Σχετικά με εμάς

Λιπαντικά αυτοκινήτων Κατασκευαστής: Hexol®

Η Hexol® ιδρύθηκε στον Καναδά το 1997 και δημιουργήθηκε με στόχο τη δημιουργία μιας μάρκας λιπαντικών που θα χαίρει παγκόσμιας εμπιστοσύνης, προσφέροντας προηγμένες τεχνολογίες υγρών για τις συνεχώς μεταβαλλόμενες απαιτήσεις των σύγχρονων βιομηχανιών.
Με βάση την τεχνική εξειδίκευση, την καινοτομία και τις αξιόπιστες συνεργασίες, η Hexol® εξελίσσεται συνεχώς προκειμένου να ανταποκρίνεται στις μεταβαλλόμενες ανάγκες των πελατών και των αγορών σε όλο τον κόσμο.
Από την αρχή, η Hexol® υιοθέτησε μια διεθνή νοοτροπία, εστιάζοντας σε πολλαπλές αγορές και κλάδους, με στόχο να εδραιώσει μια ισχυρή παρουσία πέρα από την εγχώρια αγορά της. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στην Κεντρική και Ανατολική Ευρώπη καθώς και στην Ασία, όπου η μάρκα έχει επεκταθεί σταθερά μέσω στρατηγικών συνεργασιών και βαθιάς κατανόησης των απαιτήσεων των τοπικών αγορών. Αυτή η ικανότητα προσαρμογής, σε συνδυασμό με τη συνεπή δέσμευση για ποιότητα και ικανοποίηση των πελατών, έχει καθιερώσει την Hexol® ως ένα αξιόπιστο όνομα στον κλάδο των λιπαντικών.

 

Βιομηχανική ανάπτυξη και αριστεία στη μεταποίηση

Καθώς η ζήτηση για τα προϊόντα Hexol® συνέχιζε να αυξάνεται, η εταιρεία επέκτεινε τις παραγωγικές της δραστηριότητες στη Ρουμανία το 2001. Αν και αρχικά επικεντρώθηκε στα βιομηχανικά λιπαντικά, η παραγωγή διαφοροποιήθηκε γρήγορα ώστε να περιλαμβάνει λάδια κινητήρων αυτοκινήτων, υγρά κιβωτίων ταχυτήτων, γράσα και χημικά προϊόντα για την αυτοκινητοβιομηχανία, όλα κατασκευασμένα υπό την επωνυμία Hexol® και σύμφωνα με τα πρότυπα ποιότητας της εταιρείας.
Σήμερα, η Hexol® προσφέρει μια ολοκληρωμένη γκάμα λιπαντικών και ειδικών υγρών που έχουν σχεδιαστεί για επιβατικά αυτοκίνητα, επαγγελματικά οχήματα, γεωργικά μηχανήματα, βιομηχανικό εξοπλισμό και εφαρμογές βαρέως τύπου. Σε όλους τους τομείς, τα προϊόντα της Hexol® έχουν σχεδιαστεί για να βελτιώνουν την απόδοση, να μειώνουν το λειτουργικό κόστος, να βελτιστοποιούν την κατανάλωση καυσίμου και να παρατείνουν τη διάρκεια ζωής του εξοπλισμού.

hexol-distribuitor-lubrifianti-auto-romania-oradea-romania
Hexol Ρουμανία: παραγωγός λιπαντικών για αυτοκίνητα και βιομηχανική χρήση

Με γνώμονα την τεχνολογία και τη συνεχή καινοτομία

Η καινοτομία παραμένει στο επίκεντρο όλων των δραστηριοτήτων μας. Η Hexol® επενδύει συνεχώς στην έρευνα, την ανάπτυξη προϊόντων και τις προηγμένες τεχνολογίες παραγωγής, προκειμένου να διασφαλίσει ότι τα προϊόντα της ανταποκρίνονται τόσο στις τρέχουσες όσο και στις μελλοντικές απαιτήσεις του κλάδου.
Το σύγχρονο εργαστήριό μας είναι εξοπλισμένο με προηγμένο εξοπλισμό δοκιμών και ανάλυσης, ο οποίος επιτρέπει τη συνεχή ανάπτυξη και αξιολόγηση νέων συνθέσεων λιπαντικών. Συνδυάζοντας βασικά έλαια κορυφαίας ποιότητας με τεχνολογίες προσθέτων τελευταίας γενιάς, η Hexol® προσφέρει προϊόντα που εξασφαλίζουν εξαιρετική προστασία, αξιόπιστη απόδοση και μέγιστη λειτουργική αποδοτικότητα ακόμη και στις πιο απαιτητικές συνθήκες.
Η διασφάλιση της ποιότητας ενσωματώνεται σε κάθε στάδιο της διαδικασίας παραγωγής. Κάθε παρτίδα παραγωγής ελέγχεται προσεκτικά, ώστε να διασφαλίζεται η πλήρης συμμόρφωση με τα διεθνή πρότυπα, τις προδιαγραφές του κλάδου και τις προσδοκίες των πελατών.
Το 2023, η Hexol® ολοκλήρωσε μια στρατηγική επένδυση ύψους άνω των 1,8 εκατομμυρίων ευρώ σε μια νέα, υπερσύγχρονη μονάδα παραγωγής λιπαντικών. Η μονάδα διαθέτει τεχνολογία ανάμειξης με ψηφιακό έλεγχο και προηγμένα συστήματα διαχείρισης της παραγωγής, εξασφαλίζοντας ακρίβεια, συνέπεια και λειτουργική αποδοτικότητα. Με ετήσια παραγωγική ικανότητα που φτάνει τις 80.000 μετρικούς τόνους και σύγχρονη υποδομή εφοδιαστικής, η μονάδα έχει σχεδιαστεί για να υποστηρίζει τη βιώσιμη ανάπτυξη, διατηρώντας παράλληλα τα υψηλότερα πρότυπα ποιότητας και ευελιξίας.

Επέκταση στις διεθνείς αγορές

Η διεθνής ανάπτυξη της Hexol® επιταχύνθηκε σημαντικά μετά το 2011, με την επέκταση των εξαγωγικών δραστηριοτήτων στη Βουλγαρία, την Ουγγαρία και την Κροατία. Για να υποστηριχθεί αυτή η εξέλιξη, το 2015 ιδρύθηκε ένα ειδικό Τμήμα Εξαγωγών, δημιουργώντας νέες ευκαιρίες και ενισχύοντας την παρουσία της μάρκας στη Σλοβενία, τη Μάλτα, τη Μολδαβία, τη Βόρεια Μακεδονία και τη Σερβία. Η επέκταση συνεχίστηκε σταθερά και σήμερα τα προϊόντα της Hexol® διατίθενται σε περισσότερες από 23 χώρες παγκοσμίως.
Το διεθνές επιχειρηματικό μας μοντέλο βασίζεται σε ισχυρές τοπικές συνεργασίες. Συνεργαζόμαστε στενά με έμπειρους διανομείς που κατανοούν τις συγκεκριμένες ανάγκες των αγορών τους και διαδραματίζουν ενεργό ρόλο στην ανάπτυξη της μάρκας Hexol® στις περιοχές τους. Μαζί, δημιουργούμε βιώσιμη ανάπτυξη και μακροπρόθεσμη αξία για τους πελάτες μας.

Δημιουργία μακροπρόθεσμων συνεργασιών

Στην Hexol®, πιστεύουμε ότι η διαρκής επιτυχία βασίζεται στην εμπιστοσύνη, τη δέσμευση και τις ισχυρές σχέσεις. Η προσέγγισή μας δεν περιορίζεται απλώς στην προμήθεια προϊόντων· εστιάζουμε στη δημιουργία συνεργασιών που δημιουργούν αμοιβαία αξία και υποστηρίζουν τη μακροπρόθεσμη ανάπτυξη των επιχειρήσεων.
Αν και η τεχνολογία, οι παραγωγικές δυνατότητες και οι επενδύσεις είναι απαραίτητες, οι άνθρωποι παραμένουν το μεγαλύτερο πλεονέκτημά μας. Η αφοσίωση, η εξειδίκευση και ο επαγγελματισμός της ομάδας της Hexol® αποτελούν το θεμέλιο της επιτυχίας μας και την κινητήρια δύναμη πίσω από τις σχέσεις μας με τους πελάτες και τους συνεργάτες μας.
Πίσω από κάθε επίτευγμα της Hexol® βρίσκονται οι άνθρωποί μας — αφοσιωμένοι επαγγελματίες που πιστεύουν ότι η επιτυχία μας βασίζεται στην επιτυχία των πελατών μας. Μέσα από την εξειδίκευση, τη δέσμευση και τη συνεργασία, δημιουργούμε λύσεις που προσφέρουν πραγματική και διαρκή αξία.
Πιστεύουμε ότι οι βιώσιμες επιχειρήσεις χτίζονται μέσω της συνεργασίας, του αμοιβαίου σεβασμού και των κοινών στόχων. Και το πιο σημαντικό, πιστεύουμε ότι είναι οι άνθρωποι που δημιουργούν, αναπτύσσουν και διατηρούν επιτυχημένους οργανισμούς.
Αυτή η φιλοσοφία καθορίζει ποιοι είμαστε και τι πρεσβεύουμε.

Hexol® – Advanced Fluid Technology.ν.

ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ MEDIA

Γιατί πρέπει να αλλάζω το λάδι κινητήρα;

Το λιπαντικό κινητήρα είναι ένα από τα πιο σημαντικά υγρά στον κινητήρα του αυτοκινήτου. Ένα καλής ποιότητας λιπαντικό κινητήρα πρέπει να κάνει τα εξής: - ΛΙΠΑΝΣΗ: αυτό είναι το κύριο καθήκον ενός λιπαντικού κινητήρα να μειώνει τη φθορά, τη διάβρωση, να καλύπτει κάθε κινούμενο μέρος του κινητήρα με ένα προστατευτικό φιλμ που μειώνει την τριβή.
- ΚΑΘΑΡΟ: είναι σημαντικό το λάδι να διατηρεί τις επιφάνειες απαλλαγμένες από επικαθίσεις. Ξύσματα, πίσσες, επικαθίσεις, συμπυκνώματα κ.λπ. μπορούν να εισχωρήσουν στον κινητήρα μειώνοντας τις επιδόσεις του.

- ΣΤΕΓΑΝΩΣΗ: το λιπαντικό κινητήρα καλύπτει τις ανώμαλες επιφάνειες με μεμβράνη λαδιού 2-3 μικρομέτρων. Είναι λεπτό αλλά αρκετό για να σφραγίσει τον κινητήρα και να αποτρέψει την απώλεια ισχύος.

- COOL: το ψυκτικό υγρό ή ο αέρας κάνουν περίπου 60% της ψύξης του κινητήρα. Το λάδι κινητήρα εξασφαλίζει τη διαφορά.

Παρά την τεχνολογική πρόοδο, η διάρκεια ζωής των λιπαντικών είναι περιορισμένη. Το λιπαντικό κινητήρα είναι μολυσμένο με καύσιμα, ρύπους, επικαθίσεις και ατμούς. Αυτό προκαλεί τη λήξη των προσθέτων, καταστρέφοντας τις αρχικές ιδιότητες του λιπαντικού κινητήρα. Οι συνθήκες κυκλοφορίας και οι τρόποι οδήγησης επηρεάζουν πολύ το επίπεδο μόλυνσης του λιπαντικού.

Πόσο συχνά πρέπει να αλλάζω το λάδι;

Γενικά, όλοι οι μηχανικοί συνιστούν την αλλαγή του λιπαντικού κινητήρα κάθε 5 000 χιλιόμετρα. Οι κατασκευαστές αυτοκινήτων συνιστούν την αλλαγή του λιπαντικού κινητήρα από τα 10 000 χλμ. αναφέροντας “κανονικό σέρβις”. Για “σοβαρό σέρβις” συνιστούν 5 000 χλμ. Τι σημαίνει “σοβαρό σέρβις”;
- συχνά ταξίδια μικρών αποστάσεων (κάτω από 7-8 χλμ.),;
- ταξίδια με έντονη κυκλοφορία (κίνηση στην πόλη με στάσεις και μετακινήσεις),;
- ρυμούλκηση τρέιλερ,;
- οδήγηση σε σκονισμένες συνθήκες,;
- οδήγηση με κρύο καιρό,;

Αν διαβάσετε τον οδηγό χρήσης του οχήματος, μπορείτε να βρείτε δύο τύπους συνθηκών οδήγησης: κανονική λειτουργία και σοβαρή λειτουργία. Κανονική λειτουργία σημαίνει ότι τα οχήματα οδηγούνται υπό ιδανικές συνθήκες. Δυστυχώς, οι περισσότερες περιπτώσεις είναι οδήγηση σε σοβαρή υπηρεσία και ακολουθούν ορισμένα παραδείγματα:

Κρύα εκκίνηση του κινητήρα- Μετά την ανάφλεξη ο κινητήρας χρειάζεται ένα ορισμένο χρονικό διάστημα για να φτάσει στις βέλτιστες παραμέτρους λειτουργίας. Κατά τη διάρκεια αυτού του χρόνου, το καύσιμο δεν καίγεται πλήρως, με αποτέλεσμα την εμφάνιση υπολειμμάτων καυσίμου. Η αραίωση με άκαυστα υπολείμματα καυσίμου είναι η σημαντικότερη πηγή μόλυνσης του λαδιού.

Ταξίδια μικρών αποστάσεων- Ο κινητήρας του αυτοκινήτου σας λειτουργεί καλύτερα σε μακρινά ταξίδια με σταθερή ταχύτητα. Δυστυχώς, οι περισσότεροι από εμάς εκτελούμε μικρά ταξίδια και γρήγορα. Η πόλη ή οι επαναλαμβανόμενοι κύκλοι εκκίνησης-σταθμεύσεων είναι εξαιρετικά επιβλαβείς για τον κινητήρα και το λάδι.

Ένα φορτωμένο αυτοκίνητο - Είναι καλό να γνωρίζετε ότι οι πρόσθετες επιλογές που εγκαθίστανται σε κάθε όχημα συνεπάγονται πρόσθετη επιβάρυνση για τον κινητήρα, με αποτέλεσμα υψηλότερες θερμοκρασίες λειτουργίας. Το αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων, το κλίμα και ο κλιματισμός, το καθένα έρχεται με επιπλέον 10 έως 15º C στη θερμοκρασία του κινητήρα, υποβάλλοντάς τον έτσι σε περαιτέρω προσπάθειες ψύξης.

Αυτοκίνητο που οδηγείται περιστασιακά - Τα αυτοκίνητα που μένουν αχρησιμοποίητα για μεγάλα χρονικά διαστήματα κινδυνεύουν από διάβρωση και σκουριά στον κινητήρα, η οποία προκαλείται από τη συμπύκνωση που αναπτύσσεται στο εσωτερικό του κινητήρα.

Ρυμούλκηση- Η ρυμούλκηση σκάφους, τροχόσπιτων, ρυμουλκούμενων κ.λπ. απαιτεί επιπλέον εργασία αυξάνοντας τη θερμοκρασία λειτουργίας του κινητήρα. Οι υψηλές θερμοκρασίες λειτουργίας του κινητήρα απαιτούν περισσότερο λάδι για την ψύξη του κινητήρα.

Σκονισμένες συνθήκες / κακοί δρόμοι (βρωμιά)- Όσον αφορά τις σκονισμένες συνθήκες, μικροσκοπικά σωματίδια σκόνης και βρωμιάς εισέρχονται στον κινητήρα. Τα φίλτρα αέρα δεν είναι ικανά να παράγουν τέλειο φιλτράρισμα- πάντα θα υπάρχουν λεπτά σωματίδια που θα διαφεύγουν από το φίλτρο, αναπτύσσοντας ένα αιώρημα στο λάδι, το οποίο θα οδηγήσει σε πρόωρη φθορά του κινητήρα. Ο καθένας από εμάς συναντά αυτές τις συνθήκες κάθε καλοκαίρι, σε χωματόδρομους ή σε δρόμους που βρίσκονται υπό επισκευή/συντήρηση.

Οι συνθήκες που αναφέρονται παραπάνω ορίζουν το λεγόμενο “σκληρό περιβάλλον”. Μια πρόσφατη αμερικανική μελέτη αποκάλυψε ότι περισσότερα από 90% των ταξιδιών πραγματοποιούνται σε δύσκολες συνθήκες

Ποιο είναι το σωστό λιπαντικό για το αυτοκίνητό μου;

Εδώ είναι μια πολύ κοινή έννοια:
“Συνήθιζα να χρησιμοποιώ SAE15W-40, αλλά το εγκατέλειψα υπέρ του SAE 20W-50 για καλύτερη προστασία του κινητήρα μου.”
Αλλά, είναι αυτό πραγματικά αλήθεια;
Η ιδέα της χρήσης ενός πιο ιξώδους λαδιού (παχύτερου) φαίνεται ότι προέκυψε γρήγορα μετά τη γρήγορη θεραπεία που προσφέρθηκε στους παλαιότερους κινητήρες, με υψηλό ρυθμό φθοράς, οι οποίοι συνήθως έχουν υψηλή κατανάλωση λαδιού κινητήρα. Η μετάβαση από ένα πιο ρευστό λάδι (SAE15W-40 ή SAE10W-30) σε ένα πιο παχύρρευστο λάδι (SAE20W-50) μπορεί να είναι μια θεραπεία που μπορεί να μας γλιτώσει από μια εκτεταμένη επισκευή. Στην πραγματικότητα πρόκειται για μια καθυστέρηση. Ένας τύπος λαδιού SAE 20W-50 έχει ένα παχύτερο λιπαντικό φιλμ που βοηθά στο διαχωρισμό των μεταλλικών μερών, μειώνοντας έτσι τη φθορά.

Ακούγεται καλό και είναι απολύτως αληθινό. Έτσι, το λάδι πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο παχύρρευστο (παχύρρευστο), έτσι δεν είναι; Λοιπόν, όχι ακριβώς έτσι.
Εάν το λάδι είναι πολύ παχύρρευστο σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, είναι πολύ πιθανό να μην φτάσει αρκετά γρήγορα σε όλες τις επιφάνειες του κινητήρα, οδηγώντας σε ταχύτερη και πρόωρη φθορά του κινητήρα. Η χρήση λαδιού υψηλού ιξώδους προκαλεί πρόσθετη καταπόνηση του κινητήρα (η κίνηση των κινούμενων μερών είναι πιο δύσκολη σε ένα πιο ιξώδες περιβάλλον) και ως εκ τούτου άλλες ελλείψεις, όπως: αυξημένη κατανάλωση καυσίμου, και η πρόσθετη καταπόνηση του κινητήρα, απώλεια της απόδοσης του κινητήρα και σε ακραίες περιπτώσεις ακόμη και βλάβες του κινητήρα.
Ορισμένοι κατασκευαστές αυτοκινήτων προειδοποίησαν ότι η χρήση ενός πολύ παχύρρευστου λαδιού μπορεί να οδηγήσει σε βλάβη του κινητήρα. Για παράδειγμα, ένα λιπαντικό τύπου SAE 20W-50 που χρησιμοποιείται για τους κινητήρες φορτηγών της General Motors LB4, L05 και L19 προκαλεί το λεγόμενο φαινόμενο “cold beat”, το οποίο φαίνεται να είναι ένα πρόβλημα που σχετίζεται με το ιξώδες του λιπαντικού. Γιατί; Επειδή ένα λάδι τύπου SAE 5W-30 απομακρύνει αυτό το φαινόμενο.

Το “ιξώδες” για το οποίο μιλήσαμε προηγουμένως είναι στην πραγματικότητα ένα μέτρο που μας λέει πόσο “λεπτό” ή “παχύ” είναι ένα είδος λαδιού.

Το μέλι των μελισσών, σε χαμηλές θερμοκρασίες τον Ιανουάριο, έχει υψηλό ιξώδες και μεγάλη αντίσταση στη ροή (ρέει πολύ αργά). Το νερό, από την άλλη πλευρά, σε θερμοκρασία δωματίου, έχει χαμηλό ιξώδες και χαμηλή αντίσταση στη ροή (ρέει εύκολα).
Επομένως, ένα λάδι χαμηλού ιξώδους επιτρέπει την ευκολότερη εκκίνηση σε κρύο καιρό. Επιπλέον, το πιο ρευστό λάδι (χαμηλότερο ιξώδες) θα ρέει ευκολότερα προς και πάνω στα εξαρτήματα του κινητήρα και, αν έχει καλή σύνθεση, θα διατηρεί το ιξώδες του ακόμα και σε υψηλές θερμοκρασίες.

Συνοπτικά, ποια θα ήταν η απάντηση στο ερώτημα “Τι είδους λιπαντικό πρέπει να χρησιμοποιήσω για το αυτοκίνητό μου;” Η απλούστερη μέθοδος για να επιλέξετε το κατάλληλο λιπαντικό για τον κινητήρα σας είναι να συμμορφωθείτε με τις οδηγίες που δίνει ο κατασκευαστής στο εγχειρίδιο χρήσης. Υπάρχουν πληθώρα απόψεων σχετικά με το σωστό λιπαντικό, από τις οποίες, τουλάχιστον κάποιες από αυτές, είναι αποδεκτές, αλλά πάντα, είναι σοφότερο να επιλέγετε το λιπαντικό κινητήρα που πληροί τις απαιτήσεις του κατασκευαστή.

Ποιο είναι το κατάλληλο γράσο για τα μηχανήματά μου;

Η επιλογή του κατάλληλου γράσου εξαρτάται από τις συνθήκες λειτουργίας: φορτίο, θερμοκρασία, υγρασία και είδος εφαρμογής. Για βαριά ή απαιτητικά μηχανήματα συνιστώνται γράσα με πρόσθετα ακραίας πίεσης (EP), ενώ για γενικές εφαρμογές ενδείκνυνται γράσα πολλαπλών χρήσεων. Είναι σημαντικό να τηρούνται οι προδιαγραφές του κατασκευαστή του εξοπλισμού.

Ποιο λιπαντικό είναι το καλύτερο για κινητήρες ντίζελ βαρέως τύπου;

Για πετρελαιοκινητήρες βαρέως τύπου συνιστώνται λιπαντικά υψηλής απόδοσης που πληρούν πρότυπα όπως τα API CK-4, CJ-4 ή ACEA E7/E9. Παρέχουν εξαιρετική προστασία από τη φθορά, τις επικαθίσεις και την οξείδωση, εξασφαλίζοντας την αποδοτική λειτουργία του κινητήρα ακόμη και σε δύσκολες συνθήκες λειτουργίας.

Πώς μπορώ να επιλέξω το σωστό λάδι για τον εξοπλισμό κηπουρικής μου;

Για τον εξοπλισμό κήπου (χλοοκοπτικά, θαμνοκοπτικά, αλυσοπρίονα), η επιλογή του λαδιού εξαρτάται από τον τύπο του κινητήρα (2T ή 4T). Οι δίχρονοι κινητήρες απαιτούν ειδικό λάδι που αναμιγνύεται με το καύσιμο, ενώ οι τετράχρονοι κινητήρες χρησιμοποιούν ειδικά λάδια, παρόμοια με τα λάδια αυτοκινήτων. Ελέγχετε πάντα τις συστάσεις του κατασκευαστή.

Πότε αλλάζεται το λάδι στα αυτόματα κιβώτια ταχυτήτων;

Το διάστημα αλλαγής λαδιού για τα αυτόματα κιβώτια ταχυτήτων ποικίλλει ανάλογα με τον κατασκευαστή και τις συνθήκες χρήσης, αλλά γενικά συνιστάται μεταξύ 60.000 και 120.000 χιλιομέτρων. Σε συνθήκες εντατικής χρήσης (αστική κυκλοφορία, ρυμούλκηση, ακραίες θερμοκρασίες), η αλλαγή μπορεί να απαιτηθεί νωρίτερα.

 

Ποιο είναι το σωστό λιπαντικό για το κιβώτιο ταχυτήτων μου;

Η επιλογή του σωστού λιπαντικού για το κιβώτιο ταχυτήτων σας είναι απαραίτητη για τη σωστή λειτουργία και την αντοχή του, ενώ ο τύπος του λιπαντικού διαφέρει ανάλογα με την τεχνολογία μετάδοσης.
Στην περίπτωση των χειροκίνητων κιβωτίων ταχυτήτων χρησιμοποιούνται λάδια ταχυτήτων, συνήθως με προδιαγραφές API GL-4 ή GL-5 και ιξώδες όπως 75W-80 ή 75W-90, τα οποία εξασφαλίζουν τη λίπανση των γραναζιών και την προστασία από τη φθορά και τη διάβρωση.
Για τα κλασικά αυτόματα κιβώτια ταχυτήτων, απαιτείται ειδικό ATF (Automatic Transmission Fluid), το οποίο δεν έχει μόνο το ρόλο της λίπανσης, αλλά και της ψύξης και της μετάδοσης της υδραυλικής πίεσης, με πολύ σημαντική την αυστηρή τήρηση των προδιαγραφών που συνιστώνται από τον κατασκευαστή (για παράδειγμα Dexron ή Mercon).
Στην περίπτωση των σύγχρονων κιβωτίων ταχυτήτων διπλού συμπλέκτη (DCT), χρησιμοποιούνται ειδικά υγρά, διαφορετικά από το ATF ή τα λιπαντικά χειροκίνητων κιβωτίων ταχυτήτων, ειδικά σχεδιασμένα για να εξασφαλίζουν γρήγορες και ομαλές αλλαγές ταχυτήτων, καθώς και προστασία σε συνθήκες υψηλής θερμοκρασίας, με παραλλαγές τόσο για ξηρούς όσο και για υγρούς συμπλέκτες.
Για το CVT (Continuously Variable Transmission) απαιτούνται ειδικά υγρά CVTF, σχεδιασμένα για να εξασφαλίζουν τη βέλτιστη πρόσφυση μεταξύ των εσωτερικών εξαρτημάτων, όπως ιμάντες ή αλυσίδες και τροχαλίες, καθώς η χρήση λανθασμένου λαδιού μπορεί να οδηγήσει σε δυσλειτουργία ή ακόμη και σε βλάβη. Ανεξάρτητα από τον τύπο του κιβωτίου ταχυτήτων, είναι σημαντικό να συμβουλεύεστε το εγχειρίδιο χρήσης του οχήματος και να χρησιμοποιείτε λιπαντικό που πληροί τις προδιαγραφές του ΟΕΜ, ώστε να διασφαλίζεται η βέλτιστη απόδοση και να αποφεύγεται η πρόωρη φθορά των εξαρτημάτων.

Τι σημαίνει API;

Το American Petroleum Institute (API) είναι η εθνική εμπορική ένωση που εκπροσωπεί όλες τις πτυχές της αμερικανικής βιομηχανίας πετρελαίου και φυσικού αερίου. Το API παρέχει το σύστημα αδειοδότησης και πιστοποίησης πετρελαίου κίνησης του API (EOLCS). Ένα εθελοντικό πρόγραμμα αδειοδότησης και πιστοποίησης που επιτρέπει στους εμπόρους λιπαντικών κινητήρων που πληρούν συγκεκριμένες απαιτήσεις να χρησιμοποιούν τα σήματα ποιότητας λιπαντικών κινητήρων API. Το σύστημα ταξινόμησης του Αμερικανικού Ινστιτούτου Πετρελαίου (API) παρέχει πληροφορίες σχετικά με το λάδι κινητήρα.

Το γράμμα “S” σημαίνει “spark” και ακολουθείται από άλλο γράμμα (π.χ. “SM”) και υποδηλώνει ότι το λιπαντικό είναι κατάλληλο για χρήση σε κινητήρες βενζίνης ή αερίου. Τα λιπαντικά SM είναι ανώτερα από τα λιπαντικά SL σε πολλά κριτήρια απόδοσης, συμπεριλαμβανομένης της βελτιωμένης απόδοσης καυσίμου, που πληροί επίσης την ταξινόμηση “εξοικονόμησης ενέργειας” και την ενισχυμένη προστασία των συστημάτων εκπομπών.

Το γράμμα “C” προέρχεται από τη λέξη “compression” (συμπίεση) και ακολουθείται από άλλο γράμμα ή/και αριθμό (π.χ. CI-4) και υποδηλώνει ότι το λιπαντικό είναι κατάλληλο για κινητήρες ντίζελ. Το δεύτερο γράμμα τόσο στην κατηγορία “S” όσο και στην κατηγορία “C” αποδίδεται αλφαβητικά. Γενικά, όσο πιο μακριά προχωράμε στο αλφάβητο, τόσο πιο πρόσφατη τεχνολογία και ποιοτικές βελτιώσεις στα λιπαντικά κινητήρων υποδεικνύονται.

Σειρά S:
- SA - κατηγορία μέχρι το 1930
- SB - κατηγορία μέχρι το 1951
- SC - κατηγορία μέχρι το 1967
- SD - κατηγορία μέχρι το 1971
- SE - κατηγορία μέχρι το 1979
- SF - κατηγορία μέχρι το 1988
- SG - κατηγορία μέχρι το 1993
- SH - κατηγορία μέχρι το 1996
- SJ - κατηγορία που αρχίζει με το τέλος του 1996
- SL - κατηγορία που αρχίζει από το τέλος του 2001
- SM - εισήχθη στις 30 Νοεμβρίου 2004
- SN - εισήχθη το 2010

Καθώς η ταξινόμηση αυτή εξελίσσεται, τα λιπαντικά που ανήκουν στις νέες γενιές πληρούν τις απαιτήσεις των παλαιών αυτοκινήτων. Έτσι, ένα λιπαντικό API SL ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις ενός αυτοκινήτου που κατασκευάστηκε το 1965.

Σειρά C:
- CA - κατηγορία μεταξύ 1940-1950
- CB - κατηγορία μεταξύ 1949-1960
- CC - εισήχθη το 1951
- CD - εισήχθη το 1955
- CD-II - εισήχθη το 1987 για δίχρονες μηχανές
- CE - εισήχθη το 1987
- CF - κατηγορία από το 1994
- CF-2 - κατηγορία από το 1994 για 2χρονες μηχανές
- CF-4 - κατηγορία από το 1994 για 4χρονες μηχανές
- CG-4 - κατηγορία από το 1996
- CH-4 - κατηγορία από το 1998
- CI-4 - κατηγορία από το 2002
- CJ-4 - κατηγορία από το 2006

Η ταξινόμηση API υποδιαιρεί όλα τα λιπαντικά μετάδοσης κίνησης, κιβωτίων μεταφοράς και διαφορικών σε 6 κατηγορίες:

Σειρά GL:
- GL-1 - έλαια για ελαφρές συνθήκες
- GL-2 - λάδια για μέτριες συνθήκες
- GL-3 - λάδια για μέτριες συνθήκες
- GL-4 - έλαια για διάφορες συνθήκες
- GL-5 - λάδια για δύσκολες συνθήκες
- GL-6 - λάδια για πολύ βαριές συνθήκες

Τι σημαίνει SAE;

Εταιρεία Μηχανικών Αυτοκινήτων (SAE) είναι ένας επαγγελματικός οργανισμός για επαγγελματίες μηχανικούς κινητικότητας στην αεροδιαστημική βιομηχανία, την αυτοκινητοβιομηχανία και τις βιομηχανίες εμπορικών οχημάτων. Η SAE είναι η μοναδική σας πηγή για την ανάπτυξη προτύπων, τις εκδηλώσεις, τις τεχνικές πληροφορίες και την τεχνογνωσία που χρησιμοποιούνται στο σχεδιασμό, την κατασκευή, τη συντήρηση και τη λειτουργία αυτοκινούμενων οχημάτων για χρήση στην ξηρά ή στη θάλασσα, στον αέρα ή στο διάστημα. η ταξινόμηση SAE 15W-40 μας ενημερώνει για το ιξώδες του λιπαντικού σε δύο συνθήκες, ως εξής: το λιπαντικό έχει ιξώδες 15 μετρούμενο σε χαμηλή θερμοκρασία (W - χειμώνας) και 40 μετρούμενο σε υψηλή θερμοκρασία.
“Το ”W" δίπλα στο 15 σημαίνει κρύο (χειμώνας), γι' αυτό ο πρώτος αριθμός αναφέρεται στο ιξώδες σε χαμηλές θερμοκρασίες και ο δεύτερος στο ιξώδες σε υψηλές θερμοκρασίες.

Τι σημαίνει ACEA;

Η Ευρωπαϊκή Ένωση Κατασκευαστών Αυτοκινήτων (ή Association des Constructeurs Européens d'Automobiles στα γαλλικά, εξ ου και η συντομογραφία ACEA) είναι ένας οργανισμός που εκπροσωπεί τους 15 σημαντικότερους ευρωπαίους κατασκευαστές αυτοκινήτων. Είναι ο διάδοχος της CCMC (Comité des Constructeurs du Marché Commun). Σύμφωνα με την ανακοίνωσή τους, η ACEA είναι συνήγορος της αυτοκινητοβιομηχανίας στην Ευρώπη, εκπροσωπώντας τους κατασκευαστές επιβατικών αυτοκινήτων, φορτηγών, φορτηγών και λεωφορείων με εγκαταστάσεις παραγωγής στην ΕΕ.

Μεταξύ πολλών άλλων δραστηριοτήτων, ο ACEA ορίζει προδιαγραφές για τα λιπαντικά κινητήρων, τις λεγόμενες σειρές λιπαντικών ACEA. Οι ακολουθίες συνήθως επικαιροποιούνται κάθε λίγα χρόνια για να συμπεριλάβουν τις τελευταίες εξελίξεις στην τεχνολογία των κινητήρων και των λιπαντικών. Η ίδια η ACEA δεν εγκρίνει τα λιπαντικά, ορίζει τα πρότυπα και οι κατασκευαστές λιπαντικών μπορούν να προβάλλουν ισχυρισμούς απόδοσης για τα προϊόντα τους, εφόσον αυτά πληρούν τις σχετικές απαιτήσεις.

Οι πρώτες ακολουθίες λαδιού ACEA εισήχθησαν το 1996, όταν αντικατέστησαν τις προηγούμενες προδιαγραφές CCMC. Νέες προδιαγραφές λιπαντικών ACEA εκδόθηκαν το 1998, το 1999, το 2002, το 2004, το 2007, το 2008, το 2010 και το 2012. Οι ακολουθίες του 2014 δεν έχουν ακόμη εισαχθεί. Σύμφωνα με την ιστοσελίδα του ACEA “καθυστερούν”, αλλά δεδομένου ότι έχουμε ήδη 2015 οι νέες ακολουθίες μάλλον δεν θα ονομάζονται πλέον ακολουθίες 2014. Κάθε έκδοση των ακολουθιών λαδιών ACEA έχει ή είχε έναν κύκλο ζωής:

Η ‘πρώτη επιτρεπόμενη χρήση" ορίζει την πρωιμότερη ημερομηνία κατά την οποία μπορούν να εγγραφούν αξιώσεις έναντι της παρούσας προδιαγραφής.
Υποχρεωτική για νέες αξιώσεις‘ ορίζει την ημερομηνία από την οποία οι αξιώσεις για νέα προϊόντα μπορούν να υποβάλλονται μόνο βάσει των νέων προδιαγραφών.
Τα έλαια με αυτόν τον ισχυρισμό μπορούν να διατίθενται στην αγορά μέχρι‘ σημαίνει ότι από την ημερομηνία αυτή ένα έλαιο μπορεί να ισχυριστεί ότι πληροί μια ακολουθία ACEA μόνο εάν πληροί την επόμενη έκδοση της ακολουθίας, δεδομένου ότι η τήρηση της προηγούμενης έκδοσης δεν πληροί πλέον τις προϋποθέσεις.
Ο ακόλουθος πίνακας ορίζει τις σχετικές ημερομηνίες για τις ακολουθίες ACEA που έχουν εισαχθεί μέχρι σήμερα:

Έτος έκδοσης Πρώτη επιτρεπόμενη χρήση Υποχρεωτικό για νέους ισχυρισμούς Τα έλαια με αυτόν τον ισχυρισμό μπορούν να διατίθενται στην αγορά μέχρι
1996 1η Μαρτίου 1996 1η Μαρτίου 1999 1η Μαρτίου 2000
1998 1η Μαρτίου 1998 1η Μαρτίου 2000 1η Μαρτίου 2002
1999 1η Σεπτεμβρίου 1999 1η Φεβρουαρίου 2003 1η Φεβρουαρίου 2004
2002 Φεβρουάριος 1, 2002 Νοέμβριος 1, 2005 Νοέμβριος 1, 2006
2004 1 Νοεμβρίου 2004 1 Νοεμβρίου 2005 31 Δεκεμβρίου 2009
2007 Φεβρουάριος 1, 2007 Φεβρουάριος 1, 2008 Δεκέμβριος 23, 2010
2008 22 Δεκεμβρίου 2008 22 Δεκεμβρίου 2009 22 Δεκεμβρίου 2012
2010 Δεκ 22, 2010 Δεκ 22, 2011 Δεκ 22, 2014
2012 Δεκ 14, 2012 Δεκ 14, 2013 ...
Χρονοδιάγραμμα ACEA για τις ακολουθίες πετρελαίου
Κάθε προδιαγραφή ACEA αποτελείται από ένα γράμμα ή γράμματα που υποδηλώνουν την κατηγορία (π.χ. το Ε αντιπροσωπεύει την κατηγορία βαρέως τύπου) και έναν αριθμό που καθορίζει την κατηγορία (π.χ. το 9 στο Ε9). Υπάρχουν ξεχωριστές κατηγορίες για λάδια με διαφορετικό σκοπό ή για διαφορετικές εφαρμογές εντός της ίδιας κατηγορίας. Εάν προσδιορίζεται το έτος εφαρμογής της ακολουθίας ACEA, τότε ακολουθεί το όνομα της προδιαγραφής μετά από παύλα (όπως ACEA E9-12).

Υπάρχουν προδιαγραφές της ACEA για λιπαντικά κινητήρα επιβατικών αυτοκινήτων (κλάση Α/Β) για λιπαντικά κινητήρα συμβατά με καταλύτες (κλάση C) και για λιπαντικά πετρελαιοκινητήρων βαρέως τύπου (κλάση Ε). Οι κλάσεις χωρίζονται περαιτέρω σε κατηγορίες για την κάλυψη των απαιτήσεων διαφορετικών κινητήρων. Τα λιπαντικά A1/B1 και A5/B5 της κλάσης A/B έχουν χαμηλότερο ιξώδες HTHS, πράγμα που σημαίνει ότι παρέχουν καλύτερη οικονομία καυσίμου, αλλά ενδέχεται να μην παρέχουν επαρκή προστασία σε κινητήρες που δεν έχουν σχεδιαστεί για αυτά. Από την άλλη πλευρά, τα λιπαντικά ACEA A3/B3 και A3/B4 απαιτούν λιπαντικά με υψηλότερο ιξώδες HTHS, τα οποία μπορεί να μην παρέχουν τόσο καλή οικονομία καυσίμου όσο ένα λιπαντικό A1/B1 ή A5/B5, αλλά μπορεί να προσφέρουν καλύτερη προστασία του κινητήρα σε ορισμένα σχέδια κινητήρων. Οι κατηγορίες εντός της κατηγορίας C χωρίζονται σύμφωνα με τα όρια SAPS και τα ιξώδη HTHS. Τα C1 και C4 είναι λιπαντικά χαμηλού SAPS, ενώ τα C2 και C3 είναι λιπαντικά μεσαίου SAPS. Από την άλλη πλευρά, τα λιπαντικά C1 και C2 έχουν χαμηλότερο ιξώδες HTHS, ενώ τα λιπαντικά C3 και C4 έχουν υψηλότερο ιξώδες HTHS. Στην περίπτωση της κατηγορίας Ε η περιεκτικότητα σε SAPS και το διάστημα αποστράγγισης κάνουν τη διαφορά. Τα λιπαντικά Ε4 και Ε6 προσφέρουν μεγαλύτερα διαστήματα αποστράγγισης, όπου το επιτρέπει ο κατασκευαστής του κινητήρα, ενώ τα Ε7 και Ε9 έχουν σχεδιαστεί για εφαρμογές μέσης αποστράγγισης. Τα E6 και E9 έχουν περιορισμένη περιεκτικότητα σε SAPS, ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε κινητήρες που το απαιτούν, συμπεριλαμβανομένων των κινητήρων Euro VI.

Παρακάτω παρουσιάζουμε τις κατηγορίες ACEA στη “γλώσσα των καταναλωτών”.

A/B: λάδια κινητήρων βενζίνης και ντίζελ

ACEA A1/B1- Σταθερό, παραμένον λιπαντικό που προορίζεται για χρήση σε εκτεταμένα διαστήματα αποστράγγισης σε βενζινοκινητήρες και κινητήρες ντίζελ αυτοκινήτων και ελαφρών φορτηγών, ειδικά σχεδιασμένο ώστε να μπορεί να χρησιμοποιεί λιπαντικά χαμηλού ιξώδους χαμηλής τριβής με ιξώδες υψηλής θερμοκρασίας/υψηλού ρυθμού διάτμησης 2,6 mPa*s για το xW/20 και 2,9 έως 3,5 mPa.s για όλες τις άλλες κατηγορίες ιξώδους. Αυτά τα λιπαντικά είναι ακατάλληλα για χρήση σε ορισμένους κινητήρες. Σε περίπτωση αμφιβολίας συμβουλευτείτε το εγχειρίδιο χρήσης ή το εγχειρίδιο του ιδιοκτήτη.
ACEA A3/B3 - Σταθερό, παραμένον λάδι που προορίζεται για χρήση σε βενζινοκινητήρες υψηλών επιδόσεων και σε πετρελαιοκινητήρες αυτοκινήτων και ελαφρών φορτηγών ή/και για εκτεταμένα διαστήματα αποστράγγισης, όπου ορίζεται από τον κατασκευαστή του κινητήρα, ή/και για χρήση λιπαντικών χαμηλού ιξώδους καθ' όλη τη διάρκεια του έτους ή/και για σοβαρές συνθήκες λειτουργίας, όπως ορίζονται από τον κατασκευαστή του κινητήρα.
ACEA A3/B4 - Σταθερό, παραμένον λάδι που προορίζεται για χρήση σε βενζινοκινητήρες υψηλών επιδόσεων και κινητήρες ντίζελ άμεσου ψεκασμού, αλλά είναι επίσης κατάλληλο για εφαρμογές που περιγράφονται στο A3/B3.
ACEA A5/B5 - Σταθερό, παραμένον λάδι που προορίζεται για χρήση σε εκτεταμένα διαστήματα αποστράγγισης σε βενζινοκινητήρες υψηλής απόδοσης και σε κινητήρες ντίζελ αυτοκινήτων και ελαφρών φορτηγών που έχουν σχεδιαστεί για να μπορούν να χρησιμοποιούν λάδια χαμηλού ιξώδους χαμηλής τριβής με ιξώδες υψηλής θερμοκρασίας/υψηλού ρυθμού διάτμησης (HTHS) 2,9 έως 3,5 mPa.s. Αυτά τα λάδια είναι ακατάλληλα για χρήση σε ορισμένους κινητήρες. Σε περίπτωση αμφιβολίας συμβουλευτείτε το εγχειρίδιο χρήσης ή το εγχειρίδιο του ιδιοκτήτη.
C: Έλαια συμβατότητας καταλυτών

ACEA C1 - Σταθερό, παραμένον λάδι που προορίζεται για χρήση ως λάδι συμβατό με καταλύτη σε οχήματα με DPF και TWC σε κινητήρες ντίζελ και βενζίνης αυτοκινήτων και ελαφρών φορτηγών υψηλών επιδόσεων που απαιτούν λάδια χαμηλής τριβής, χαμηλού ιξώδους, χαμηλού SAPS με ελάχιστο ιξώδες HTHS 2,9 mPa.s. Αυτά τα λάδια θα αυξήσουν τη διάρκεια ζωής των DPF και TWC και θα διατηρήσουν την οικονομία καυσίμου των οχημάτων. Προειδοποίηση: Αυτά τα λιπαντικά έχουν τα χαμηλότερα όρια SAPS και είναι ακατάλληλα για χρήση σε ορισμένους κινητήρες. Σε περίπτωση αμφιβολίας συμβουλευτείτε το εγχειρίδιο χρήσης ή το εγχειρίδιο του ιδιοκτήτη.
ACEA C2 - Σταθερό, παραμένον λάδι που προορίζεται για χρήση ως λάδι συμβατό με καταλύτη σε οχήματα με DPF και TWC σε κινητήρες ντίζελ και βενζίνης αυτοκινήτων και ελαφρών φορτηγών υψηλών επιδόσεων που έχουν σχεδιαστεί για να μπορούν να χρησιμοποιούν λάδια χαμηλής τριβής, χαμηλού ιξώδους με ελάχιστο ιξώδες HTHS 2,9mPa.s. Τα λάδια αυτά θα αυξήσουν τη διάρκεια ζωής των DPF και TWC και θα διατηρήσουν την οικονομία καυσίμου των οχημάτων. Προειδοποίηση: Αυτά τα λιπαντικά είναι ακατάλληλα για χρήση σε ορισμένους κινητήρες. Σε περίπτωση αμφιβολίας συμβουλευτείτε το εγχειρίδιο χρήσης ή το εγχειρίδιο του ιδιοκτήτη.
ACEA C3 - Σταθερό, παραμένον λάδι που προορίζεται για χρήση ως λάδι συμβατό με καταλύτη σε οχήματα με DPF και TWC σε πετρελαιοκινητήρες και βενζινοκινητήρες υψηλών επιδόσεων αυτοκινήτων και ελαφρών φορτηγών, με ελάχιστο ιξώδες HTHS 3,5mPa.s. Αυτά τα λάδια θα αυξήσουν τη διάρκεια ζωής των DPF και TWC. Προειδοποίηση: Αυτά τα λιπαντικά είναι ακατάλληλα για χρήση σε ορισμένους κινητήρες. Σε περίπτωση αμφιβολίας συμβουλευτείτε το εγχειρίδιο χρήσης ή το εγχειρίδιο του ιδιοκτήτη.
ACEA C4 - Σταθερό, παραμένον λάδι που προορίζεται για χρήση ως λάδι συμβατό με καταλύτη σε οχήματα με DPF και TWC σε κινητήρες ντίζελ και βενζίνης αυτοκινήτων και ελαφρών φορτηγών υψηλών επιδόσεων που απαιτούν λάδι χαμηλού SAPS με ελάχιστο ιξώδες HTHS 3,5mPa.s. Αυτά τα λάδια θα αυξήσουν τη διάρκεια ζωής των DPF και TWC. Προειδοποίηση: Αυτά τα λιπαντικά είναι ακατάλληλα για χρήση σε ορισμένους κινητήρες. Σε περίπτωση αμφιβολίας συμβουλευτείτε το εγχειρίδιο χρήσης ή το εγχειρίδιο του ιδιοκτήτη.
E: Έλαια κινητήρων ντίζελ βαρέως τύπου

ACEA E4 - Σταθερό, παραμένον λάδι που παρέχει εξαιρετικό έλεγχο της καθαριότητας των εμβόλων, της φθοράς, του χειρισμού της αιθάλης και της σταθερότητας του λιπαντικού. Συνιστάται για κινητήρες ντίζελ υψηλής απόδοσης που πληρούν τις απαιτήσεις εκπομπών ρύπων Euro I, Euro II, Euro III, Euro IV και Euro V και λειτουργούν υπό πολύ αυστηρές συνθήκες, π.χ. σημαντικά παρατεταμένα διαστήματα αποστράγγισης λαδιού σύμφωνα με τις συστάσεις του κατασκευαστή. Είναι κατάλληλο για κινητήρες χωρίς φίλτρα σωματιδίων, καθώς και για ορισμένους κινητήρες EGR και ορισμένους κινητήρες εξοπλισμένους με συστήματα μείωσης NOx SCR. Ωστόσο, οι συστάσεις ενδέχεται να διαφέρουν μεταξύ των κατασκευαστών κινητήρων, οπότε σε περίπτωση αμφιβολίας πρέπει να συμβουλεύεστε τα εγχειρίδια οδηγού ή/και τους αντιπροσώπους.
ACEA E6 - Σταθερό, παραμένον λάδι που παρέχει εξαιρετικό έλεγχο της καθαριότητας των εμβόλων, της φθοράς, του χειρισμού της αιθάλης και της σταθερότητας του λιπαντικού. Συνιστάται για κινητήρες ντίζελ υψηλής απόδοσης που πληρούν τις απαιτήσεις εκπομπών ρύπων Euro I, Euro II, Euro III, Euro IV, Euro V και Euro VI και λειτουργούν υπό πολύ αυστηρές συνθήκες, π.χ. σημαντικά παρατεταμένα διαστήματα αποστράγγισης λαδιού σύμφωνα με τις συστάσεις του κατασκευαστή. Είναι κατάλληλο για κινητήρες EGR, με ή χωρίς φίλτρα σωματιδίων, και για κινητήρες εξοπλισμένους με συστήματα μείωσης NOx SCR. Η ποιότητα E6 συνιστάται ανεπιφύλακτα για κινητήρες εξοπλισμένους με φίλτρα σωματιδίων και έχει σχεδιαστεί για χρήση σε συνδυασμό με καύσιμο ντίζελ χαμηλού θείου. Ωστόσο, οι συστάσεις ενδέχεται να διαφέρουν μεταξύ των κατασκευαστών κινητήρων, οπότε σε περίπτωση αμφιβολίας πρέπει να συμβουλεύεστε τα εγχειρίδια οδηγών ή/και τους αντιπροσώπους.
ACEA E7 - Σταθερό, παραμένον λάδι που παρέχει αποτελεσματικό έλεγχο όσον αφορά την καθαριότητα των εμβόλων και τη στίλβωση των οπών. Παρέχει επίσης εξαιρετικό έλεγχο της φθοράς, χειρισμό της αιθάλης και σταθερότητα του λιπαντικού. Συνιστάται για κινητήρες ντίζελ υψηλής απόδοσης που πληρούν τις απαιτήσεις εκπομπών ρύπων Euro I, Euro II, Euro III, Euro IV και Euro V και λειτουργούν υπό αυστηρές συνθήκες, π.χ. εκτεταμένα διαστήματα αποστράγγισης λαδιού σύμφωνα με τις συστάσεις του κατασκευαστή. Είναι κατάλληλο για κινητήρες χωρίς φίλτρα σωματιδίων και για τους περισσότερους κινητήρες EGR και τους περισσότερους κινητήρες που είναι εξοπλισμένοι με συστήματα μείωσης NOx SCR. Ωστόσο, οι συστάσεις ενδέχεται να διαφέρουν μεταξύ των κατασκευαστών κινητήρων, οπότε σε περίπτωση αμφιβολίας πρέπει να συμβουλεύεστε τα εγχειρίδια οδηγού ή/και τους αντιπροσώπους.
ACEA E9 - Σταθερό, σταθερό λάδι που παρέχει αποτελεσματικό έλεγχο όσον αφορά την καθαριότητα των εμβόλων και τη στίλβωση των οπών. Παρέχει επίσης εξαιρετικό έλεγχο της φθοράς, χειρισμό της αιθάλης και σταθερότητα του λιπαντικού. Συνιστάται για κινητήρες ντίζελ υψηλής απόδοσης που πληρούν τις απαιτήσεις εκπομπών ρύπων Euro I, Euro II, Euro III, Euro IV, Euro V και Euro VI και λειτουργούν υπό αυστηρές συνθήκες, π.χ. εκτεταμένα διαστήματα αποστράγγισης λαδιού σύμφωνα με τις συστάσεις του κατασκευαστή. Είναι κατάλληλο για κινητήρες με ή χωρίς φίλτρα σωματιδίων, καθώς και για τους περισσότερους κινητήρες EGR και για τους περισσότερους κινητήρες που είναι εξοπλισμένοι με συστήματα μείωσης NOx SCR. Το E9 συνιστάται ανεπιφύλακτα για κινητήρες εξοπλισμένους με φίλτρα σωματιδίων και έχει σχεδιαστεί για χρήση σε συνδυασμό με καύσιμο ντίζελ χαμηλού θείου. Ωστόσο, οι συστάσεις ενδέχεται να διαφέρουν μεταξύ των κατασκευαστών κινητήρων, οπότε σε περίπτωση αμφιβολίας θα πρέπει να συμβουλεύεστε τα εγχειρίδια οδηγών ή/και τους αντιπροσώπους.

Τι σημαίνει OEM;

Οι προδιαγραφές του κατασκευαστή αρχικού εξοπλισμού (OEM) εισήχθησαν από τους κατασκευαστές οχημάτων, προκειμένου να καθορίσουν τα εσωτερικά τους πρότυπα ποιότητας, τα οποία χρησιμοποιούνται για την κατασκευή διαφόρων εξαρτημάτων και ανταλλακτικών. Ο τομέας των λιπαντικών χρησιμοποιεί επίσης αυτή την έννοια. Καθορίζει τη λίπανση που συνιστάται από τον κατασκευαστή στους κινητήρες και τα κιβώτια ταχυτήτων που παράγουν οι ίδιοι. Η έννοια είναι συγκεκριμένη για τους πιο διάσημους κατασκευαστές αυτοκινήτων στον κόσμο. Σχεδόν σε κάθε περίπτωση, οι προδιαγραφές ΟΕΜ συσχετίζονται με τις γενικές προδιαγραφές λιπαντικών: API και ACEA.

Προδιαγραφές αυτοκινήτων

Προδιαγραφές Volkswagen

Η Volkswagen εισήγαγε τις δικές της προδιαγραφές στα μέσα της δεκαετίας του ’90. Από τότε αυτό το σύστημα ταξινόμησης αποτελεί το σημείο εκκίνησης για την επιλογή των τεχνικά κατάλληλων προϊόντων για όλα τα οχήματα που κατασκευάζει ο όμιλος VW (Volkswagen, Audi, Seat, Skoda).

Προδιαγραφές λαδιού κινητήρα

VW 500.00
Προδιαγραφές της Volkswagen για πολυμερή λιπαντικά κινητήρα για βενζινοκινητήρες με ιξώδες SAE 5W-X/10W-X. Αυτή είναι μια “παλιά” προδιαγραφή λαδιών και ισχύει για κινητήρες που κατασκευάστηκαν πριν από το έτος μοντέλου 2000 (μέχρι τον Αύγουστο του 1999). Τα λάδια με έγκριση που κατασκευάστηκαν μετά τον Μάρτιο του 1997 έλαβαν μια εναλλακτική, μεταγενέστερη προδιαγραφή της VW.

VW 501.00
Συμβατικά λιπαντικά κινητήρα κατάλληλα για ορισμένους κινητήρες VW που κατασκευάστηκαν πριν από το MY 2000. Αυτή είναι μια “παλιά” προδιαγραφή λαδιού και ισχύει για κινητήρες που κατασκευάστηκαν πριν από το έτος μοντέλου 2000 (μέχρι τον Αύγουστο του 1999). Τα λάδια με έγκριση που κατασκευάστηκαν μετά τον Μάρτιο του 1997 έλαβαν μια εναλλακτική, μεταγενέστερη προδιαγραφή της VW.

VW 502.00
Λάδι για βενζινοκινητήρες. Διάδοχος των προδιαγραφών VW 501.01 και VW 500.00. Συνιστάται για εκείνους που υπόκεινται σε δύσκολες συνθήκες. Δεν πρέπει να χρησιμοποιείται για κινητήρες με μεταβλητά διαστήματα συντήρησης ή για κινητήρες που αναφέρονται σε άλλες προδιαγραφές.

VW 503.00
Λάδι βενζινοκινητήρα μεγάλης διάρκειας ζωής για αυτοκίνητα VW με WIV (σύστημα για μεγαλύτερα διαστήματα σέρβις). Πληροί επίσης τις προδιαγραφές ACEA A1, SAE 0W-30 ή 5W-30.

VW 503.01
Αυτή η προδιαγραφή ισχύει ειδικά για τα μοντέλα Audi RS4, Audi TT, S3 και Audi A8 6.0 V12 με ισχύ άνω των 180 ίππων, που λειτουργούν με μεταβλητά διαστήματα σέρβις (30.000 χιλιόμετρα ή 2 χρόνια). Έχει αντικατασταθεί από την προδιαγραφή VW 504.00.

VW504.00
Η προδιαγραφή VW 504 00 αντικαθιστά τις προδιαγραφές VW 503 00 και VW 503.01. Τα λιπαντικά VW 504 00 είναι κατάλληλα για κινητήρες που πληρούν τις απαιτήσεις των προτύπων εκπομπών Euro IV.

VW 505.00
Προδιαγραφές πετρελαίου για κινητήρες ντίζελ επιβατικών αυτοκινήτων, ελάχιστο επίπεδο επιδόσεων CCMC PD-2. Αναφέρει τα ιξώδη SAE 5W-50, 10W-50/60, 15W-40/50, 20W-40/50 που απαιτούν μέγιστη απώλεια εξάτμισης 13% και SAE 5W-30/40, 10W-30/40 που απαιτούν μέγιστη απώλεια εξάτμισης 15%.

VW 505.01
Ειδικό λιπαντικό κινητήρα για τους κινητήρες turbodiesel της VW με αντλία-εκνεφωτή και για τους κινητήρες turbodiesel V8 Commonrail. Πληροί τις προδιαγραφές ACEA B4 SAE 5W-40.

VW 506.00
Αυτά τα λιπαντικά είναι κατάλληλα για κινητήρες ντίζελ με παρατεταμένα διαστήματα συντήρησης έως 50.000 χιλιόμετρα / 2 χρόνια. Δεν προορίζονται για χρήση σε κινητήρες με αντλία ενός μπεκ ψεκασμού. Η αλλαγή λαδιού υποδεικνύεται από την ηλεκτρονική ένδειξη σέρβις. Το ιξώδες είναι SAE 0W30.

VW 506.01
Αυτά τα λιπαντικά είναι ειδικά για κινητήρες “Pumpe-Düse” (κινητήρες με ενιαίο εγχυτήρα ή “PD”) που λειτουργούν με εκτεταμένα διαστήματα σέρβις (30.000 - 50.000km / 24 μήνες). Η αλλαγή λαδιού υποδεικνύεται από την ηλεκτρονική ένδειξη σέρβις.

VW 507.00
Λιπαντικά χαμηλής περιεκτικότητας σε SAPS κατάλληλα για κινητήρες Euro 4 και σχεδόν όλους τους κινητήρες diesel της VAG από το 2000 και μετά με παρατεταμένα διαστήματα συντήρησης, αντλίες εγχύσεων και επίσης κινητήρες Pumpe-Düse (“PD”). Εξαιρούνται οι κινητήρες V10, R5 και τα επαγγελματικά οχήματα VW χωρίς ενσωματωμένο DPF (φίλτρο σωματιδίων ντίζελ) - αυτά πρέπει να χρησιμοποιούν λιπαντικό προδιαγραφών 506 01.

VW 508.00
Το πρότυπο αυτό δεν έχει ακόμη εκδοθεί. Πιθανώς θα απαιτεί ένα λάδι χαμηλού SAPS με ιδιότητες διατήρησης ενέργειας.

Λάδια ταχυτήτων

VW G 009 317
Λάδι ταχυτήτων για μηχανικά και αυτόματα κιβώτια ταχυτήτων 6 ταχυτήτων.

VW G052 145 A2
Ειδικό συνθετικό λάδι ταχυτήτων με ιξώδες SAE 75W90 για εμπρός και πίσω διαφορικά, συμπεριλαμβανομένων των διαφορικών περιορισμένης ολίσθησης.

VW G 052 162 A2
Ειδικό ATF με τροποποιητή ιξώδους. Κατάλληλο για τα αυτόματα κιβώτια ταχυτήτων ZF 4 και 5 ταχυτήτων. Δεν είναι κατάλληλο για κιβώτια ταχυτήτων 6 ταχυτήτων.

VW G 052 171
Λάδι ταχυτήτων ιξώδους SAE 70W75.

VW G 052 171 A2
Ειδικό λάδι ταχυτήτων σχεδιασμένο για τα χειροκίνητα κιβώτια ταχυτήτων αυτοκινήτων με εγκάρσιους κινητήρες.

VW G 052 175
Ειδικό υγρό λειτουργίας για συμπλέκτες Haldex. Αναπτύχθηκε από τη Haldex και τη Statoil.

VW G 052 178
Λάδι ταχυτήτων με ιξώδες SAE 75W.

VW G 052 180 A2
Ειδικό λάδι ταχυτήτων για τα κιβώτια ταχυτήτων Audi Multitronic.

VW G 052 182 (VW TL 521 82)
Ειδικό λάδι ταχυτήτων για ορισμένα κιβώτια διπλού συμπλέκτη DSG.

VW G 052 190 A2
Ειδικό λάδι ταχυτήτων VW για τα κιβώτια Multitronic CVT.

VW G 052 726
Μονοβάθμιο λάδι ταχυτήτων με ιξώδες SAE 75W.

VW G 052 798
Λάδι ταχυτήτων ιξώδους SAE 70W75.

VW G 052 911
Προδιαγραφές της Audi για κιβώτια ταχυτήτων που χρησιμοποιούνται με διαμήκεις διαμορφώσεις κινητήρων. Τα προϊόντα που πληρούν αυτή την προδιαγραφή έχουν ιξώδες SAE 75W90 και πληρούν επίσης τα κριτήρια API GL-5.

VW G 052 990
Ειδικό ATF για αυτόματα κιβώτια ταχυτήτων σε συνδυασμό με διαφορικά.

VW G 055 005
Ειδικό ATF για αυτόματα κιβώτια ταχυτήτων και transaxles της VW.

VW G 055 145
Λάδι μετάδοσης κίνησης με πρόσθετο 3% Sturaco.

VW G 055 162
Ειδικό ATF για αυτόματα κιβώτια ταχυτήτων και transaxles της VW.

VW G 055 175 A2
Ειδικό υγρό λειτουργίας για συμπλέκτες Haldex. Αναπτύχθηκε από τη Haldex και τη Statoil.

Προδιαγραφές Ford

Προδιαγραφές λαδιού κινητήρα

Ford WSS-M2C913-A
Λάδι κινητήρα, αρχικό γέμισμα και γέμισμα σέρβις, SAE 5W-30. Αυτή η προδιαγραφή πληροί τις προδιαγραφές ILSAC GF-2 και ACEA A1-98 και B1-98 και τις πρόσθετες απαιτήσεις της Ford.

Ford WSS-M2C913-B
Η προδιαγραφή Ford M2C913-B κυκλοφορεί στην Ευρώπη για τα λιπαντικά κινητήρα αρχικής πλήρωσης που χρησιμοποιούνται για τη λίπανση των κινητήρων ανάφλεξης με σπινθήρα που χρησιμοποιούν βενζίνη και των κινητήρων ανάφλεξης με συμπίεση που χρησιμοποιούν καύσιμα ντίζελ. Η προδιαγραφή χρησιμοποιείται επίσης για τον καθορισμό των λιπαντικών κινητήρα για τη συντήρηση των κινητήρων Ford, κατά περίπτωση. Το λιπαντικό πρέπει να πληροί όλες τις απαιτήσεις των προδιαγραφών ILSAC GF-2 και GF-3, των προδιαγραφών ACEA A1-98 και B1-98 και των πρόσθετων απαιτήσεων της Ford.

Ford WSS-M2C913-C
Πλήρως συμβατό προς τα πίσω και συνιστάται ανεπιφύλακτα για όλες τις εφαρμογές που απαιτούν επί του παρόντος τις προδιαγραφές Ford M2C913-B. Το νέο λιπαντικό κινητήρα παρέχει διάφορα οφέλη στον πελάτη, όπως βελτιωμένη οικονομία καυσίμου και μεγάλη ανθεκτικότητα στα καύσιμα βιοντίζελ.

Ford WSS-M2C913-D
Εισήχθησαν το 2012, τα λιπαντικά που πληρούν αυτή την προδιαγραφή συνιστώνται για όλους τους κινητήρες ντίζελ της Ford, εκτός από τα μοντέλα Ford Ka TDCi που κατασκευάστηκαν πριν από το 2009 και τα μοντέλα Ford Galaxy 1.9 TDi που κατασκευάστηκαν μεταξύ 2000 και 2006. Ένα προϊόν που πληροί αυτή την προδιαγραφή συνιστάται ιδιαίτερα για κινητήρες ντίζελ όπου αρχικά απαιτούνταν λιπαντικά M2C913-B ή M2C913-C. Ένα λιπαντικό που πληροί αυτή την προδιαγραφή πρέπει να χρησιμοποιείται σε οχήματα Ford Transit που κατασκευάστηκαν από το 2012 και μετά με κινητήρα Duratorq 2.2. Τα λάδια που πληρούν αυτή την προδιαγραφή μπορούν να χρησιμοποιηθούν με παρατεταμένα διαστήματα αλλαγής λαδιών και είναι επίσης κατάλληλα για χρήση σε κινητήρες που λειτουργούν με βιοντίζελ ή ντίζελ υψηλής περιεκτικότητας σε θείο.

Ford WSS-M2C917-A
Ιξώδες λάδι κινητήρα SAE 5W40 για κινητήρες ντίζελ με αντλία έγχυσης.

Ford WSS-M2C934-A
Λάδι κινητήρα με εκτεταμένη αποστράγγιση για οχήματα εξοπλισμένα με φίλτρο σωματιδίων ντίζελ (DPF).

Ford WSS-M2C937-A
Ειδικό λιπαντικό κινητήρα για Ford Focus RS. Το ιξώδες πρέπει να είναι SAE 0W-40.

Ford WSS-M2C948-B
Βασισμένη σε μεγάλο βαθμό στην ακολουθία λιπαντικών ACEA C2, αυτή η προδιαγραφή απαιτεί λιπαντικό χαμηλής περιεκτικότητας σε SAPS 5W20 και έχει σχεδιαστεί κυρίως για τον 3κύλινδρο κινητήρα EcoBoost των 1,0 λίτρων. Περιέχει εσωτερικές δοκιμές για την οικονομία καυσίμου και τον έλεγχο των εναποθέσεων των εμβόλων. Τα λιπαντικά που πληρούν αυτή την προδιαγραφή πρέπει να παρέχουν βελτίωση της οικονομίας καυσίμου κατά 0,9% σε σχέση με τα κανονικά λιπαντικά 5W-20.

Ford WSS-M2C950-A
Ειδικό λιπαντικό κινητήρα για το Ford Focus Diesel 2.0 που κατασκευάζεται από τον Σεπτέμβριο του 2014 και το Ford Mondeo Diesel 2.0 που κατασκευάζεται από το 2015. Το ιξώδες πρέπει να είναι SAE 0W-30.

Χειροκίνητα υγρά μετάδοσης κίνησης

Ford 8U7J-19G518-BA
Ειδικό λάδι ταχυτήτων για το κιβώτιο ταχυτήτων του Ford Kuga.

Ford 8U7J-8708687-AA
Ειδικό λάδι ταχυτήτων για συμπλέκτες Haldex.

Ford M2C104-A
Μηχανικό λάδι ταχυτήτων SAE 90 με πρόσθετο EP και τροποποιητή τριβής.

Ford M2C175-A
Λιπαντικό ταχυτήτων API GL-4, SAE 80W90 για κιβώτια ταχυτήτων Ford τύπου N που κατασκευάστηκαν πριν από το 1990.

Ford M2C186-A
Λάδι μετάδοσης κίνησης τροποποιημένο λόγω τριβής για τα κιβώτια ταχυτήτων Ford MT75.

Ford M2C192-A
Υποειδές λιπαντικό ταχυτήτων SAE 75W140 για κανονικά και περιορισμένης ολίσθησης πίσω διαφορικά.

Ford M2C192-A + M2C118-A
Συνθετικό υποειδές λιπαντικό ταχυτήτων με τροποποιητή τριβής.

Ford M2C197-A
Υποειδές διαφορικό λάδι με ιδιότητες EP.

Ford M2C197-A + M2C118-A
Ειδική φόρμουλα Trac-Lok για τους πίσω άξονες.

Ford M2C200-B
Συνθετικό, βαθμού SAE 75W90, API GL-4 ή GL-5, υποειδές λιπαντικό ταχυτήτων με ιδιότητες ακραίας πίεσης (EP).

Ford M2C200-C
Συνθετικά λιπαντικά μετάδοσης κίνησης με βάση την πολυαλφαολεφίνη (PAO).

Ford M2C200-D
Συνθετικό λιπαντικό ταχυτήτων με βάση την πολυαλφαολεφίνη (PAO), με τροποποιητή ιξώδους και πρόσθετο ακραίας πίεσης (EP).

Ford M2C201-A
Θερμικά σταθερό υποειδές λιπαντικό ταχυτήτων για μπροστινά διαφορικά. Πληροί τις προδιαγραφές MIL-L-2105D και API GL-5.

Ford M2C918-A
Συνθετικό λιπαντικό ταχυτήτων SAE 75W90 για πίσω διαφορικά.

Ford M2C936-A
Ειδικό λάδι ταχυτήτων για ορισμένα κιβώτια διπλού συμπλέκτη..

Ford M2C94-A
Πολυλειτουργικό υποειδές λιπαντικό ταχυτήτων βαθμού SAE 80W90 ή 80W. Πληροί τις προδιαγραφές API GL-5 και MIL-L-2105C.

Ford N052145 VX00
VW G 052 145 ισοδύναμη προδιαγραφή Ford. Πλήρως συνθετικό, πληροί τις προδιαγραφές API GL-4 και SAE 75W90.

Υγρά αυτόματης μετάδοσης κίνησης

Ford Mercon
Προδιαγραφές υγρού αυτόματης μετάδοσης για χρήση σε αυτόματα κιβώτια ταχυτήτων της Ford.

Ford Mercon V
Προδιαγραφές Ford Mercon V. Υγρό αυτόματης μετάδοσης με βελτιωμένη προστασία από τη σκουριά, τη διάβρωση, τις εναποθέσεις και τη φθορά. Βελτιώνει την αλλαγή ταχυτήτων σε χαμηλές θερμοκρασίες και προστατεύει από το τρέμουλο του κιβωτίου ταχυτήτων. Το Mercon V είναι πλήρως συμβατό προς τα πίσω με το Mercon.

BMW SPecifications

BMW Longlife-98 (BMW LL-98)
Ειδικό λιπαντικό κινητήρα μεγάλης διάρκειας ζωής, εγκεκριμένο από την BMW. Επίσης, πληροί τις προδιαγραφές ACEA A3/B3, API SJ/CD, EC SAE 5W-40. Συνήθως απαιτείται για τις BMW που κατασκευάστηκαν πριν από το MY 2002. Ξεπερασμένο από το 2009.

BMW Longlife-01 (BMW LL-01)
Ειδική έγκριση της BMW για πλήρως συνθετικό λιπαντικό μακράς διάρκειας ζωής. Το προϊόν πληροί τις προδιαγραφές ACEA A3/B3 και API: SJ/CD EC-II. Συνήθως απαιτείται για τις BMW που κατασκευάστηκαν μετά το MY 2002. Μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί όπου συνιστάται ένα λιπαντικό BMW Longlife-98.

BMW Longlife-01 FE (BMW LL-01 FE)
Πλήρως συνθετικό λιπαντικό μακράς διάρκειας ζωής με ιδιότητες οικονομίας καυσίμου. Τα λάδια που πληρούν αυτές τις προδιαγραφές πρέπει να έχουν χαμηλό ιξώδες HTHS για να πληρούν τις απαιτήσεις του κατασκευαστή για οικονομία καυσίμου. Αυτά τα λιπαντικά είναι κατάλληλα μόνο για τους ακόλουθους κινητήρες: N1x, N2x, N54, N55, N63, N74.

BMW Longlife-04 (BMW LL-04)
Ειδική έγκριση της BMW για πλήρως συνθετικό λιπαντικό μακράς διάρκειας ζωής. Τα ιξώδη είναι SAE 0W-30, 0W-40, 5W-30 και 5W-40. Συνήθως απαιτείται για τις BMW που είναι εξοπλισμένες με φίλτρο σωματιδίων ντίζελ (DPF). Μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί όπου συνιστάται ένα λιπαντικό BMW Longlife-98 ή BMW Longlife-01.

BMW Longlife-12 (BMW LL-12)
Ειδικό λιπαντικό κινητήρα μόνο για ορισμένους εγκεκριμένους βενζινοκινητήρες και τους ακόλουθους κινητήρες ντίζελ: Nx7K1, Nx7U1, Nx7O1 από το έτος μοντέλου 2013. Δεν είναι κατάλληλο για κινητήρες με 2 ή 3 τούρμπο.

BMW Longlife-14+ (BMW LL-14+)
Ειδικό λιπαντικό κινητήρα μόνο για τους ακόλουθους βενζινοκινητήρες: N20, Bx8 από το έτος μοντέλου 2014. Δεν επιτρέπεται για κινητήρες ντίζελ.

Προδιαγραφές General Motors

Προδιαγραφές λαδιού κινητήρα

GM-LL-A-025
Ειδική έγκριση της GM για λιπαντικό κινητήρα μεγάλης διάρκειας ζωής για βενζινοκινητήρες. Το ιξώδες είναι SAE 0W-30. Το προϊόν πληροί τις προδιαγραφές ACEA A3/B3. Το διάστημα αποστράγγισης μπορεί να φτάσει τα 30 000 χλμ.

GM-LL-B-025
Ειδική έγκριση της GM για λιπαντικό κινητήρα μεγάλης διάρκειας ζωής για κινητήρες ντίζελ. Το ιξώδες είναι SAE 5W-40. Το προϊόν πληροί τις προδιαγραφές ACEA A3/B3/B4. Το διάστημα αποστράγγισης μπορεί να φτάσει τα 50 000 χλμ.

Υγρά αυτόματης μετάδοσης κίνησης

Dexron τύπου A, επίθημα A
Η προδιαγραφή εισήχθη το 1957. Απαιτεί το λάδι να πληροί ορισμένα όρια όσον αφορά το κινηματικό του ιξώδες.

Dexron IID
Προδιαγραφές Dexron®-IID της General Motors. Η ATF εξέδωσε το 1975. Περιελάμβανε απαιτήσεις διάβρωσης του ψυγείου ATF που δεν αναφέρονταν στο Dexron® - II.

Dexron IIE
Προδιαγραφές της General Motors Dexron®-IIE. ATF που εκδόθηκε το 1991 και απαιτεί βελτιωμένη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες σε σύγκριση με το Dexron®-IID, 20 000 cP στους μείον 40 °C.

Dexron IIIF
Προδιαγραφές της GM για το λάδι αυτόματης μετάδοσης κίνησης που εισήχθησαν το 1994. Διάδοχος των Dexron IID και IIE.

Dexron IIIG
Διαδέχεται το υγρό αυτόματης μετάδοσης κίνησης Dexron III(F). Έχει τα ίδια χαρακτηριστικά χαμηλής θερμοκρασίας με το Dexron IIE, αλλά με τροποποιήσεις στην αντιοξειδωτική προστασία και το υλικό τριβής. Εισήχθη το 1997.

Dexron IIIH
Η άδεια Dexron III H εισήχθη τον Ιούνιο του 2003 για να αντικαταστήσει το υγρό Dexron III G. Διαθέτει οξειδωτικά σταθερό βασικό έλαιο (ομάδα 2 ή ομάδα 3). Τα λάδια σύμφωνα με αυτή την προδιαγραφή έχουν μεγαλύτερη διάρκεια διατήρησης των ιδιοτήτων τριβής και των ιδιοτήτων κατά της συσσώρευσης, καλύτερο έλεγχο του αφρού και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής του υγρού.

Dexron VI
Προδιαγραφή που εισήχθη το 2005 για να αντικαταστήσει το Dexron IIIH. Αυτή η προδιαγραφή απαιτεί καλύτερες ιδιότητες παραμονής στην κατηγορία, οξειδωτική σταθερότητα και χαρακτηριστικά κατά του αφρού. Τα λιπαντικά που πληρούν αυτή την προδιαγραφή μπορούν να χρησιμοποιηθούν με εκτεταμένα διαστήματα αποστράγγισης και εξοικονομούν ενέργεια.

Specificații Fiat

Τα προσόντα αυτά καθορίζουν τα χαρακτηριστικά που πρέπει να πληρούν τα λιπαντικά που χρησιμοποιούνται σε κινητήρες με κύκλο Otto και Diesel κατά την πρώτη πλήρωση και κατά τη διάρκεια της λειτουργίας. Το πρότυπο αποτελείται από μια σειρά δοκιμών στο εργαστήριο και στον κινητήρα για την αξιολόγηση του επιπέδου απόδοσης των λιπαντικών. Οι εργαστηριακές δοκιμές χαρακτηρίζουν το λιπαντικό αξιολογώντας το ιξώδες, την τιμή ψυχρής διαρροής, την τάση παραγωγής αφρού, τη διάβρωση στο χαλκό, τη συμπεριφορά με τα ελαστικά και την αντοχή στην οξείδωση. Οι δοκιμές στον κινητήρα αξιολογούν τα επίπεδα απόδοσης των λιπαντικών όσον αφορά το κόλλημα των δακτυλίων, τις επικαθίσεις στα έμβολα, τη φθορά, αλλά και την κατανάλωση λαδιού σε ορισμένους κινητήρες ντίζελ και βενζίνης, οι οποίοι είναι οι πιο αντιπροσωπευτικοί των πιο προηγμένων τεχνολογιών της Fiat Auto.

Fiat 9.55535-G1
Προσδιορισμός των λιπαντικών για βενζινοκινητήρες που παρέχουν οικονομία καυσίμου και παρατεταμένη αποστράγγιση.

Fiat 9.55535-G2
Αξιολόγηση για λιπαντικά βενζινοκινητήρων με τυποποιημένα χαρακτηριστικά.

Fiat 9.55535-H2
Αξιολόγηση για λιπαντικά βενζινοκινητήρων, που παρέχουν υψηλές επιδόσεις και υψηλό ιξώδες σε υψηλές θερμοκρασίες. Το προϊόν που συνιστάται από τον ΚΑΕ πληροί επίσης τις απαιτήσεις του API: SM, ACEA A3-04/B3-04.

Fiat 9.55535-H3
Αξιολόγηση για λιπαντικά βενζινοκινητήρων που παρέχουν πολύ υψηλές επιδόσεις.

Fiat 9.55535-D2
Αξιολόγηση για λιπαντικά κινητήρων ντίζελ με τυποποιημένα χαρακτηριστικά.

Fiat 9.55535-M2
Αξιολόγηση για λιπαντικά με παρατεταμένη αποστράγγιση. Το συνιστώμενο από τον ΚΑΕ προϊόν πληροί επίσης τις προδιαγραφές ACEA B3-04/B4-04, GM-LL-B-025.

Fiat 9.55535-N2
Αξιολόγηση λιπαντικών με πολύ καλά χαρακτηριστικά για υπερτροφοδοτούμενους κινητήρες, ντίζελ και βενζίνης, με παρατεταμένη αποστράγγιση. Η ελάχιστη απαίτηση είναι ACEA A3/B4-04.

Fiat 9.55535-S1
Προσόντα για κινητήρες ντίζελ και βενζίνης, με σύστημα επεξεργασίας καυσαερίων, λιπαντικά, χορήγηση οικονομίας καυσίμου και εκτεταμένη αποστράγγιση. Το προϊόν που συνιστάται από τον ΚΑΕ είναι επίσης εγκεκριμένο σύμφωνα με το ACEA C2.

Fiat 9.55535-S2
Αξιολόγηση για κινητήρες ντίζελ και βενζίνης, με σύστημα επεξεργασίας καυσαερίων, λιπαντικά, με εκτεταμένη αποστράγγιση. Το συνιστώμενο από τον ΟΕΜ προϊόν πληροί επίσης: ACEA C3-04, MB 229.51 και API: SM/CF.

Προδιαγραφές Mercedes

Η ονομασία των προδιαγραφών ΜΒ προέρχεται από το σύστημα Mercedes Bluebook, το οποίο χωρίζεται σε αριθμημένες παραγράφους και σελίδες. Χρησιμοποιείται από τους αντιπροσώπους για την αναγνώριση των προϊόντων που έχουν πιστοποιηθεί από τον κατασκευαστή και τη σωστή εφαρμογή τους στους κινητήρες.

MB 229.1
Για κινητήρες βενζίνης και ντίζελ. Ελάχιστη απαιτούμενη ποιότητα ACEA A2/B2 με πρόσθετα όρια στον κινητήρα.

MB 229.3
Για κινητήρες βενζίνης και ντίζελ. Ελάχιστη απαιτούμενη ποιότητα ACEA A3 / B3 / B4 και MB 229.1. Μπορεί να πιστοποιήσει μόνο λάδια 0/5 W-x.

MB 229.31
Πολυσυλλεκτικό λιπαντικό κινητήρα με χαμηλή περιεκτικότητα σε SPAsh, συνιστάται για κινητήρες ντίζελ και βενζίνης των Mercedes Benz, Smart και Chrysler. Μόνο τα λιπαντικά κινητήρων χαμηλού ιξώδους που μπορούν να επιτύχουν εξοικονόμηση 1,0% σε χρησιμοποιημένα καύσιμα στη δοκιμή οικονομίας καυσίμου M111 (CEC L-54-T-96) μπορούν να λάβουν αυτή την έγκριση. Σε αυτή τη δοκιμή η εξοικονόμηση καυσίμου συγκρίνεται με την απόδοση του λιπαντικού αναφοράς RL 191 (SAE 15W-40).

MB 229.5
Φύλλο ΜΒ για τα λιπαντικά εξοικονόμησης ενέργειας για ορισμένους κινητήρες αυτοκινήτων και φορτηγών. Τα εγκεκριμένα λιπαντικά πρέπει να πληρούν τις προδιαγραφές ACEA A3, B3 και B4 και ορισμένες πρόσθετες απαιτήσεις της Daimler Chrysler AG. Το λιπαντικό πρέπει να περιλαμβάνεται στον κατάλογο έγκρισης.

MB 229.51
Λάδι κινητήρα χαμηλής περιεκτικότητας σε SAPS Long Life για κινητήρες ντίζελ με φίλτρο σωματιδίων που πληρούν τα πρότυπα εκπομπών EU-4 ->.

MB 229.52
Τα έλαια που πληρούν αυτές τις προδιαγραφές πρέπει να έχουν χαμηλότερη περιεκτικότητα σε τέφρα, τουλάχιστον 1% καλύτερη οικονομία καυσίμου σε σύγκριση με τις απαιτήσεις των MB 229.31 και MB 229.51 και καλύτερη σταθερότητα στην οξείδωση για συμβατότητα με βιοκαύσιμα. Μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί όταν απαιτείται λάδι MB 229.31 ή MB 229.51. Ακριβώς όπως τα MB 229.5 και MB 229.51, αυτή η προδιαγραφή απαιτεί ένα λιπαντικό μακράς διάρκειας ζωής.

Προδιαγραφές Peugeot-Citroën

Προδιαγραφές λαδιού κινητήρα
Ο γαλλικός όμιλος PSA εξέδωσε μια σειρά προδιαγραφών λιπαντικών το 2009, προκειμένου να ασκεί μεγαλύτερο έλεγχο στα λιπαντικά κινητήρα που χρησιμοποιούνται στα οχήματά του. Όλες οι προδιαγραφές βασίζονται στις προδιαγραφές του ACEA, αλλά απαιτούν επίσης την τήρηση περαιτέρω προϋποθέσεων.

PSA B71 2290
Προδιαγραφές λαδιού κινητήρα Peugeot/Citroën που εισήχθησαν το 2009. Το B71 2290 είναι ένα λιπαντικό χαμηλής περιεκτικότητας σε SAPS που προορίζεται για κινητήρες με φίλτρα σωματιδίων ντίζελ και με προδιαγραφές εκπομπών ρύπων Euro 5. Οι γενικές προδιαγραφές είναι οι εξής: ACEA C2 ή C3 με πρόσθετες δοκιμές PSA.

PSA B71 2294
Προδιαγραφές λαδιού κινητήρα Peugeot/Citroën που εισήχθησαν το 2009. Κύριες προδιαγραφές: ACEA A3/B4 με πρόσθετες δοκιμές PSA.

PSA B71 2295
Πρότυπο λιπαντικού κινητήρα Peugeot/Citroën για κινητήρα πριν από το MY 1998. Γενικές προδιαγραφές: ACEA A2/B2.

PSA B71 2296
Προδιαγραφές λαδιού κινητήρα Peugeot/Citroën που εισήχθησαν το 2009. Γενικές προδιαγραφές: ACEA A3/B4 + πρόσθετες δοκιμές PSA.

PSA B71 2312
Η Peugeot Citroën έχει αναπτύξει το πρότυπο B71 2312 για λιπαντικά που μπορούν να αντέξουν τους πιο αυστηρούς θερμικούς περιορισμούς, καθώς και τη συμβατότητα με τα πιο σύγχρονα συστήματα μετεπεξεργασίας. Το πρότυπο PSA B71 2312 ισχύει για όλα τα οχήματα Peugeot και Citroën που είναι εξοπλισμένα με κινητήρες ντίζελ “BlueHDi” εξοπλισμένους με SCR (Selective Catalyst Reduction) που επιτρέπουν την επεξεργασία των οξειδίων του αζώτου (NOx) μέσω της χρήσης του πρόσθετου AdBlue® ή του λεγόμενου “υγρού καυσαερίων ντίζελ”. Το πρότυπο απαιτεί επίσης βελτιωμένες ιδιότητες ψυχρής ροής για τη μείωση της υδροδυναμικής τριβής του λαδιού, προκειμένου να επιτευχθούν οφέλη στην οικονομία καυσίμου, ιδίως όταν το λάδι είναι κρύο. Αυτή η πρόσθετη απαίτηση για τις ιδιότητες ψυχρής ροής επιτρέπει εξαιρετική ροή λαδιού κατά την εκκίνηση, ταχύτερη ανάπτυξη πίεσης λαδιού, ταχύτερες αυξήσεις στροφών και ταχύτερη επίτευξη θερμοκρασίας λειτουργίας. Αυτός ο τύπος λιπαντικού χαμηλού ιξώδους επιτρέπει τη μείωση της κατανάλωσης καυσίμου και συνεπώς τη μείωση των εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου (CO2).

Προδιαγραφές πετρελαίου Trasmission

PSA B71 2330
Λάδια ταχυτήτων επιπέδου API GL-4 με ιξώδες SAE 75W80. Κατάλληλα για transaxles.

PSA 9730 A8
Ειδικό λάδι ταχυτήτων για τα κιβώτια ταχυτήτων C550 που χρησιμοποιούνται στα Citroen C1 και Peugeot 107.

PSA B71 2315
Λιπαντικό ταχυτήτων επιπέδου API GL-4, ιξώδους SAE 75W80, κατασκευασμένο από βασικά λιπαντικά της ομάδας III του API.

Προδιαγραφές Renault

Προδιαγραφές λαδιού κινητήρα

Renault RN0700
Προδιαγραφές λιπαντικού κινητήρα Renault- εισήχθη το 2007 με την εισαγωγή του Laguna III. Γενικές απαιτήσεις: ACEA A3/B4 ή ACEA A5/B5.

Renault RN0710
Προδιαγραφές λιπαντικού κινητήρα Renault- εισήχθη το 2007 με την εισαγωγή του Laguna III. Γενικές απαιτήσεις: ACEA A3/B4 + πρόσθετες απαιτήσεις της Renault.

Renault RN 0720
Προδιαγραφές λιπαντικού κινητήρα Renault- εισήχθη το 2007 με την εισαγωγή του Laguna III. Γενικές απαιτήσεις: ACEA C3 + πρόσθετες απαιτήσεις της Renault. Το RN0720 έχει σχεδιαστεί για χρήση σε κινητήρες ντίζελ τελευταίας γενιάς που διαθέτουν DPF.

Προδιαγραφές λαδιού Trasmission

Tranself NFJ (ή αλλιώς Tranself TRJ)
Μηχανικό λιπαντικό ταχυτήτων επιπέδου API GL-5 για κιβώτια ταχυτήτων της σειράς Renault J κατασκευασμένα με χάλκινους δακτυλίους συγχρονισμού.

Tranself NFP (ή αλλιώς Tranself TRX)
Υψηλής απόδοσης λιπαντικά ταχυτήτων επιπέδου API GL-5 για βαρέα κιβώτια ταχυτήτων. Εξαιρετική σταθερότητα διάτμησης και ιδιότητες κατά του αφρισμού.

Tranself TRP
Μηχανικό λιπαντικό ταχυτήτων επιπέδου API GL-5 για κιβώτια ταχυτήτων της σειράς PK6 της Renault, κατασκευασμένα με χάλκινους δακτυλίους συγχρονισμού.

Tranself TRT
Μηχανικό λιπαντικό ταχυτήτων επιπέδου API GL-5 για κιβώτια ταχυτήτων της σειράς Renault JR5 κατασκευασμένα με χάλκινους δακτυλίους συγχρονισμού.

Έλαια επαγγελματικών οχημάτων

Προδιαγραφές λαδιού Mercedes

Τα MB 228.0, MB 228.2, περιλαμβάνουν μονοβάθμια λιπαντικά που προορίζονται για χρήση σε κινητήρες ντίζελ σε εμπορικά οχήματα και βιομηχανικό εξοπλισμό, οι οποίοι δεν διαθέτουν φίλτρα σωματιδίων. Αυτά τα λιπαντικά πληρούν επίσης τις απαιτήσεις των προτύπων ACEA E-2 και API CF.

Το MB 228.1 περιλαμβάνει τα πολυβαθμωτά λιπαντικά που προορίζονται για χρήση σε πετρελαιοκινητήρες επαγγελματικών οχημάτων και βιομηχανικού εξοπλισμού, οι οποίοι δεν διαθέτουν φίλτρα σωματιδίων. Αυτά τα λιπαντικά πληρούν επίσης τις απαιτήσεις των προτύπων ACEA E-2 και API CF.

Το MB 228.3 περιλαμβάνει λάδια για χρήση σε κινητήρες ντίζελ σε επαγγελματικά οχήματα εντός ή εκτός αυτοκινητοδρόμου που διαθέτουν προηγμένη επεξεργασία καυσαερίων, EGR, SCR NOx χωρίς DPF. Αυτά τα λιπαντικά πληρούν επίσης τις απαιτήσεις των προτύπων ACEA E7-12 και API CI-4.

Το MB 228.5 περιλαμβάνει λιπαντικά για χρήση σε κινητήρες ντίζελ σε επαγγελματικά οχήματα εντός ή εκτός αυτοκινητοδρόμου που διαθέτουν προηγμένη επεξεργασία καυσαερίων, EGR, SCR NOx χωρίς DPF. Αυτά τα λιπαντικά πληρούν επίσης τις απαιτήσεις των προτύπων ACEA E4-12 και API CG-4.

Το MB 228.31 περιλαμβάνει λάδια “χαμηλής περιεκτικότητας σε SAPS” για χρήση σε κινητήρες ντίζελ σε επαγγελματικά οχήματα εντός ή εκτός αυτοκινητοδρόμου που διαθέτουν προηγμένη επεξεργασία καυσαερίων, EGR, SCR NOx και ειδικά DPF. Αυτά τα λιπαντικά πληρούν επίσης τις απαιτήσεις των προτύπων ACEA E9-12 και API CJ-4.

Το MB 228.51 περιλαμβάνει λάδια “χαμηλής περιεκτικότητας σε SAPS” για χρήση σε κινητήρες ντίζελ σε επαγγελματικά οχήματα εντός ή εκτός αυτοκινητοδρόμου που διαθέτουν προηγμένη επεξεργασία καυσαερίων, EGR, SCR NOx και ειδικά DPF. Αυτά τα λιπαντικά πληρούν επίσης τις απαιτήσεις των προτύπων ACEA E6-12 και API CI-4.

Προδιαγραφές λαδιού Volvo

Το Volvo VDS περιλαμβάνει λιπαντικά μονής ή πολλαπλής διαβάθμισης, που προορίζονται για χρήση σε κινητήρες ντίζελ σε εμπορικά οχήματα και βιομηχανικό εξοπλισμό, οι οποίοι δεν είναι εφοδιασμένοι με φίλτρα σωματιδίων. Αυτά τα λιπαντικά πληρούν επίσης τις απαιτήσεις των προτύπων ACEA E-2 και API CF.

Το Volvo VDS-2 περιλαμβάνει λιπαντικά για χρήση σε κινητήρες ντίζελ σε επαγγελματικά οχήματα εντός ή εκτός αυτοκινητοδρόμου που διαθέτουν προηγμένη επεξεργασία καυσαερίων, EGR, SCR NOx χωρίς DPF. Αυτά τα λιπαντικά πληρούν επίσης τις απαιτήσεις των προτύπων ACEA E4-12 και API CG-4.

Το Volvo VDS-3 περιλαμβάνει λιπαντικά για χρήση σε κινητήρες ντίζελ σε επαγγελματικά οχήματα εντός ή εκτός αυτοκινητοδρόμου που διαθέτουν προηγμένη επεξεργασία καυσαερίων, EGR, SCR NOx χωρίς DPF. Αυτά τα λιπαντικά πληρούν επίσης τις απαιτήσεις των προτύπων ACEA E7-12 και API CI-4.

Το Volvo VDS-4 περιλαμβάνει λιπαντικά “χαμηλής περιεκτικότητας σε SAPS” για χρήση σε κινητήρες ντίζελ σε επαγγελματικά οχήματα εντός ή εκτός αυτοκινητοδρόμου που διαθέτουν προηγμένη επεξεργασία καυσαερίων, EGR, SCR NOx και ειδικά με DPF. Αυτά τα λιπαντικά πληρούν επίσης τις απαιτήσεις των προτύπων ACEA E9-12 και API CJ-4.

Προδιαγραφές λαδιού MAN

Τα MAN 270, 271 περιλαμβάνουν λιπαντικά μονής ή πολλαπλής διαβάθμισης, που προορίζονται για χρήση σε κινητήρες ντίζελ επαγγελματικών οχημάτων και βιομηχανικού εξοπλισμού, οι οποίοι δεν διαθέτουν φίλτρα σωματιδίων. Αυτά τα λιπαντικά πληρούν επίσης τις απαιτήσεις των προτύπων ACEA E-2 και API CF.

Το MAN 3275 περιλαμβάνει λιπαντικά για χρήση σε κινητήρες ντίζελ σε επαγγελματικά οχήματα εντός ή εκτός αυτοκινητοδρόμου που διαθέτουν προηγμένη επεξεργασία καυσαερίων, EGR, SCR NOx χωρίς DPF. Αυτά τα λιπαντικά πληρούν επίσης τις απαιτήσεις των προτύπων ACEA E7-12 και API CI-4.

Το MAN 3277 περιλαμβάνει λιπαντικά για χρήση σε κινητήρες ντίζελ σε επαγγελματικά οχήματα εντός ή εκτός αυτοκινητοδρόμου που διαθέτουν προηγμένη επεξεργασία καυσαερίων, EGR, SCR NOx χωρίς DPF. Αυτά τα λιπαντικά πληρούν επίσης τις απαιτήσεις των προτύπων ACEA E4-12 και API CG-4.

Το MAN 3477 περιλαμβάνει λιπαντικά “χαμηλής περιεκτικότητας σε SAPS” για χρήση σε κινητήρες ντίζελ σε επαγγελματικά οχήματα εντός ή εκτός αυτοκινητοδρόμου που διαθέτουν προηγμένη επεξεργασία καυσαερίων, EGR, SCR NOx και ειδικά DPF. Αυτά τα λιπαντικά πληρούν επίσης τις απαιτήσεις των προτύπων ACEA E6-12 και API CI-4.

Το MAN 3575 περιλαμβάνει λιπαντικά “χαμηλής περιεκτικότητας σε SAPS” για χρήση σε κινητήρες ντίζελ σε επαγγελματικά οχήματα εντός ή εκτός αυτοκινητοδρόμου που διαθέτουν προηγμένη επεξεργασία καυσαερίων, EGR, SCR NOx και ειδικά με DPF. Αυτά τα λιπαντικά πληρούν επίσης τις απαιτήσεις των προτύπων ACEA E9-12 και API CJ-4.

Τι σημαίνει NLGI;

Το NLGI (National Lubricating Grease Institute) είναι ένα σύστημα ταξινόμησης της συνοχής των γράσων. Ουσιαστικά δείχνει πόσο μαλακό ή σκληρό είναι ένα γράσο, σε μια κλίμακα από 000 (πολύ ρευστό) έως 6 (πολύ σκληρό). Η σωστή επιλογή εξαρτάται από την εφαρμογή, τη θερμοκρασία και τον τύπο του εξοπλισμού.