnin vauhdittamana

Innovaatio on edelleen kaiken toimintamme ytimessä. Hexol® investoi jatkuvasti tutkimukseen, tuotekehitykseen ja edistyneisiin valmistustekniikoihin varmistaakseen, että sen tuotteet täyttävät sekä nykyiset että tulevat alan vaatimukset.
Nykyaikainen laboratoriomme on varustettu edistyneillä testaus- ja analyysilaitteilla, jotka mahdollistavat uusien voiteluaineiden koostumusten jatkuvan kehittämisen ja arvioinnin. Yhdistämällä korkealaatuisia perusöljyjä ja uusinta lisäaineteknologiaa Hexol® tarjoaa tuotteita, jotka takaavat poikkeuksellisen suojan, luotettavan suorituskyvyn ja maksimaalisen toimintatehokkuuden vaativimmissakin olosuhteissa.
Laadunvarmistus on integroitu valmistusprosessin jokaiseen vaiheeseen. Jokainen tuotantoerä testataan huolellisesti, jotta voidaan varmistaa, että se täyttää täysin kansainväliset standardit, alan vaatimukset ja asiakkaiden odotukset.
Vuonna 2023 Hexol® toteutti yli 1,8 miljoonan euron strategisen investoinnin uuteen, huipputeknologian mukaisiin voiteluaineiden tuotantolaitokseen. Laitoksessa hyödynnetään digitaalisesti ohjattua sekoitustekniikkaa ja edistyneitä tuotannonhallintajärjestelmiä, jotka takaavat tarkkuuden, tasalaatuisuuden ja toiminnan tehokkuuden. Vuosituotantokapasiteetiltaan jopa 80 000 tonnia ja modernilla logistiikkainfrastruktuurilla varustettu laitos on suunniteltu tukemaan kestävää kasvua samalla kun se ylläpitää korkeimpia laatu- ja joustavuusvaatimuksia.

Laajentuminen kansainvälisille markkinoille

Hexol®:n kansainvälinen kasvu kiihtyi merkittävästi vuoden 2011 jälkeen, kun vientitoimintaa laajennettiin Bulgariaan, Unkariin ja Kroatiaan. Tämän kehityksen tukemiseksi perustettiin vuonna 2015 oma vientiosasto, joka loi uusia mahdollisuuksia ja vahvisti brändin läsnäoloa Sloveniassa, Maltalla, Moldovassa, Pohjois-Makedoniassa ja Serbiassa. Laajentuminen on jatkunut vakaasti, ja nykyään Hexol®-tuotteita on saatavilla yli 23 maassa ympäri maailmaa.
Kansainvälinen liiketoimintamallimme perustuu vahvoihin paikallisiin kumppanuuksiin. Teemme tiivistä yhteistyötä kokeneiden jakelijoiden kanssa, jotka ymmärtävät markkinoidensa erityistarpeet ja osallistuvat aktiivisesti Hexol®-brändin kehittämiseen omilla alueillaan. Yhdessä luomme kestävää kasvua ja pitkäaikaista arvoa asiakkaillemme.

Pitkäaikaisten kumppanuuksien rakentaminen

Me Hexol®:ssa uskomme, että kestävä menestys perustuu luottamukseen, sitoutumiseen ja vahvoihin suhteisiin. Toimintamallimme ei rajoitu pelkästään tuotteiden toimittamiseen; keskitymme luomaan kumppanuuksia, jotka tuottavat molemmille osapuolille arvoa ja tukevat liiketoiminnan pitkäaikaista kasvua.
Vaikka teknologia, tuotantokapasiteetti ja investoinnit ovatkin olennaisen tärkeitä, ihmiset ovat edelleen suurin voimavaramme. Hexol®-tiimin omistautuminen, asiantuntemus ja ammattitaito muodostavat menestyksemme perustan ja ovat liikkeellepaneva voima asiakassuhteissamme sekä yhteistyökumppaneidemme kanssa.
Jokaisen Hexol®-saavutuksen takana ovat työntekijämme — omistautuneet ammattilaiset, jotka uskovat, että menestyksemme perustuu asiakkaidemme menestykseen. Asiantuntemuksen, sitoutumisen ja yhteistyön avulla luomme ratkaisuja, jotka tuottavat todellista ja kestävää arvoa.
Uskomme, että kestävät yritykset rakentuvat yhteistyön, keskinäisen kunnioituksen ja yhteisten tavoitteiden varaan. Vielä tärkeämpää on, että uskomme juuri ihmisten olevan niitä, jotka luovat, kasvattavat ja ylläpitävät menestyviä organisaatioita.
Tämä filosofia määrittelee, keitä olemme ja mitä edustamme.

Hexol® – Advanced Fluid Technology.y.

MEDIAGALLERIA

Miksi moottoriöljy on vaihdettava?

Moottoriöljy on yksi auton moottorin tärkeimmistä nesteistä. Laadukkaan moottoriöljyn on täytettävä seuraavat tehtävät: - VOITELU: tämä on moottoriöljyn tärkein tehtävä vähentää kulumista, korroosiota ja peittää jokainen moottorin liikkuva osa suojakalvolla, joka vähentää kitkaa.
- PUHDISTUS: on tärkeää, että öljy pitää pinnat vapaina saostumista. Raaputukset, tervat, saostumat, kondenssit jne. voivat joutua moottoriin ja heikentää sen suorituskykyä.

- SEAL: moottoriöljy peittää epätasaiset pinnat 2-3 mikronin öljykalvolla. Se on ohut, mutta riittävä tiivistämään moottorin ja estämään tehon menetyksen.

- COOL: jäähdytysneste tai ilma hoitaa noin 60% moottorin jäähdytyksestä. Moottoriöljy varmistaa eron.

Teknologian kehityksestä huolimatta voiteluaineiden käyttöikä on rajallinen. Moottoriöljy on polttoaineen, lian, saostumien ja höyryjen saastuttamaa. Tämä aiheuttaa lisäaineiden vanhentumisen ja vahingoittaa moottoriöljyn alkuperäisiä ominaisuuksia. Liikenneolosuhteet ja ajotavat vaikuttavat paljon öljyn saastumisasteeseen.

Kuinka usein öljy on vaihdettava?

Yleisesti ottaen kaikki mekaanikot suosittelevat, että moottoriöljy vaihdetaan 5 000 kilometrin välein. Autonvalmistajat suosittelevat, että moottoriöljy vaihdetaan 10 000 kilometrin jälkeen mainiten “normaali huolto”. “Vaikean huollon” osalta ne suosittelevat 5 000 km:n huoltokilometriä. Mitä tarkoittaa “vakava huolto”?
- usein lyhyitä matkoja (alle 7-8 km);
- raskaan liikenteen matkat (pysähtyvä kaupunkiliikenne);
- perävaunun hinaaminen;
- ajaminen pölyisissä olosuhteissa;
- ajaminen kylmällä säällä;

Jos luet ajoneuvon käyttöopasta, löydät kaksi ajo-olosuhdetyyppiä: normaali käyttö ja vaikea käyttö. Normaalikäyttö tarkoittaa, että ajoneuvoja ajetaan ihanteellisissa olosuhteissa. Valitettavasti suurin osa tapauksista on vakavaa huoltoajoa, ja tässä on joitakin esimerkkejä:

Moottorin kylmäkäynnistys - Moottori tarvitsee sytytyksen jälkeen tietyn ajan saavuttaakseen optimaaliset toimintaparametrit. Tänä aikana polttoaine ei pala kokonaan, jolloin polttoainejäämiä syntyy. Laimennus palamattomilla polttoainejäämillä on tärkein öljyn likaantumislähde.

Lyhyet matkat - Autosi moottori toimii parhaiten pitkillä matkoilla, jotka tehdään tasaisella nopeudella. Valitettavasti useimmat meistä tekevät lyhyitä matkoja ja nopeita. Kaupunki tai toistuvat käynnistys- ja pysäytysjaksot ovat erittäin haitallisia moottorille ja öljylle.

Täynnä oleva auto - On hyvä tietää, että kuhunkin ajoneuvoon asennetut lisävarusteet aiheuttavat lisämaksun moottorille, mikä johtaa korkeampiin käyttölämpötiloihin. Automaattivaihteisto, ilmasto ja ilmastointi lisäävät moottorin lämpötilaa 10-15 ºC, jolloin moottorin jäähdyttämiseen tarvitaan lisäponnisteluja.

Autolla ajetaan satunnaisesti - Pidempään käyttämättömänä olleissa autoissa on moottorin korroosio- ja ruostumisriski, joka johtuu moottorin sisälle muodostuvasta kondenssivedestä.

Hinaus- Veneen, matkailuauton, perävaunun jne. hinaaminen vaatii lisätyötä moottorin käyttölämpötilan nostamiseksi. Moottorin korkea käyttölämpötila vaatii enemmän öljyä moottorin jäähdyttämiseen.

Pölyiset olosuhteet / huonot tiet (lika)- Pölyisissä olosuhteissa moottoriin pääsee pieniä pöly- ja likahiukkasia. Ilmansuodattimet eivät pysty tuottamaan täydellistä suodatusta; suodattimen läpi pääsee aina hienoja hiukkasia, jotka kehittävät suspension öljyssä, mikä johtaa moottorin ennenaikaiseen kulumiseen. Jokainen meistä kohtaa nämä olosuhteet joka kesä, hiekkateillä tai teillä, jotka ovat korjauksessa / huollossa.

Edellä luetellut olosuhteet määrittelevät niin sanotun “ankaran ympäristön”. Tuore amerikkalainen tutkimus osoitti, että yli 90% matkoista tehdään ankarissa olosuhteissa.

Mikä on oikea öljy autolleni?

Tässä on hyvin yleinen käsite:
“Käytin aiemmin SAE15W-40-öljyä, mutta vaihdoin sen SAE 20W-50-öljyyn suojellakseni moottoria paremmin.”
Mutta onko tämä todella totta?
Ajatus viskoosisemman (paksumman) öljyn käytöstä näyttää syntyneen nopeasti sen jälkeen, kun oli tarjottu nopeaa ratkaisua vanhoille moottoreille, jotka kuluvat paljon ja joiden moottoriöljyn kulutus on yleensä suuri. Vaihtaminen juoksevammasta öljystä (SAE15W-40 tai SAE10W-30) paksumpaan öljyyn (SAE20W-50) voi olla keino, jolla voidaan säästää laajamittaiselta korjaukselta. Tämä on itse asiassa viivytys. SAE 20W-50 -öljytyypissä on paksumpi voitelukalvo, joka auttaa erottamaan metalliosat toisistaan ja vähentää siten kulumista.

Kuulostaa hyvältä ja on täysin totta. Öljyn pitäisi siis olla mahdollisimman viskoosia (paksua), eikö niin? No ei aivan niin.
Jos öljy on liian viskoosia ympäristön lämpötilassa, on hyvin mahdollista, että se ei pääse riittävän nopeasti kaikkiin moottorin pintoihin, mikä johtaa moottorin nopeampaan ja ennenaikaiseen kulumiseen. Korkean viskositeetin omaavan öljyn käyttö aiheuttaa lisärasitusta moottorille (liikkuvien osien liike on vaikeampaa viskoosisemmassa ympäristössä) ja siten myös muita haittoja, kuten: lisääntynyt polttoaineenkulutus ja moottorin lisärasitus, moottorin suorituskyvyn heikkeneminen ja ääritapauksissa jopa moottorin rikkoutuminen.
Eräät autonvalmistajat varoittivat, että erittäin viskoosin öljyn käyttö voi aiheuttaa moottorivaurioita. Esimerkiksi General Motorsin LB4-, L05- ja L19-kuorma-autojen moottoreissa käytetty SAE 20W-50 -tyyppinen öljy aiheuttaa niin sanotun “cold beat” -ilmiön, joka näyttää olevan öljyn viskositeettiin liittyvä ongelma. Miksi? Koska SAE 5W-30 -tyyppinen öljy poistaa tämän ilmiön.

“Viskositeetti”, josta olemme puhuneet aiemmin, on itse asiassa mitta, joka kertoo, kuinka “ohut” tai “paksu” öljytyyppi on.

Mehiläishunajan viskositeetti on tammikuun alhaisissa lämpötiloissa korkea ja sen virtausvastus on suuri (hunaja virtaa hyvin hitaasti). Veden viskositeetti ja virtausvastus on sitä vastoin huoneenlämmössä alhainen (vesi virtaa helposti).
Siksi alhaisen viskositeetin öljy helpottaa käynnistystä kylmällä säällä. Lisäksi juoksevampi öljy (alhaisempi viskositeetti) virtaa helpommin kohti moottorin osia ja niiden päälle, ja jos se on hyvin muotoiltu, se säilyttää viskositeetin myös korkeissa lämpötiloissa.

Yhteenvetona, mikä olisi vastaus kysymykseen “Millaista öljyä minun pitäisi käyttää autooni?”. Yksinkertaisin tapa valita moottoriin sopiva öljy on noudattaa valmistajan käyttöoppaassa antamia ohjeita. Oikeaa öljyä koskevia näkökulmia on runsaasti, joista ainakin osa on hyväksyttäviä, mutta aina on viisainta valita moottoriöljy, joka täyttää valmistajan vaatimukset.

Mikä on oikea rasva koneelleni?

Oikean rasvan valinta riippuu käyttöolosuhteista: kuormituksesta, lämpötilasta, kosteudesta ja sovellustyypistä. Raskaisiin tai vaativiin koneisiin suositellaan rasvoja, joissa on EP-lisäaineita (extreme pressure), kun taas yleisiin sovelluksiin sopivat monikäyttörasvat. On tärkeää noudattaa laitevalmistajan määrityksiä.

Mikä öljy on paras raskaiden dieselmoottoreiden öljy?

Raskaisiin dieselmoottoreihin suositellaan korkean suorituskyvyn öljyjä, jotka täyttävät esimerkiksi API CK-4, CJ-4 tai ACEA E7/E9 -standardit. Ne tarjoavat erinomaisen suojan kulumista, kerrostumia ja hapettumista vastaan ja varmistavat moottorin tehokkaan toiminnan myös vaikeissa käyttöolosuhteissa.

Miten valitsen oikean öljyn puutarhakoneisiini?

Puutarhakoneiden (ruohonleikkurit, ruohonleikkurit, moottorisahat) öljyn valinta riippuu moottorin tyypistä (2T tai 4T). Kaksitahtimoottorit vaativat polttoaineeseen sekoitettavaa erikoisöljyä, kun taas nelitahtimoottoreissa käytetään erityisiä öljyjä, jotka ovat samanlaisia kuin autojen öljyt. Tarkista aina valmistajan suositukset.

Milloin öljy vaihdetaan automaattivaihteistoihin?

Automaattivaihteistojen öljynvaihtoväli vaihtelee valmistajan ja käyttöolosuhteiden mukaan, mutta yleensä suositellaan 60 000-120 000 km:n välille. Voimakkaassa käytössä (kaupunkiliikenne, hinaaminen, äärimmäiset lämpötilat) vaihtaminen voi olla tarpeen aikaisemmin.

 

Mikä on oikea öljy vaihteistooni?

Oikean öljyn valitseminen vaihteistoon on olennaisen tärkeää sen moitteettoman toiminnan ja kestävyyden kannalta, ja voiteluaineen tyyppi vaihtelee vaihteistotekniikan mukaan.
Manuaalivaihteistoissa käytetään vaihteistoöljyjä, jotka ovat yleensä API GL-4- tai GL-5-luokituksen mukaisia ja joiden viskositeetti on esimerkiksi 75W-80 tai 75W-90. Nämä öljyt varmistavat vaihteiden voitelun ja suojaavat vaihteita kulumiselta ja korroosiolta.
Klassisissa automaattivaihteistoissa tarvitaan erityistä ATF-nestettä (Automatic Transmission Fluid), jonka tehtävänä on voitelun lisäksi myös jäähdyttää ja siirtää hydraulista painetta, ja on erittäin tärkeää noudattaa tarkasti valmistajan suosittelemaa eritelmää (esimerkiksi Dexron tai Mercon).
Nykyaikaisissa kaksoiskytkinvaihteistoissa (DCT) käytetään ATF:stä tai manuaalivaihteistoöljyistä poikkeavia erityisnesteitä, jotka on erityisesti suunniteltu varmistamaan nopeat ja pehmeät vaihteenvaihdot sekä suojaamaan korkeissa lämpötiloissa.
CVT-vaihteistoon (Continuously Variable Transmission) tarvitaan erityisiä CVTF-nesteitä, jotka on suunniteltu varmistamaan optimaalinen tartunta sisäisten komponenttien, kuten hihnojen tai ketjujen ja hihnapyörien, välillä, sillä vääränlaisen öljyn käyttö voi johtaa toimintahäiriöihin tai jopa vaurioihin. Vaihteistotyypistä riippumatta on tärkeää tutustua ajoneuvon ohjekirjaan ja käyttää alkuperäisten laitevalmistajien vaatimukset täyttävää voiteluainetta optimaalisen suorituskyvyn varmistamiseksi ja osien ennenaikaisen kulumisen estämiseksi.

Mitä API tarkoittaa?

American Petroleum Institute (API) on kansallinen ammattiyhdistys, joka edustaa Amerikan öljy- ja maakaasuteollisuuden kaikkia osa-alueita. API tarjoaa API:n moottoriöljyjen lisensointi- ja sertifiointijärjestelmän (EOLCS). Vapaaehtoinen lisensointi- ja sertifiointiohjelma, joka antaa määrätyt vaatimukset täyttäville moottoriöljyjen markkinoijille luvan käyttää API Engine Oil Quality Marks -merkkejä. American Petroleum Institute (API) -luokitusjärjestelmä antaa tietoa moottoriöljystä.

Kirjain “S” tarkoittaa “spark”, ja sitä seuraava toinen kirjain (esimerkiksi “SM”) osoittaa, että öljy soveltuu käytettäväksi bensiini- tai kaasumoottoreissa. SM-öljyt ovat SL-öljyjä parempia monien suorituskykyperusteiden osalta, kuten parempi polttoainetehokkuus, “energiansäästöluokituksen” täyttäminen ja parempi päästöjärjestelmien suojaus.

Kirjain “C” tulee sanasta “compression”, ja sitä seuraava toinen kirjain ja/tai numero (esimerkiksi CI-4) osoittaa, että öljy soveltuu dieselmoottoreille. Sekä S- että C-luokissa toinen kirjain annetaan aakkosjärjestyksessä. Mitä pidemmälle aakkosissa siirrytään, sitä enemmän moottoriöljyjen uusinta teknologiaa ja laadunparannuksia on yleensä havaittavissa.

S-sarja:
- SA - luokka vuoteen 1930 asti
- SB - luokka vuoteen 1951 asti
- SC - luokka vuoteen 1967 asti
- SD - luokka vuoteen 1971 asti
- SE - luokka vuoteen 1979 asti
- SF - luokka vuoteen 1988 asti
- SG - luokka vuoteen 1993 asti
- SH - luokka vuoteen 1996 asti
- SJ - luokka vuoden 1996 lopusta alkaen
- SL - luokka vuoden 2001 lopusta alkaen
- SM - otettu käyttöön 30. marraskuuta 2004
- SN - otettu käyttöön vuonna 2010

Luokituksen kehittyessä uusiin sukupolviin kuuluvat öljyt täyttävät vanhojen autojen vaatimukset. API SL -öljy täyttää siis vuonna 1965 valmistetun auton vaatimukset.

C-sarja:
- CA - luokka vuosina 1940-1950
- CB - luokka vuosina 1949-1960
- CC - otettu käyttöön vuonna 1951
- CD - otettu käyttöön vuonna 1955
- CD-II - otettu käyttöön vuonna 1987 2-tahtimoottoreita varten.
- CE - otettu käyttöön vuonna 1987
- CF - luokka vuodesta 1994
- CF-2 - luokka vuodesta 1994 alkaen 2-tahtimoottoreita varten.
- CF-4 - luokka vuodesta 1994 alkaen 4-tahtimoottoreita varten.
- CG-4 - luokka vuodesta 1996
- CH-4 - luokka vuodesta 1998
- CI-4 - luokka vuodesta 2002
- CJ-4 - luokka vuodesta 2006

API-luokitus jakaa kaikki vaihteisto-, siirtokotelo- ja tasauspyörästööljyt kuuteen luokkaan:

GL-sarja:
- GL-1 - öljyt kevyisiin olosuhteisiin
- GL-2 - öljyt kohtalaisiin olosuhteisiin
- GL-3 - öljyt kohtalaisiin olosuhteisiin
- GL-4 - öljyt eri olosuhteisiin
- GL-5 - öljyt vaativiin olosuhteisiin
- GL-6 - öljyt erittäin raskaisiin olosuhteisiin

Mitä SAE tarkoittaa?

Autoinsinöörien liitto (SAE) on ammattijärjestö, joka on tarkoitettu ilmailu-, auto- ja hyötyajoneuvoteollisuuden liikkuvuussuunnittelun ammattilaisille. SAE on keskitetty resurssi standardien kehittämiseen, tapahtumiin, tekniseen tietoon ja asiantuntemukseen, jota käytetään maalla tai merellä, ilmassa tai avaruudessa käytettävien itseliikkuvien ajoneuvojen suunnittelussa, rakentamisessa, ylläpidossa ja käytössä.Luokitus SAE 15W-40 kertoo voiteluaineen viskositeetin kahdessa tilassa seuraavasti: öljyn viskositeetti on 15 alhaisessa lämpötilassa (W - talvi) mitattuna ja 40 korkeassa lämpötilassa mitattuna.
“W” 15:n vieressä tarkoittaa kylmää (talvi), minkä vuoksi ensimmäinen luku viittaa viskositeettiin alhaisissa lämpötiloissa ja toinen luku viskositeettiin korkeissa lämpötiloissa.

Mitä ACEA tarkoittaa?

Euroopan autonvalmistajien liitto (ranskaksi Association des Constructeurs Européens d'Automobiles, josta käytetään lyhennettä ACEA) on järjestö, joka edustaa 15 tärkeintä eurooppalaista autonvalmistajaa. Se on CCMC:n (Comité des Constructeurs du Marché Commun) seuraaja. ACEA on julkilausumansa mukaan Euroopan autoteollisuuden edunvalvoja, joka edustaa henkilöautojen, pakettiautojen, kuorma-autojen ja linja-autojen valmistajia, joilla on tuotantolaitoksia EU:ssa.

Monien muiden toimintojen ohella ACEA määrittelee moottoriöljyjen eritelmät, niin sanotut ACEA Oil Sequences. Nämä öljysekvenssit päivitetään yleensä muutaman vuoden välein moottori- ja voitelutekniikan viimeisimmän kehityksen huomioon ottamiseksi. ACEA ei itse hyväksy öljyjä, vaan se asettaa standardit, ja öljynvalmistajat voivat esittää tuotteistaan suorituskykyä koskevia väitteitä, jos ne täyttävät asiaankuuluvat vaatimukset.

Ensimmäiset ACEA-öljysekvenssit otettiin käyttöön vuonna 1996, jolloin ne korvasivat aiemmat CCMC:n vaatimukset. Uusia ACEA-öljyjä koskevia eritelmiä annettiin vuosina 1998, 1999, 2002, 2004, 2007, 2008, 2010 ja 2012. Vuoden 2014 öljysekvenssejä ei ole vielä otettu käyttöön. ACEA:n verkkosivujen mukaan ne ovat “viivästyneet”, mutta koska nyt on jo vuosi 2015, uusia öljysekvenssejä ei todennäköisesti enää kutsuta vuoden 2014 sekvensseiksi. Jokaisella ACEA:n öljysekvenssien versiolla on tai oli elinkaari:

‘Ensimmäinen sallittu käyttö' tarkoittaa aikaisinta päivämäärää, jolloin tätä eritelmää koskevia vaatimuksia voidaan esittää.
Pakollinen uusille vaatimuksille‘ määrittää päivämäärän, josta alkaen uusia tuotteita koskevia vaatimuksia voidaan esittää vain uuden eritelmän perusteella.
Tämän väitteen sisältäviä öljyjä voidaan pitää kaupan asti‘ tarkoittaa, että kyseisestä päivämäärästä alkaen öljy voi väittää täyttävänsä ACEA-järjestyksen, jos se täyttää järjestyksen seuraavan version vaatimukset, sillä aikaisemman version täyttäminen ei enää täytä vaatimuksia.
Seuraavassa taulukossa määritellään tähän mennessä käyttöön otettujen ACEA-jaksojen päivämäärät:

Myöntämisvuosi Ensimmäinen sallittu käyttötarkoitus Pakollinen uusille väittämille Tämän väittämän sisältäviä öljyjä saa pitää kaupan, kunnes
1996 1. maaliskuuta 1996 1. maaliskuuta 1999 1. maaliskuuta 2000
1998 1. maaliskuuta 1998 1. maaliskuuta 2000 1. maaliskuuta 2002 1. maaliskuuta 2002
1999 1.9.1999 1.2.2003 1.2.2004 1.2.2004
2002 1. helmikuuta 2002 1. marraskuuta 2005 1. marraskuuta 2006
2004 1.11.2004 1.11.2005 31.12.2009
2007 1. helmikuuta 2007 1. helmikuuta 2008 23. joulukuuta 2010
2008 joulukuu 22, 2008 joulukuu 22, 2009 joulukuu 22, 2012
2010 joulukuu 22, 2010 joulukuu 22, 2011 joulukuu 22, 2014
2012 joulukuu 14, 2012 joulukuu 14, 2013 ...
ACEA:n aikataulu öljyjaksoja varten
Jokainen ACEA:n eritelmä koostuu kirjaimesta tai kirjaimista, jotka ilmaisevat luokan (esim. E tarkoittaa raskaan kaluston luokkaa), ja numerosta, joka määrittää luokan (esim. 9 E9:ssä). Saman luokan sisällä on olemassa erillisiä luokkia öljyille, joilla on eri käyttötarkoitukset tai eri sovellukset. Jos ACEA:n sarjan täytäntöönpanovuosi on määritelty, se seuraa spesifikaation nimen perässä viivan jälkeen (kuten ACEA E9-12).

ACEA:lla on eritelmät henkilöautojen moottoriöljyille (A/B-luokka), katalysaattoreille soveltuville moottoriöljyille (C-luokka) ja raskaiden dieselmoottoreiden öljyille (E-luokka). Luokat on jaettu edelleen luokkiin eri moottoreiden vaatimusten täyttämiseksi. A/B-luokan A1/B1- ja A5/B5-öljyjen HTHS-viskositeetit ovat alhaisemmat, mikä tarkoittaa, että ne ovat polttoainetaloudellisempia, mutta ne eivät välttämättä tarjoa riittävää suojaa moottoreissa, joita ei ole suunniteltu niitä varten. ACEA A3/B3- ja A3/B4-luokan öljyt taas vaativat korkeamman HTHS-viskositeetin omaavia öljyjä, jotka eivät ehkä ole yhtä polttoainetaloudellisia kuin A1/B1- tai A5/B5-öljyt, mutta saattavat tarjota paremman moottorin suojauksen tietyissä moottorimalleissa. C-luokan luokat on jaettu SAPS-rajojen ja HTHS-viskositeettien mukaan. C1- ja C4-öljyt ovat matalan SAPS-arvon öljyjä, kun taas C2- ja C3-öljyt ovat keskitason SAPS-arvoja. Toisaalta C1- ja C2-öljyjen HTHS-viskositeetti on alhaisempi, kun taas C3- ja C4-öljyjen HTHS-viskositeetti on korkeampi. E-luokan osalta SAPS-pitoisuus ja valutusväli ovat ratkaisevia. E4- ja E6-öljyt tarjoavat pidempiä valutusvälejä, jos moottorin valmistaja sallii sen, kun taas E7- ja E9-öljyt on suunniteltu keskipitkän valutusvälin sovelluksiin. E6:n ja E9:n SAPS-pitoisuus on rajoitettu, joten niitä voidaan käyttää tätä vaativissa moottoreissa, myös Euro VI -moottoreissa.

Seuraavassa esitellään ACEA:n luokat “kuluttajakielellä”.

A/B: bensiini- ja dieselmoottoriöljyt

ACEA A1/B1- Vakaa, stay-in-grade-öljy, joka on tarkoitettu käytettäväksi pidennetyillä tyhjennysväleillä bensiinimoottoreissa sekä henkilö- ja kevyiden pakettiautojen dieselmoottoreissa, jotka on erityisesti suunniteltu käyttämään matalan kitkan matalaviskositeettisia öljyjä, joiden korkeassa lämpötilassa/korkealla leikkausnopeudella saavutettava viskositeetti on 2,6 mPa*s xW/20-öljylle ja 2,9-3,5 mPa.s kaikille muille viskositeettiluokille. Nämä öljyt eivät sovellu käytettäväksi joissakin moottoreissa. Katso omistajan käsikirjaa tai käsikirjaa, jos olet epävarma.
ACEA A3/B3 - Vakaa, pysyvää laatua oleva öljy, joka on tarkoitettu käytettäväksi korkean suorituskyvyn bensiinimoottoreissa sekä henkilö- ja kevyiden pakettiautojen dieselmoottoreissa ja/tai pidennettyihin tyhjennysväleihin moottorin valmistajan määrittelemien vaatimusten mukaisesti ja/tai matalaviskositeettisten öljyjen ympärivuotiseen käyttöön ja/tai moottorin valmistajan määrittelemiin vaikeisiin käyttöolosuhteisiin.
ACEA A3/B4 - Vakaa, pysyvää laatua oleva öljy, joka on tarkoitettu käytettäväksi suuritehoisissa bensiini- ja suoraruiskutusdieselmoottoreissa, mutta soveltuu myös kohdassa A3/B3 kuvattuihin sovelluksiin.
ACEA A5/B5 - Vakaa, pysyvää öljyä, joka on tarkoitettu käytettäväksi pidennetyin tyhjennysvälein korkean suorituskyvyn bensiinimoottoreissa sekä henkilö- ja kevyiden pakettiautojen dieselmoottoreissa, jotka on suunniteltu käyttämään matalan kitkan ja alhaisen viskositeetin öljyjä, joiden korkean lämpötilan / korkean leikkausnopeuden (HTHS) viskositeetti on 2,9-3,5 mPa.s. Nämä öljyt eivät sovellu käytettäväksi joissakin moottoreissa. Katso omistajan käsikirjaa tai käsikirjaa, jos olet epävarma.
C: Katalyytin yhteensopivuusöljyt

ACEA C1 - Vakaa, luokassa pysyvä öljy, joka on tarkoitettu käytettäväksi katalysaattorin kanssa yhteensopivana öljynä ajoneuvoissa, joissa on hiukkassuodatin ja TWC, suuritehoisissa henkilöautojen ja kevyiden pakettiautojen diesel- ja bensiinimoottoreissa, jotka vaativat matalan kitkan, alhaisen viskositeetin ja SAPS-arvon omaavia öljyjä, joiden HTHS-viskositeetti on vähintään 2,9 mPa.s. Nämä öljyt pidentävät hiukkassuodattimen ja TWC:n käyttöikää ja ylläpitävät ajoneuvon polttoainetaloutta. Varoitus: Näillä öljyillä on alhaisimmat SAPS-rajat, eivätkä ne sovellu käytettäväksi joissakin moottoreissa. Katso omistajan käsikirjaa tai käsikirjaa, jos olet epävarma.
ACEA C2 - Vakaa, pysyvää laatua oleva öljy, joka on tarkoitettu katalysaattorin kanssa yhteensopivaksi öljyksi ajoneuvoissa, joissa on hiukkassuodatin ja TWC, suuritehoisissa henkilö- ja kevyissä pakettiautojen diesel- ja bensiinimoottoreissa, jotka on suunniteltu siten, että niissä voidaan käyttää matalankitkaisia, matalaviskositeettisia öljyjä, joiden HTHS-viskositeetti on vähimmillään 2,9 mPa.s. Nämä öljyt pidentävät hiukkassuodattimen (DPF:n) ja TWC:n (TWC:n) käyttöikää ja ylläpitävät ajoneuvon polttoainetaloutta. Varoitus: Nämä öljyt eivät sovellu käytettäväksi joissakin moottoreissa. Katso omistajan käsikirjaa tai käsikirjaa, jos olet epävarma.
ACEA C3 - Stabiili, pysyvää laatua oleva öljy, joka on tarkoitettu käytettäväksi katalysaattorin kanssa yhteensopivana öljynä ajoneuvoissa, joissa on hiukkassuodatin ja TWC, suuritehoisissa henkilö- ja kevyissä pakettiautojen diesel- ja bensiinimoottoreissa, joiden HTHS-viskositeetti on vähintään 3,5 mPa.s. Nämä öljyt pidentävät hiukkassuodattimen ja TWC:n käyttöikää. Varoitus: Nämä öljyt eivät sovellu käytettäväksi joissakin moottoreissa. Katso omistajan käsikirjaa tai käsikirjaa, jos olet epävarma.
ACEA C4 - Stabiili, pysyvää laatua oleva öljy, joka on tarkoitettu käytettäväksi katalysaattorin kanssa yhteensopivana öljynä ajoneuvoissa, joissa on hiukkassuodatin ja TWC, suuritehoisissa henkilöautojen ja kevyiden pakettiautojen diesel- ja bensiinimoottoreissa, jotka vaativat matalan SAPS-arvon öljyä, jonka HTHS-viskositeetti on vähintään 3,5 mPa.s. Nämä öljyt pidentävät hiukkassuodattimen ja TWC:n käyttöikää. Varoitus: Nämä öljyt eivät sovellu käytettäväksi joissakin moottoreissa. Katso omistajan käsikirjaa tai käsikirjaa, jos olet epävarma.
E: Raskaan liikenteen dieselmoottoriöljyt

ACEA E4 - Vakaa, pysyvää öljyä, joka takaa erinomaisen männän puhtauden, kulumisen, nokikäsittelyn ja voiteluaineen vakauden. Sitä suositellaan erittäin korkealuokkaisille dieselmoottoreille, jotka täyttävät Euro I, Euro II, Euro III, Euro IV ja Euro V -päästövaatimukset ja toimivat erittäin vaativissa olosuhteissa, esim. huomattavasti pidemmät öljynvaihtovälit valmistajan suositusten mukaisesti. Se soveltuu moottoreihin, joissa ei ole hiukkassuodatinta, sekä joihinkin EGR-moottoreihin ja joihinkin moottoreihin, joissa on SCR NOx-pelkistysjärjestelmä. Suositukset voivat kuitenkin vaihdella moottorivalmistajien välillä, joten epäselvissä tapauksissa on tutustuttava kuljettajan käsikirjoihin ja/tai jälleenmyyjiin.
ACEA E6 - Vakaa, pysyvää öljyä, joka takaa erinomaisen männän puhtauden, kulumisen, nokikäsittelyn ja voiteluaineen vakauden. Sitä suositellaan erittäin korkealuokkaisille dieselmoottoreille, jotka täyttävät Euro I, Euro II, Euro III, Euro IV, Euro V ja Euro VI -päästövaatimukset ja toimivat erittäin vaativissa olosuhteissa, esim. huomattavasti pidemmät öljynvaihtovälit valmistajan suositusten mukaisesti. Se soveltuu EGR-moottoreihin, joissa on tai ei ole hiukkassuodattimia, ja moottoreihin, joissa on SCR NOx-pelkistysjärjestelmä. E6-laatua suositellaan voimakkaasti hiukkassuodattimilla varustettuihin moottoreihin, ja se on suunniteltu käytettäväksi yhdessä vähärikkisen dieselpolttoaineen kanssa. Suositukset voivat kuitenkin vaihdella moottorivalmistajien välillä, joten epäselvissä tapauksissa on tutustuttava kuljettajan käsikirjoihin ja/tai jälleenmyyjiin.
ACEA E7 - Vakaa, tasalaatuinen öljy, joka tarjoaa tehokkaan valvonnan männän puhtauden ja poran kiillotuksen suhteen. Se tarjoaa lisäksi erinomaisen kulumisen hallinnan, nokikäsittelyn ja voiteluaineen vakauden. Sitä suositellaan korkealuokkaisille dieselmoottoreille, jotka täyttävät Euro I, Euro II, Euro III, Euro IV ja Euro V -päästövaatimukset ja toimivat vaikeissa olosuhteissa, esim. pidennetyt öljynvaihtovälit valmistajan suositusten mukaisesti. Se soveltuu moottoreihin, joissa ei ole hiukkassuodatinta, sekä useimpiin EGR-moottoreihin ja useimpiin moottoreihin, joissa on SCR NOx-pelkistysjärjestelmä. Suositukset voivat kuitenkin vaihdella moottorivalmistajien välillä, joten epäselvissä tapauksissa on tutustuttava kuljettajan käsikirjoihin ja/tai jälleenmyyjiin.
ACEA E9 - Vakaa, tasalaatuinen öljy, joka tarjoaa tehokkaan valvonnan männän puhtauden ja poran kiillotuksen suhteen. Se tarjoaa lisäksi erinomaisen kulumisen hallinnan, nokikäsittelyn ja voiteluaineen vakauden. Sitä suositellaan korkealuokkaisille dieselmoottoreille, jotka täyttävät Euro I, Euro II, Euro III, Euro IV, Euro V ja Euro VI -päästövaatimukset ja toimivat vaikeissa olosuhteissa, esim. pidennetyt öljynvaihtovälit valmistajan suositusten mukaisesti. Se soveltuu moottoreihin, joissa on tai ei ole hiukkassuodattimia, sekä useimpiin EGR-moottoreihin ja useimpiin moottoreihin, joissa on SCR NOx-pelkistysjärjestelmä. E9-öljyä suositellaan erityisesti hiukkassuodattimilla varustettuihin moottoreihin, ja se on suunniteltu käytettäväksi yhdessä vähärikkisen dieselpolttoaineen kanssa. Suositukset voivat kuitenkin vaihdella moottorivalmistajien välillä, joten epäselvissä tapauksissa on syytä tutustua kuljettajan käsikirjoihin ja/tai jälleenmyyjiin.

Mitä OEM tarkoittaa?

Alkuperäislaitevalmistajan (OEM) eritelmän ottivat käyttöön ajoneuvojen valmistajat määrittelemään sisäiset laatustandardinsa, joita käytetään eri osien ja varaosien valmistuksessa. Myös voiteluaineiden alalla käytetään tätä käsitettä. Siinä määritellään valmistajan suosittelema voitelu omissa moottoreissaan ja vaihteistoissaan. Käsite on ominainen maailman arvostetuimmille autonvalmistajille. Lähes kaikissa tapauksissa OEM-eritelmät vastaavat yleisiä öljyeritelmiä: API ja ACEA.

Autojen tekniset tiedot

Volkswagenin tekniset tiedot

Volkswagen otti käyttöön omat eritelmänsä 90-luvun puolivälissä. Siitä lähtien tämä luokitusjärjestelmä on ollut lähtökohtana valittaessa teknisesti sopivia tuotteita kaikkiin VW-konsernin (Volkswagen, Audi, Seat, Skoda) valmistamiin ajoneuvoihin.

Moottoriöljyn tekniset tiedot

VW 500.00
Volkswagenin eritelmä bensiinimoottoreiden moniasteisille moottoriöljyille, joiden viskositeetti on SAE 5W-X/10W-X. Tämä on “vanha” öljyspesifikaatio, ja sitä sovelletaan ennen mallivuotta 2000 (elokuuhun 1999 asti) rakennettuihin moottoreihin. Maaliskuun 1997 jälkeen hyväksytyille öljyille annettiin vaihtoehtoinen, myöhempi VW:n spesifikaatio.

VW 501.00
Tavanomaiset moottoriöljyt, jotka soveltuvat joihinkin ennen vuotta 2000 rakennettuihin VW-moottoreihin. Tämä on “vanha” öljyspesifikaatio, ja se soveltuu ennen mallivuotta 2000 (elokuuhun 1999 asti) rakennettuihin moottoreihin. Maaliskuun 1997 jälkeen hyväksytyille öljyille annettiin vaihtoehtoinen, myöhempi VW-spesifikaatio.

VW 502.00
Öljy bensiinimoottoreita varten. VW 501.01- ja VW 500.00 -eritelmien seuraaja. Suositellaan niille, jotka ovat alttiina vaativille olosuhteille. Sitä ei saa käyttää moottoreissa, joiden huoltoväli vaihtelee, eikä moottoreissa, joihin viitataan muissa eritelmissä.

VW 503.00
Pitkäikäinen bensiinimoottoriöljy VW-autoihin, joissa on WIV (järjestelmä pidempiä huoltovälejä varten). Täyttää myös ACEA A1, SAE 0W-30 tai 5W-30 -eritelmän.

VW 503.01
Tämä eritelmä on tarkoitettu erityisesti Audi RS4-, Audi TT-, S3- ja Audi A8 6.0 V12 -malleille, joiden teho on yli 180 hv ja jotka toimivat vaihtelevilla huoltoväleillä (30 000 km tai 2 vuotta). Nyt korvattu VW 504.00 -eritelmällä.

VW504.00
VW 504 00 -eritelmä korvaa VW 503 00- ja VW 503.01 -eritelmät. VW 504 00 -öljyt soveltuvat Euro IV -päästöstandardien vaatimukset täyttäviin moottoreihin.

VW 505.00
Henkilöautojen dieselmoottoriöljyn eritelmä, vähimmäistehotaso CCMC PD-2. Luetellaan viskositeetit SAE 5W-50, 10W-50/60, 15W-40/50, 20W-40/50, jotka edellyttävät 13% maksimihaihtumishäviötä, ja SAE 5W-30/40, 10W-30/40, jotka edellyttävät 15% maksimihaihtumishäviötä.

VW 505.01
Erikoismoottoriöljy VW:n turbodieselmoottoreille, joissa on pumppusuuttimet, ja V8 Commonrail-turbodieselmoottoreille. Täyttää ACEA B4 SAE 5W-40 -eritelmän.

VW 506.00
Nämä öljyt soveltuvat dieselmoottoreihin, joiden huoltoväli on jopa 50 000 km / 2 vuotta. Ei käytettäväksi moottoreissa, joissa on yksi ruiskutuspumppu. Öljynvaihdon ilmaisee elektroninen huoltoilmaisin. Viskositeetti on SAE 0W30.

VW 506.01
Nämä öljyt on tarkoitettu erityisesti “Pumpe-Düse”-moottoreille (PD-moottorit), joiden huoltoväli on pidennetty (30 000 - 50 000 km / 24 kuukautta). Öljynvaihdon ilmoittaa elektroninen huoltomittari.

VW 507.00
Vähäiset SAPS-öljyt soveltuvat Euro 4 -moottoreihin ja lähes kaikkiin VAG:n dieselmoottoreihin vuodesta 2000 alkaen, joissa on pidennetyt huoltovälit, yksikkösuuttimien pumppuihin ja myös Pumpe-Düse (“PD”) -moottoreihin. Lukuun ottamatta V10- ja R5-moottoreita sekä VW-hyötyajoneuvoja, joissa ei ole asennettua DPF:ää (dieselhiukkassuodatinta) - näissä on käytettävä öljyä, joka on spesifikaatio 506 01.

VW 508.00
Tätä standardia ei ole vielä julkaistu. Siinä edellytetään todennäköisesti matalan SAPS-arvon öljyä, jolla on energiaa säästäviä ominaisuuksia.

Vaihteistoöljyt

VW G 009 317
Vaihteistoöljy mekaanisiin ja automaattisiin 6-vaihteisiin vaihteistoihin.

VW G052 145 A2
Synteettinen erikoisvaihteistoöljy, jonka viskositeetti on SAE 75W90, etu- ja takatasauspyörästöihin, myös rajoitetun luiston tasauspyörästöihin.

VW G 052 162 A2
Erityinen ATF, jossa on viskositeettimodifiointiainetta. Sopii 4- ja 5-vaihteisille ZF-automaattivaihteistoille. Ei sovellu 6-vaihteisille vaihteistoille.

VW G 052 171
Viskositeetti SAE 70W75 vaihteistoöljy.

VW G 052 171 A2
Erikoisvaihteistoöljy, joka on suunniteltu poikittaismoottorilla varustettujen autojen manuaalivaihteistoille.

VW G 052 175
Haldex-kytkimille tarkoitettu erikoisöljy. Haldexin ja Statoilin kehittämä.

VW G 052 178
Vaihteistoöljy, jonka viskositeetti on SAE 75W.

VW G 052 180 A2
Erikoisvaihteistoöljy Audi Multitronic -vaihteistoille.

VW G 052 182 (VW TL 521 82)
Erikoisvaihteistoöljy tiettyjä DSG-kaksoiskytkinvaihteistoja varten.

VW G 052 190 A2
VW:n erikoisvaihdeöljy Multitronic CVT -vaihteistoille.

VW G 052 726
Yksilaatuinen vaihteistoöljy, jonka viskositeetti on SAE 75W.

VW G 052 798
Viskositeetti SAE 70W75 vaihteistoöljy.

VW G 052 911
Audin eritelmä pitkittäismoottorikokoonpanojen kanssa käytettäville vaihteistoille. Tämän spesifikaation mukaiset tuotteet ovat viskositeetiltaan SAE 75W90 ja täyttävät myös API GL-5 -kriteerit.

VW G 052 990
Erityinen ATF automaattivaihteistoille, joihin on yhdistetty tasauspyörästöt.

VW G 055 005
Erikois-ATF VW:n automaattivaihteistoille ja vaihdelaatikoille.

VW G 055 145
Vaihteistoöljy, jossa on 3% Sturaco -lisäaine.

VW G 055 162
Erikois-ATF VW:n automaattivaihteistoille ja vaihdelaatikoille.

VW G 055 175 A2
Haldex-kytkimille tarkoitettu erikoisöljy. Haldexin ja Statoilin kehittämä.

Fordin tekniset tiedot

Moottoriöljyn tekniset tiedot

Ford WSS-M2C913-A
Moottoriöljy, alku- ja huoltotäyttö, SAE 5W-30. Tämä spesifikaatio täyttää ILSAC GF-2:n ja ACEA A1-98:n ja B1-98:n sekä Fordin lisävaatimukset.

Ford WSS-M2C913-B
Ford M2C913-B -spesifikaatio on julkaistu Euroopassa bensiiniä käyttävien kipinäsytytysmoottoreiden ja dieselpolttoaineita käyttävien puristussytytysmoottoreiden voiteluun käytettäville alkutäyttömoottoriöljyille. Eritelmää käytetään myös määrittelemään moottoriöljyt Fordin moottoreiden huoltoa varten soveltuvin osin. Öljyn on täytettävä kaikki ILSAC GF-2 ja GF-3 -eritelmän, ACEA A1-98 ja B1-98 -eritelmän sekä Fordin lisävaatimusten vaatimukset.

Ford WSS-M2C913-C
Täysin yhteensopiva taaksepäin, ja sitä suositellaan vahvasti kaikkiin sovelluksiin, jotka tällä hetkellä edellyttävät Ford M2C913-B -eritelmää. Uusi moottoriöljy tarjoaa asiakkaalle useita etuja, kuten paremman polttoainetalouden ja hyvän kestävyyden biodieselpolttoaineille.

Ford WSS-M2C913-D
Vuonna 2012 käyttöön otettuja tämän eritelmän mukaisia öljyjä suositellaan kaikkiin Fordin dieselmoottoreihin lukuun ottamatta Ford Ka TDCi -malleja, jotka on valmistettu ennen vuotta 2009, ja Ford Galaxy 1.9 TDi -malleja, jotka on valmistettu vuosina 2000-2006. Tämän eritelmän mukaista tuotetta suositellaan erityisesti dieselmoottoreihin, joissa alun perin vaadittiin M2C913-B- tai M2C913-C-öljyjä. Tämän eritelmän mukaista öljyä on käytettävä vuodesta 2012 alkaen valmistetuissa Ford Transit -ajoneuvoissa, joissa on Duratorq 2.2 -moottori. Tämän spesifikaation mukaisia öljyjä voidaan käyttää pidennetyin öljynvaihtovälein, ja ne soveltuvat myös käytettäväksi biodieselillä tai korkearikkisellä dieselillä toimivissa moottoreissa.

Ford WSS-M2C917-A
Viskositeetti SAE 5W40 Moottoriöljy pumppusuuttimella toimiville dieselmoottoreille.

Ford WSS-M2C934-A
Pidennetyn tyhjennyksen moottoriöljy dieselhiukkassuodattimella (DPF) varustetuille ajoneuvoille.

Ford WSS-M2C937-A
Erikoismoottoriöljy Ford Focus RS:lle. Viskositeetin on oltava SAE 0W-40.

Ford WSS-M2C948-B
Tämä pitkälti ACEA C2 -öljysekvenssiin perustuva spesifikaatio edellyttää matalaa SAPS 5W20 -öljyä, ja se on suunniteltu ensisijaisesti 1,0 litran 3-sylinteriselle EcoBoost-moottorille. Sisältää sisäisiä testejä polttoainetaloudellisuuden ja männän laskeumien hallinnan osalta. Tämän spesifikaation mukaisten öljyjen on parannettava polttoainetaloutta 0,9% tavallisiin 5W-20-öljyihin verrattuna.

Ford WSS-M2C950-A
Erikoismoottoriöljy syyskuusta 2014 alkaen valmistetulle Ford Focus Diesel 2.0:lle ja vuodesta 2015 alkaen valmistetulle Ford Mondeo Diesel 2.0:lle. Viskositeetin on oltava SAE 0W-30.

Manuaalivaihteiston nesteet

Ford 8U7J-19G518-BA
Erikoisvaihteistoöljy Ford Kugan vaihdelaatikolle.

Ford 8U7J-8708687-AA
Erikoisvaihteistoöljy Haldex-kytkimille.

Ford M2C104-A
SAE 90 mekaaninen vaihteistoöljy, jossa on EP-lisäaine ja kitkanmuokkaaja.

Ford M2C175-A
API GL-4-luokan SAE 80W90 vaihteistoöljy Ford N-tyypin vaihteistoihin, jotka on valmistettu ennen vuotta 1990.

Ford M2C186-A
Kitkamuunneltu vaihteistoöljy Ford MT75 -vaihteistoille.

Ford M2C192-A
SAE 75W140-luokan hypoidivaihteistoöljy tavallisiin ja rajoitetusti luistaviin takatasauspyörästöihin.

Ford M2C192-A + M2C118-A
Synteettinen hypoidivaihteistoöljy, jossa on kitkanmuokkausainetta.

Ford M2C197-A
Hypoidi tasauspyörästööljy, jolla on EP-ominaisuudet.

Ford M2C197-A + M2C118-A
Erikoisvalmisteinen Trac-Lok taka-akseleille.

Ford M2C200-B
Synteettinen, SAE 75W90-luokan, API GL-4- tai GL-5-tason hypoidivaihteistoöljy, jolla on EP-ominaisuudet (extreme pressure).

Ford M2C200-C
Polyalfaolefiinipohjaiset (PAO), synteettiset vaihteistoöljyt.

Ford M2C200-D
Polyalfaolefiinipohjainen (PAO), synteettinen vaihteistoöljy, jossa on viskositeettimodifiointiainetta ja EP-lisäainetta (extreme pressure).

Ford M2C201-A
Lämpöstabiili hypoidivaihteistoöljy etutasauspyörästöihin. Täyttää MIL-L-2105D ja API GL-5 vaatimukset.

Ford M2C918-A
SAE 75W90 -luokan synteettinen vaihteistoöljy takatasauspyörästöihin.

Ford M2C936-A
Erikoisvaihteistoöljy tiettyjä kaksoiskytkinvaihteistoja varten...

Ford M2C94-A
SAE 80W90- tai 80W-luokan monitoimihypoidivaihteistoöljy. Täyttää API GL-5 ja MIL-L-2105C vaatimukset.

Ford N052145 VX00
VW G 052 145 vastaava Ford-erittely. Täyssynteettinen, täyttää API GL-4 ja SAE 75W90 vaatimukset.

Automaattivaihteiston nesteet

Ford Mercon
Automaattivaihteistonesteen eritelmä käytettäväksi Fordin automaattivaihteistoissa.

Ford Mercon V
Ford Mercon V -eritelmä. Automaattivaihteistoneste, joka suojaa paremmin ruostetta, korroosiota, saostumia ja kulumista vastaan. Se parantaa matalissa lämpötiloissa tapahtuvaa siirtymistä ja suojaa vaihteiston tärinää vastaan. Mercon V on täysin yhteensopiva Merconin kanssa.

BMW SPecifications

BMW Longlife-98 (BMW LL-98)
BMW:n hyväksymä erityinen pitkäikäinen moottoriöljy. Täyttää myös ACEA A3/B3, API SJ/CD, EC SAE 5W-40 vaatimukset. Vaaditaan yleensä BMW-malleissa, jotka on valmistettu ennen MY 2002. Vanhentunut vuodesta 2009 lähtien.

BMW Longlife-01 (BMW LL-01)
BMW:n erikoishyväksyntä täyssynteettiselle pitkäikäiselle öljylle. Tuote täyttää ACEA A3/B3 ja API vaatimukset: SJ/CD EC-II. Vaaditaan yleensä BMW-malleissa, jotka on rakennettu MY 2002 jälkeen. Voidaan käyttää myös silloin, kun suositellaan BMW Longlife-98 -öljyä.

BMW Longlife-01 FE (BMW LL-01 FE)
Täyssynteettinen pitkäikäinen öljy, jolla on polttoainetaloudelliset ominaisuudet. Tämän eritelmän mukaisilla öljyillä on oltava alhainen HTHS-viskositeetti, jotta ne täyttävät valmistajan polttoainetaloutta koskevat vaatimukset. Nämä öljyt soveltuvat vain seuraaviin moottoreihin: N1x, N2x, N54, N55, N63, N74.

BMW Longlife-04 (BMW LL-04)
BMW:n erikoishyväksyntä täyssynteettiselle pitkäikäiselle öljylle. Viskositeetit ovat SAE 0W-30, 0W-40, 5W-30 ja 5W-40. Vaaditaan yleensä dieselhiukkassuodattimella (DPF) varustetuissa BMW-malleissa. Voidaan käyttää myös silloin, kun suositellaan BMW Longlife-98- tai BMW Longlife-01 -öljyä.

BMW Longlife-12 (BMW LL-12)
Erikoismoottoriöljy ainoastaan tietyille hyväksytyille bensiinimoottoreille ja seuraaville dieselmoottoreille: Nx7K1, Nx7U1, Nx7O1 mallivuodesta 2013 alkaen. Ei sovellu moottoreihin, joissa on 2 tai 3 turboa.

BMW Longlife-14+ (BMW LL-14+)
Erikoismoottoriöljy vain seuraaville bensiinimoottoreille: N20, Bx8 mallivuodesta 2014 alkaen. Ei sallittu dieselmoottoreille.

General Motorsin tekniset tiedot

Moottoriöljyn tekniset tiedot

GM-LL-A-025
GM:n erikoishyväksyntä pitkäikäiselle moottoriöljylle bensiinimoottoreihin. Viskositeetti on SAE 0W-30. Tuote täyttää ACEA A3/B3 vaatimukset. Tyhjennysväli voi olla jopa 30 000 km.

GM-LL-B-025
GM:n erikoishyväksyntä dieselmoottoreiden pitkäikäisille moottoriöljyille. Viskositeetti on SAE 5W-40. Tuote täyttää ACEA A3/B3/B4 vaatimukset. Tyhjennysväli voi olla jopa 50 000 km.

Automaattivaihteiston nesteet

Dexron tyyppi A, lisäys A
Vuonna 1957 käyttöön otettu eritelmä. Sen mukaan öljyn on täytettävä tietyt kinemaattista viskositeettia koskevat rajat.

Dexron IID
General Motors Dexron®-IID -eritelmä. ATF antoi vuonna 1975. Sisälsi ATF-jäähdyttimen korroosiovaatimuksia, joita ei lueteltu Dexron® - II:ssa.

Dexron IIE
General Motorsin spesifikaatio Dexron®-IIE. Vuonna 1991 julkaistu ATF, joka edellyttää parempaa suorituskykyä alhaisissa lämpötiloissa kuin Dexron®-IID, 20 000 cP miinus 40 °C:ssa.

Dexron IIIF
GM:n vuonna 1994 käyttöön ottama automaattivaihteistoöljyn spesifikaatio. Dexron IID:n ja IIE:n seuraaja.

Dexron IIIG
Dexron III(F) -automaattivaihteistonesteen seuraaja. Sillä on samat alhaisen lämpötilan ominaisuudet kuin Dexron IIE:llä, mutta hapettumisenestoa ja kitkamateriaalia on muutettu. Käyttöönotettu vuonna 1997.

Dexron IIIH
Dexron III lisenssi H otettiin käyttöön kesäkuussa 2003 korvaamaan Dexron III G -neste. Siinä on hapettumisvakaa perusöljy (ryhmä 2 tai ryhmä 3). Tämän spesifikaation mukaisilla öljyillä on pidemmät kitkaominaisuudet ja kutistumisenesto-ominaisuudet, parempi vaahdonhallinta ja pidempi nesteen käyttöikä.

Dexron VI
Vuonna 2005 käyttöön otettu spesifikaatio, joka korvaa Dexron IIIH:n. Tämä spesifikaatio edellyttää parempia pysyvyysominaisuuksia, hapettumisvakautta ja vaahdonesto-ominaisuuksia. Tämän spesifikaation mukaisia öljyjä voidaan käyttää pidemmillä tyhjennysväleillä ja ne säästävät energiaa.

Specificații Fiat

Näissä pätevyysvaatimuksissa määritellään ominaisuudet, jotka Otto- ja dieselmoottoreissa käytettävien voiteluaineiden on täytettävä ensimmäisellä täyttökerralla ja käytön aikana. Standardi muodostuu laboratoriossa ja moottorissa tehtävistä testeistä, joilla arvioidaan voiteluaineiden suorituskykyä. Laboratoriotesteissä voiteluaineelle määritetään viskositeetti, kylmämuovausarvo, vaahtoamisalttius, korroosio kuparikielellä, käyttäytyminen kumien kanssa ja hapettumiskestävyys. Moottoritesteissä arvioidaan voiteluaineiden suorituskykyä renkaiden tarttumisen, männän kiinnittymisen, kulumisen ja öljynkulutuksen osalta tietyissä diesel- ja bensiinimoottoreissa, jotka edustavat parhaiten Fiat Auton kehittyneintä teknologiaa.

Fiat 9.55535-G1
Polttoainetalouden ja pidennetyn tyhjennyksen takaavien bensiinimoottorin voiteluaineiden kelpuutus.

Fiat 9.55535-G2
Ominaisuuksiltaan vakioidut bensiinimoottorien voiteluaineiden kelpuutus.

Fiat 9.55535-H2
Bensiinimoottorin voiteluaineiden kelpoisuus, joka takaa korkean suorituskyvyn ja korkean viskositeetin korkeissa lämpötiloissa. OEM-suositeltu tuote täyttää myös API:n vaatimukset: SM, ACEA A3-04/B3-04.

Fiat 9.55535-H3
Kelpuutus bensiinimoottoreiden voiteluaineille, joilla on erittäin korkea suorituskyky.

Fiat 9.55535-D2
Ominaisuuksiltaan vakioidun dieselmoottorin voiteluaineen kelpuuttaminen.

Fiat 9.55535-M2
Pitkän tyhjennyksen omaavien voiteluaineiden kelpuuttaminen. OEM-suositeltu tuote täyttää myös ACEA B3-04/B4-04, GM-LL-B-025 vaatimukset.

Fiat 9.55535-N2
Kelpuutus voiteluaineille, joilla on erittäin hyvät ominaisuudet turboahdetuille moottoreille, diesel- ja bensiinimoottoreille, joissa on pidennetty tyhjennys. Vähimmäisvaatimus on ACEA A3/B4-04.

Fiat 9.55535-S1
Diesel- ja bensiinimoottorin pätevyys, pakokaasujen käsittelyjärjestelmä, voiteluaineet, polttoainetaloudellisuus ja laajennettu tyhjennys. OEM-suositeltu tuote on myös hyväksytty ACEA C2 -standardin mukaisesti.

Fiat 9.55535-S2
Diesel- ja bensiinimoottoreiden, pakokaasujen käsittelyjärjestelmällä varustettujen moottoreiden, voiteluaineiden ja laajennetun tyhjennyksen pätevyys. OEM-suositeltu tuote täyttää myös: ACEA C3-04, MB 229.51 ja API: SM/CF.

Mercedes tekniset tiedot

MB-eritelmien nimi on peräisin Mercedes Bluebook -järjestelmästä, joka on jaettu numeroituihin kohtiin ja sivuihin. Jälleenmyyjät käyttävät sitä tunnistamaan valmistajan sertifioimat tuotteet ja niiden oikean käytön moottoreissa.

MB 229.1
Bensiini- ja dieselmoottoreille. Vähimmäislaatuvaatimus ACEA A2/B2 ja moottorille asetetut lisärajoitukset.

MB 229.3
Bensiini- ja dieselmoottoreille. Vähimmäislaatuvaatimukset ACEA A3/B3/B4 ja MB 229.1. Se voi sertifioida vain 0/5 W-x-öljyt.

MB 229.31
Moniasteinen, matala SPAsh-moottoriöljy, jota suositellaan Mercedes Benzin, Smartin ja Chryslerin diesel- ja bensiinimoottoreihin. Hyväksynnän voivat saada vain matalaviskoosiset moottoriöljyt, jotka voivat saavuttaa 1,0%:n säästön käytetyssä polttoaineessa M111-polttoainetaloustestissä (CEC L-54-T-96). Tässä testissä polttoainesäästöjä verrataan viiteöljyn RL 191 (SAE 15W-40) suorituskykyyn.

MB 229.5
MB-tiedote tiettyjen henkilö- ja pakettiautojen moottoreissa käytettävistä energiaa säästävistä öljyistä. Hyväksyttyjen öljyjen on täytettävä ACEA:n A3-, B3- ja B4-spesifikaatiot sekä eräät Daimler Chrysler AG:n asettamat lisävaatimukset. Öljyn on oltava hyväksyntäluettelossa.

MB 229.51
Low SAPS Long Life -moottoriöljy hiukkassuodattimella varustettuihin dieselmoottoreihin, jotka täyttävät EU-4 -> päästönormit.

MB 229.52
Tämän eritelmän mukaisten öljyjen tuhkapitoisuuden on oltava alhaisempi, polttoainetaloudellisuuden on oltava vähintään 1% parempi kuin standardien MB 229.31 ja MB 229.51 vaatimukset ja hapettumisstabiliteetin on oltava parempi, jotta ne olisivat yhteensopivia biopolttoaineiden kanssa. Voidaan käyttää myös silloin, kun vaaditaan MB 229.31- tai MB 229.51-öljyä. Aivan kuten MB 229.5 ja MB 229.51, myös tämä spesifikaatio edellyttää pitkäikäistä öljyä.

Peugeot-Citroën Tekniset tiedot

Moottoriöljyn tekniset tiedot
Ranskalainen PSA-konserni julkaisi vuonna 2009 öljyspesifikaatiot voidakseen valvoa paremmin ajoneuvoissaan käytettäviä moottoriöljyjä. Kaikki eritelmät perustuvat ACEA:n spesifikaatioihin, mutta niiden on täytettävä myös muita ehtoja.

PSA B71 2290
Peugeot/Citroën-moottoriöljyn eritelmä, joka otettiin käyttöön vuonna 2009. B71 2290 on matala-SAPS-öljy, joka on tarkoitettu dieselhiukkassuodattimilla varustettuihin moottoreihin, joissa noudatetaan Euro 5 -päästöstandardeja. Yleiset tekniset tiedot ovat seuraavat: ACEA C2 tai C3, johon liittyy ylimääräisiä PSA-testejä.

PSA B71 2294
Peugeot/Citroën-moottoriöljyn eritelmä, joka otettiin käyttöön vuonna 2009. Tärkein eritelmä: ACEA A3/B4 ja PSA:n lisätestit.

PSA B71 2295
Peugeot/Citroën-moottoriöljystandardi moottoreille ennen MY 1998. Yleiset tiedot: ACEA A2/B2.

PSA B71 2296
Peugeot/Citroën-moottoriöljyn eritelmä, joka otettiin käyttöön vuonna 2009. Yleiset tekniset tiedot: ACEA A3/B4 + PSA:n lisätestit.

PSA B71 2312
Peugeot Citroën on kehittänyt B71 2312 -standardin öljyille, jotka kestävät kovimmatkin lämpörajoitteet ja ovat yhteensopivia nykyaikaisimpien jälkikäsittelyjärjestelmien kanssa. PSA B71 2312 -standardia sovelletaan kaikkiin Peugeot- ja Citroën-ajoneuvoihin, jotka on varustettu BlueHDi-dieselmoottoreilla, jotka on varustettu SCR-järjestelmällä (Selective Catalyst Reduction), joka mahdollistaa NOx:n (typpioksiduulien) käsittelyn AdBlue®-lisäaineen tai niin sanotun dieselpakokaasunesteen avulla. Standardissa edellytetään myös parempia kylmävirtausominaisuuksia öljyn hydrodynaamisen kitkan vähentämiseksi, jotta polttoainetaloudellisuushyötyjä saavutettaisiin erityisesti öljyn ollessa kylmää. Kylmävirtausominaisuuksia koskeva lisävaatimus mahdollistaa öljyn erinomaisen virtauksen käynnistyksen yhteydessä, nopeamman öljynpaineen muodostumisen, nopeamman kierrosluvun nousun ja nopeamman käyttölämpötilan saavuttamisen. Tällainen matalaviskositeettinen voiteluaine mahdollistaa polttoaineen kulutuksen vähentämisen ja siten kasvihuonekaasupäästöjen (CO2) vähentämisen.

Trasmission Öljyn tekniset tiedot

PSA B71 2330
API GL-4 -tason vaihteistoöljyt, joiden viskositeetti on SAE 75W80. Soveltuu vaihteistoihin.

PSA 9730 A8
Citroen C1:ssä ja Peugeot 107:ssä käytetyille C550-vaihteistoille tarkoitettu erikoisvaihteistoöljy.

PSA B71 2315
API GL-4-tasoinen, SAE 75W80 -viskositeettivaihteistoöljy, joka on valmistettu API-ryhmän III perusöljyistä.

Renault tekniset tiedot

Moottoriöljyn tekniset tiedot

Renault RN0700
Renault-moottoriöljyn spesifikaatio; otettiin käyttöön vuonna 2007 Laguna III:n käyttöönoton yhteydessä. Yleiset vaatimukset: ACEA A3/B4 tai ACEA A5/B5.

Renault RN0710
Renault-moottoriöljyn spesifikaatio; otettiin käyttöön vuonna 2007 Laguna III:n käyttöönoton yhteydessä. Yleiset vaatimukset: ACEA A3/B4 + Renaultin lisävaatimukset.

Renault RN 0720
Renault-moottoriöljyn spesifikaatio; otettiin käyttöön vuonna 2007 Laguna III:n käyttöönoton yhteydessä. Yleiset vaatimukset: ACEA C3 + Renaultin lisävaatimukset. RN0720 on suunniteltu käytettäväksi uusimman sukupolven dieselmoottoreissa, joissa on hiukkassuodatin.

Trasmission Oil Specification

Tranself NFJ (alias Tranself TRJ)
API GL-5 -tason mekaaninen vaihteistoöljy Renault J-sarjan vaihteistoille, joissa on pronssiset synkronointirenkaat.

Tranself NFP (eli Tranself TRX)
API GL-5 -tason korkean suorituskyvyn vaihteistoöljyt raskaisiin vaihteistoihin. Erinomainen leikkausvakaus ja vaahdonesto-ominaisuudet.

Tranself TRP
API GL-5 -tason mekaaninen vaihteistoöljy Renault PK6-sarjan vaihteistoille, joissa on pronssiset synkronointirenkaat.

Tranself TRT
API GL-5 -tason mekaaninen vaihteistoöljy Renault JR5 -sarjan vaihteistoille, joissa on pronssiset synkronointirenkaat.

Hyötyajoneuvojen öljyt

Mercedes-öljyn tekniset tiedot

MB 228.0, MB 228.2, sisältävät yksilaatuiset öljyt, jotka on tarkoitettu käytettäväksi hyötyajoneuvojen ja teollisuuslaitteiden dieselmoottoreissa, joita ei ole varustettu hiukkassuodattimilla. Nämä öljyt täyttävät myös ACEA E-2 ja API CF -standardien vaatimukset.

MB 228.1 sisältää moniasteiset öljyt, jotka on tarkoitettu käytettäväksi hyötyajoneuvojen ja teollisuuslaitteiden dieselmoottoreissa, joita ei ole varustettu hiukkassuodattimilla. Nämä öljyt täyttävät myös ACEA E-2 ja API CF -standardien vaatimukset.

MB 228.3 käsittää öljyt, joita käytetään dieselmoottoreissa maantiellä tai maastossa käytettävissä hyötyajoneuvoissa, jotka on varustettu kehittyneellä pakokaasujen käsittelyllä, EGR:llä, SCR NOx:llä ilman hiukkassuodatinta. Nämä öljyt täyttävät myös ACEA E7-12- ja API CI-4 -standardien vaatimukset.

MB 228.5 sisältää öljyt, joita käytetään maantiellä tai muualla kuin maantiellä käytettävien hyötyajoneuvojen dieselmoottoreissa, jotka on varustettu kehittyneellä pakokaasujen käsittelyllä, EGR:llä, SCR NOx:llä ilman hiukkassuodatinta. Nämä öljyt täyttävät myös ACEA E4-12- ja API CG-4 -standardien vaatimukset.

MB 228.31 sisältää “low SAPS” -öljyt, joita käytetään maantiellä tai muualla kuin maantiellä käytettävien hyötyajoneuvojen dieselmoottoreissa, joissa on kehittynyt pakokaasujen käsittely, EGR, SCR NOx ja erityisesti hiukkassuodatin. Nämä öljyt täyttävät myös ACEA E9-12- ja API CJ-4 -standardien vaatimukset.

MB 228.51 sisältää “low SAPS” -öljyt, joita käytetään maantiellä tai maastossa käytettävien hyötyajoneuvojen dieselmoottoreissa, jotka on varustettu kehittyneellä pakokaasujen käsittelyllä, EGR:llä, SCR NOx:llä ja erityisesti hiukkassuodattimella. Nämä öljyt täyttävät myös ACEA E6-12- ja API CI-4 -standardien vaatimukset.

Volvo-öljyn tekniset tiedot

Volvo VDS sisältää yksi- tai moniasteisia öljyjä, jotka on tarkoitettu käytettäväksi hyötyajoneuvojen ja teollisuuslaitteiden dieselmoottoreissa, joita ei ole varustettu hiukkassuodattimilla. Nämä öljyt täyttävät myös ACEA E-2 ja API CF -standardien vaatimukset.

Volvo VDS-2 sisältää öljyt, jotka on tarkoitettu käytettäväksi maantiellä tai maastossa käytettävien hyötyajoneuvojen dieselmoottoreissa, joissa on kehittynyt pakokaasujen käsittely, EGR, SCR NOx ilman hiukkassuodatinta. Nämä öljyt täyttävät myös ACEA E4-12- ja API CG-4 -standardien vaatimukset.

Volvo VDS-3 sisältää öljyt, jotka on tarkoitettu käytettäväksi maantiellä tai maastossa käytettävien hyötyajoneuvojen dieselmoottoreissa, joissa on kehittynyt pakokaasujen käsittely, EGR, SCR NOx ilman hiukkassuodatinta. Nämä öljyt täyttävät myös ACEA E7-12- ja API CI-4 -standardien vaatimukset.

Volvo VDS-4 sisältää “low SAPS” -öljyjä käytettäväksi dieselmoottoreissa maantiellä tai maastossa käytettävissä hyötyajoneuvoissa, joissa on kehittynyt pakokaasujen käsittely, EGR, SCR NOx ja erityisesti DPF. Nämä öljyt täyttävät myös ACEA E9-12- ja API CJ-4 -standardien vaatimukset.

MAN-öljyn tekniset tiedot

MAN 270, 271 sisältää yksi- tai moniasteisia öljyjä, jotka on tarkoitettu käytettäväksi hyötyajoneuvojen ja teollisuuslaitteiden dieselmoottoreissa, joita ei ole varustettu hiukkassuodattimilla. Nämä öljyt täyttävät myös ACEA E-2 ja API CF -standardien vaatimukset.

MAN 3275 sisältää öljyjä, jotka on tarkoitettu käytettäväksi maantiellä tai maastossa käytettävien hyötyajoneuvojen dieselmoottoreissa, joissa on kehittynyt pakokaasujen käsittely, EGR, SCR NOx ilman hiukkassuodatinta. Nämä öljyt täyttävät myös ACEA E7-12- ja API CI-4 -standardien vaatimukset.

MAN 3277 sisältää öljyt, jotka on tarkoitettu käytettäväksi maantiellä tai maastossa käytettävien hyötyajoneuvojen dieselmoottoreissa, jotka on varustettu kehittyneellä pakokaasujen käsittelyllä, EGR:llä, SCR:llä, NOx:llä ja ilman hiukkassuodatinta. Nämä öljyt täyttävät myös ACEA E4-12- ja API CG-4 -standardien vaatimukset.

MAN 3477 sisältää “low SAPS” -öljyjä, jotka on tarkoitettu käytettäväksi maantiellä tai maastossa käytettävien hyötyajoneuvojen dieselmoottoreissa, joissa on kehittynyt pakokaasujen käsittely, EGR, SCR NOx ja erityisesti DPF. Nämä öljyt täyttävät myös ACEA E6-12- ja API CI-4 -standardien vaatimukset.

MAN 3575 sisältää “low SAPS” -öljyjä, jotka on tarkoitettu käytettäväksi maantiellä tai maastossa käytettävien hyötyajoneuvojen dieselmoottoreissa, joissa on kehittynyt pakokaasujen käsittely, EGR, SCR NOx ja erityisesti DPF. Nämä öljyt täyttävät myös ACEA E9-12- ja API CJ-4 -standardien vaatimukset.

Mitä NLGI tarkoittaa?

NLGI (National Lubricating Grease Institute) on järjestelmä, jolla luokitellaan rasvojen koostumusta. Se osoittaa periaatteessa, kuinka pehmeä tai kova rasva on, asteikolla 000 (erittäin juokseva) - 6 (erittäin kova). Oikea valinta riippuu sovelluksesta, lämpötilasta ja laitetyypistä.