– ХЕРМЕТИЧКО ЗАТВАРАЊЕ: моторно уље прекрива неравне површине слојем уља дебљине 2–3 микрона. Он је танак, али довољан да запчене мотор и спречи губитак снаге.
– COOL: хлађење хладњаком или ваздухом чини око 60% хлађења мотора. Моторно уље обезбеђује разлику.
Упркос технолошком напретку, век трајања мазива је ограничен. Моторно уље је контаминирано горивом, прљавштином, наслагама и испарењима. То доводи до истека адитива и нарушава почетна својства моторног уља. Услови саобраћаја и стил вожње у великој мери утичу на ниво контаминације уља.
Ако прочитате упутство за коришћење возила, можете пронаћи два типа услова вожње: нормално одржавање и захтевно одржавање. Нормално одржавање значи да се возила возе у идеалним условима. Нажалост, у већини случајева ради се о вожњи у захтевним условима одржавања, и ево неких примера:
Хладно покретање мотора – након паљења мотор треба одређено време да достигне оптималне параметре рада. Током тог времена гориво се не сагорева у потпуности, што доводи до настанка остатка горива. Разблаживање несагорелим остацима горива је најважнији извор контаминације уља.
Путовања на кратким релацијама – мотор вашег аутомобила најбоље функционише на дугим путовањима одржаваним константном брзином. Нажалост, већина нас обавља кратка путовања и вожње су брзе. Градска вожња или поновљени циклуси покретања и заустављања изузетно су штетни за мотор и уље.
Опремљено возило – Добро је знати да додатне опције инсталиране на сваком возилу доводе до додатног оптерећења мотора, што резултује вишим радним температурама. Аутоматски мењач, клима уређај и климатизација сваки доприносе повећању температуре мотора за додатних 10 до 15 °C, чиме се мотор додатно оптерећује у хлађењу.
Аутомобил који се повремено користи – аутомобили који дужи временски период стоје неискоришћени изложени су ризику од корозије мотора и рђе, изазваних кондензацијом унутар мотора.
Превлачење – превлачење чамца, камп-приколица, приколица итд. захтева додатни рад за подизање радне температуре мотора. Високе радне температуре мотора захтевају више уља за хлађење мотора.
Прашњави услови / лоши путеви (земљани) – У условима прашине ситне честице прашине и прљавштине улазе у мотор. Филтери за ваздух нису у стању да обезбеде савршену филтрацију; увек ће бити финих честица које ће проћи кроз филтер, формирајући суспензију у уљу, што ће довести до превременог хабања мотора. Сви се сваког лета сусрећемо са овим условима на земљаним путевима или на путевима који су у реконструкцији / одржавању.
Услови наведени изнад дефинишу такозвано “сурово окружење”. Недавно америчко истраживање показало је да се више од 901ТП3Т путовања одвија у суровим условима.
Звучи добро и сасвим је тачно. Дакле, уље би требало да буде што вискозније (гушће), зар не? Па, не баш тако.
Ако је уље на собnoj температури превише вискозно, веома је могуће да неће довољно брзо допрети до свих површина мотора, што доводи до бржег и превременог хабања мотора. Коришћење уља велике вискозности ствара додатно оптерећење на мотору (покретање покретних делова у вискознијем окружењу је отежано), а тиме и друге недостатке, као што су: повећана потрошња горива, додатно оптерећење мотора, губитак перформанси и у екстремним случајевима чак и кварови мотора.
Неки произвођачи аутомобила су упозорили да употреба веома вискозне уља може довести до оштећења мотора. На пример, уље типа SAE 20W-50 које се користи у камионским моторима General Motors LB4, L05 и L19 изазива такозвани феномен “cold beat”, који се чини да је проблем повезан са вискозношћу уља. Зашто? Зато што уље типа SAE 5W-30 уклања овај феномен.
“Вискозитет” о којем смо раније говорили заправо је мера која нам показује колико је неки тип уља “танког” или “густог”.
Пчелињи мед, на ниским температурама у јануару, има високу вискозност и висок отпор протоку (тече веома споро). Вода, са друге стране, на собној температури има ниску вискозност и низак отпор протоку (тече лако).
Стога нисковискозна уља омогућавају лакше покретање мотора у хладном времену. Поред тога, течније уље (ниже вискозитет) лакше ће тећи ка компонентама мотора и по њима, а ако је добро формулисано, задржаће вискозитет чак и на високим температурама.
Укратко, који би био одговор на питање “Коју врсту уља да користим за свој аутомобил?” Најједноставнији начин да изаберете право уље за ваш мотор јесте да се придржавате упутстава произвођача наведених у приручнику за кориснике. Постоји мноштво различитих ставова о томе које уље је најбоље, од којих су барем неки прихватљиви, али је увек најмудрије одабрати моторно уље које испуњава захтеве произвођача.
Слово “S” означава “spark” и, када је праћено другим словом (на пример “SM”), указује да је уље прикладно за употребу у бензинским или гасним моторима. Уља са ознаком SM су супериорнија од уља са ознаком SL по многим критеријумима перформанси, укључујући побољшану економичност горива, испуњавање класификације “energy conserving” и унапређену заштиту система за емисију.
Слово “C” потиче од речи “compression” и, праћено још једним словом и/или бројем (на пример CI-4), означава да је уље прикладно за дизел моторе. Друго слово у обе категорије, “S” и “C”, додељује се по азбучном реду. Уопштено, што даље идемо у алфабету, то указује на најновију технологију и побољшања квалитета моторног уља.
Серија S:
– СА – категорија до 1930. године
– СБ – категорија до 1951. године
– СЦ – категорија до 1967. године
– SD – категорија до 1971. године
– ЈИ – категорија до 1979. године
– СФ – категорија до 1988. године
– SG – категорија до 1993.
– SH – категорија до 1996. године
– SJ – категорија која почиње крајем 1996. године
– SL – категорија која почиње крајем 2001. године
– СМ – представљен 30. новембра 2004.
– СН – представљен 2010. године
Како се ова класификација развија, уља нових генерација испуњавају захтеве старих аутомобила. Тако уље API SL испуњава захтеве аутомобила произведеног 1965. године.
Серија Ц:
– CA – категорија између 1940–1950
– CB – категорија између 1949–1960.
– CC – представљен 1951. године
– ЦД – представљен 1955. године
– CD-II – представљен 1987. године за двотактне моторе
– CE – уведен 1987. године
– CF – категорија од 1994. године
– CF-2 – категорија од 1994. за двотактне моторе
– CF-4 – категорија од 1994. за четворотактне моторе
– CG-4 – категорија од 1996. године
– CH-4 – категорија од 1998. године
– CI-4 – категорија од 2002. године
– категорија CJ-4 од 2006. године
API класификација дели све уља за пренос, међуосовинске преносе и диференцијале у 6 класа:
ГЛ серија:
– GL-1 – уља за лаке услове
– GL-2 – уља за умерене услове
– GL-3 – уља за умерене услове
– GL-4 – уља за различите услове
– GL-5 – уља за тешке услове
– GL-6 – уља за веома тешке услове
Међу многим другим активностима, ACEA дефинише спецификације за моторна уља, такозване ACEA низове уља. Низови се обично ажурирају сваких неколико година како би обухватили најновија достигнућа у технологији мотора и мазива. ACEA сама не одобрава уља; она утврђује стандарде, а произвођачи уља могу да износе тврдње о перформансама својих производа ако они испуњавају одговарајуће захтеве.
Прве ACEA спецификације за уља уведене су 1996. године када су замениле претходне CCMC спецификације. Нове спецификације ACEA за уља издате су 1998, 1999, 2002, 2004, 2007, 2008, 2010 и 2012. године. Серије за 2014. годину још увек нису уведене. Према веб-сајту ACEA, оне су “одложене”, али пошто је већ 2015. година, нове серије вероватно више неће бити називане серијама за 2014. годину. Свака верзија ACEA серија уља имала је или има животни циклус:
‘Прва дозвољена употреба" дефинише најранији датум када се могу поднети захтеви према овој спецификацији.
‘Обавезно за нове захтеве" дефинише датум од којег се захтеви за нове производе могу подносити само у складу са новом спецификацијом.
Уља са овом тврдњом могу се пласирати на тржиште до ‘", што значи да од тог датума уље може тврдити да испуњава ACEA серију само ако испуњава одговарајућу верзију те серије, јер испуњавање раније верзије више не важи.
Следећа табела дефинише релевантне датуме за ACEA секвенце које су до сада уведене:
Година издавања Прва дозвољена употреба Обавезно за нове захтеве Уља са овим тврђењем могу се стављати у промет до
1996. 1. март 1996. 1. март 1999. 1. март 2000.
1. март 1998, 1. март 1998, 1. март 2000, 1. март 2002
1999 септембар 1, 1999 фебруар 1, 2003 фебруар 1, 2004 фебруар 1
1. фебруар 2002, 1. новембар 2002, 1. новембар 2005, 2006
1. новембар 2004, 1. новембар 2004, 31. децембар 2005, 2009
1. фебруар 2007, 1. фебруар 2007, 23. децембар 2008, 2010
22. децембар 2008, 22. децембар 2008, 22. децембар 2009, 2012
22. децембар 2010, 22. децембар 2010, 22. децембар 2011, 2014
2012 дец 14, 2012 дец 14, 2013 …
ACEA распоред за низове уља
Свака ACEA спецификација се састоји од слова или слова која указују на класу (нпр. E означава класу за тешка возила) и броја који дефинише категорију (нпр. 9 у E9). Постоје одвојене категорије за уља са различитим наменима или за различите примене унутар исте класе. Ако је наведена година примене ACEA серије, она се наводи после цртице иза назива спецификације (као ACEA E9-12).
Постоје ACEA спецификације за моторна уља за путничке аутомобиле (класа A/B), за моторна уља компатибилна са катализатором (класа C) и за моторна уља за тешка дизелска покретала (класа E). Класе су даље подељене у категорије како би се испунили захтеви различитих мотора. Уља класе A/B A1/B1 и A5/B5 имају нижу HTHS вискозитет, што значи да пружају бољу економичност горива, али можда не пружају адекватну заштиту у моторима који нису дизајнирани за њих. С друге стране, ACEA A3/B3 и A3/B4 захтевају уља са вишим HTHS вискозитетом која можда не пружају тако добру економичност горива као уља A1/B1 или A5/B5, али могу понудити бољу заштиту мотора у одређеним конструкцијама мотора. Категорије унутар C класе подељене су по SAPS ограничењима и HTHS вискозитетима. C1 и C4 су ниско-SAPS уља, док су C2 и C3 средње-SAPS уља. С друге стране, уља C1 и C2 имају нижу HTHS вискозитет, док уља C3 и C4 имају вишу HTHS вискозитет. У случају E класе разлику чине садржај SAPS-а и интервал између смена уља. Уља E4 и E6 омогућавају дужи интервал између смена уља када произвођач мотора то дозволи, док су E7 и E9 дизајнирани за средње интервале смена. E6 и E9 имају ограничен садржај SAPS-а, па се могу користити у моторима који то захтевају, укључујући и моторе Euro VI.
У наставку представљамо категорије ACEA на потрошачком језику.
A/B: уља за бензинске и дизелске моторе
ACEA A1/B1 – стабилно уље које остаје у својој класи, намењено за употребу на продуженим интервалима сливања у бензинским моторима и дизел моторима за аутомобиле и лаке комбије, посебно дизајнирано да омогући употребу уља ниског трења и ниске вискозности са високом температурном стабилношћу / високе вискозитетне вредности при високој брзини сечења од 2,6 mPa·s за xW/20 и 2,9 до 3,5 mPa·s за све остале вискозитетне класе. Ова уља нису погодна за употребу у неким моторима. У случају сумње, консултујте приручник власника или сервисни приручник.
ACEA A3/B3 – стабилно уље које задржава својства, намењено за употребу у високоперформансним бензинским моторима и дизел моторима за аутомобиле и лаке комби-возила и/или за продужене интервале између смена уља према спецификацијама произвођача мотора, и/или за целогодишњу употребу уља ниске вискозности, и/или за тешке радне услове како их дефинише произвођач мотора.
ACEA A3/B4 – стабилно уље које задржава своју класификацију, намењено за употребу у високоперформансним бензинским и дизел моторима са директним убризгавањем, али такође погодно за примене описане под A3/B3.
ACEA A5/B5 – стабилно уље које задржава вискозитет, намењено за употребу на продуженим интервалима замене у високоперформансним бензинским моторима и дизел моторима за аутомобиле и лаке комбије, дизајнирано да може да користи уља ниског трења и ниске вискозности са високом температуром / Вискозитет при високој стопи сечења (HTHS) од 2,9 до 3,5 mPa·s. Ова уља нису погодна за употребу у неким моторима. У случају сумње, консултујте упутство произвођача или приручник.
К: Уља компатибилна са катализатором
ACEA C1 – стабилно уље које задржава своју вискозитетну класу, намењено за употребу као уље компатибилно са катализаторима у возилима са DPF и TWC филтерима у дизел и бензинским моторима високих перформанси у аутомобилима и лаким комбијима, који захтевају уља са ниским трењем, ниском вискозношћу, ниским SAPS садржајем и минималном HTHS вискозношћу од 2,9 mPa·s. Ова уља продужавају век трајања DPF и TWC и одржавају економичност возила. Упозорење: ова уља имају најниже SAPS ограничења и нису погодна за употребу у неким моторима. У случају сумње, консултујте приручник власника или сервисни приручник.
ACEA C2 – стабилно уље које задржава своју градацију, намењено за употребу као уље компатибилно са катализатором у возилима са DPF и TWC филтером у дизел и бензинским моторима високих перформанси у аутомобилима и лаким комби возилима, дизајнирано да може да користи уља ниског трења и ниске вискозности са минималном HTHS вискозношћу од 2,9 mPa·s. Ова уља ће продужити век трајања DPF и TWC и одржати економичност возила. Упозорење: ова уља нису погодна за употребу у неким моторима. У случају сумње, консултујте приручник власника или сервисни приручник.
ACEA C3 – стабилно уље које задржава вискозитет, намењено за употребу као уље компатибилно са катализаторима у возилима са DPF и TWC филтерима у дизел и бензинским моторима високих перформанси у аутомобилима и лаким комби возилима, са минималном HTHS вискозношћу од 3,5 mPa·s. Ова уља продужавају век трајања DPF и TWC филтера. Упозорење: ова уља нису погодна за употребу у неким моторима. У случају сумње, консултујте приручник власника или сервисни приручник.
ACEA C4 – стабилно уље које задржава својства, намењено за употребу као уље компатибилно са катализаторима у возилима са DPF и TWC филтером у дизел и бензинским моторима високих перформанси у аутомобилима и лаким комби возилима, који захтевају уље са ниским SAPS садржајем и минималном HTHS вискозношћу од 3,5 mPa·s. Ова уља ће продужити век трајања DPF-а и TWC-а. Упозорење: ова уља нису погодна за употребу у неким моторима. У случају сумње, консултујте приручник власника или сервисни приручник.
E: Дизел моторна уља за тешка оптерећења
ACEA E4 – стабилно уље које задржава своју класу, пружајући одличну контролу чистоће клипова, хабања, управљања сажом и стабилност мазива. Препоручује се за високо оцењене дизел моторе који испуњавају захтеве за емисију Euro I, Euro II, Euro III, Euro IV и Euro V и раде у веома суровим условима, нпр. са знатно продуженим интервалима замену уља у складу са препорукама произвођача. Погодно је за моторе без филтера за честице, као и за неке моторе са EGR системом и неке моторе опремљене SCR системима за смањење NOx. Међутим, препоруке могу да се разликују међу произвођачима мотора, па у случају сумње треба консултовати приручнике за возача и/или дилере.
ACEA E6 – стабилно уље које задржава своју вискозност, пружајући одличну контролу чистоће клипова, хабања, управљања сажом и стабилност мазива. Препоручује се за високо оцењене дизел моторе који испуњавају захтеве за емисију Euro I, Euro II, Euro III, Euro IV, Euro V и Euro VI и раде у веома суровим условима, нпр. са знатно продуженим интервалима замену уља у складу са препорукама произвођача. Погодна је за EGR моторе, са или без филтера за честице, као и за моторе опремљене SCR системима за смањење NOx. Квалитет E6 се снажно препоручује за моторе опремљене филтерима за честице и дизајниран је за употребу у комбинацији са дизел горивом са ниским садржајем сумпора. Међутим, препоруке могу да се разликују међу произвођачима мотора, па у случају сумње треба консултовати приручнике за возаче и/или дилере.
ACEA E7 – стабилно уље које задржава своју вискозност, пружајући ефикасну контролу чистоће клипова и полирање цилиндра. Такође пружа одличну контролу хабања, управљање сажом и стабилност мазива. Препоручује се за високо оцењене дизел моторе који испуњавају захтеве за емисију Euro I, Euro II, Euro III, Euro IV и Euro V и раде у тешким условима, нпр. са продуженим интервалима замену уља у складу са препорукама произвођача. Погодно је за моторе без филтера за честице, као и за већину EGR мотора и већину мотора опремљених SCR системима за смањење NOx. Међутим, препоруке могу да се разликују међу произвођачима мотора, па у случају сумње треба консултовати приручнике возача и/или дилере.
ACEA E9 – стабилно уље које задржава своју класификацију, пружајући ефикасну контролу чистоће клипова и полирање цилиндра. Такође пружа одличну контролу хабања, управљање сажом и стабилност мазива. Препоручује се за високо оцењене дизел моторе који испуњавају захтеве за емисију Euro I, Euro II, Euro III, Euro IV, Euro V и Euro VI и раде у тешким условима, нпр. са продуженим интервалима замену уља према препорукама произвођача. Погодно је за моторе са или без филтера за честице, за већину EGR мотора и за већину мотора опремљених SCR системима за смањење NOx. E9 се снажно препоручује за моторе опремљене филтерима за честице и дизајниран је за употребу у комбинацији са дизел горивом са ниским садржајем сумпора. Међутим, препоруке могу да се разликују међу произвођачима мотора, па у случају сумње треба консултовати приручнике за возаче и/или дилере.
Спецификације аутомобила
Спецификације Volkswagen
Фолксваген је средином деведесетих увео своје спецификације. Од тада је овај систем класификације полазна основа за избор технички прикладних производа за сва возила произведена у оквиру групе Фолксваген (Фолксваген, Ауди, Сеат, Шкода).
Спецификације моторног уља
VW 500.00
Volkswagen спецификација за мултиграде моторна уља за бензинске моторе са вискозношћу SAE 5W-X/10W-X. Ово је “стара” спецификација уља и примењује се на моторе произведене пре моделске године 2000. (до августа 1999.). Уљима са одобрењем издатим након марта 1997. године додељена је алтернативна, каснија VW спецификација.
VW 501.00
Традиционална моторна уља погодна за неке VW моторе произведене пре моделске године 2000. Ово је “стара” спецификација уља и примењује се на моторе произведене пре моделске године 2000 (до августа 1999). Уљима која су добила одобрење након марта 1997. додељена је алтернативна, каснија VW спецификација.
VW 502.00
Уље за бензинске моторе. Наследник спецификација VW 501.01 и VW 500.00. Препоручује се за моторе који раде у тешким условима. Не сме се користити у моторима са променљивим интервалима сервиса или у оним који спадају под друге спецификације.
VW 503.00
Моторно уље за бензинске моторе дугог века трајања за VW аутомобиле са WIV (систем за продужене сервисне интервале). Такође испуњава спецификације ACEA A1, SAE 0W-30 или 5W-30.
VW 503.01
Ова спецификација је намењена моделима Audi RS4, Audi TT, S3 и Audi A8 6.0 V12 са излазном снагом већом од 180 bhp, са променљивим сервисним интервалима (30.000 km или 2 године). Сада је замењена спецификацијом VW 504.00.
ВВ504.00
Спецификација VW 504 00 замењује спецификације VW 503 00 и VW 503.01. Уља VW 504 00 погодна су за моторе који испуњавају захтеве стандарда емисије Euro IV.
VW 505.00
Спецификација уља за дизел моторе путничких аутомобила, минимални ниво перформанси CCMC PD-2. Наводи вискозитете SAE 5W-50, 10W-50/60, 15W-40/50, 20W-40/50 који захтевају 13% максималног губитка испаравањем и SAE 5W-30/40, 10W-30/40 захтева 15% максималног губитка испаравањем.
VW 505.01
Специјално моторно уље за VW турбодизел моторе са пумпа-инжектор јединицом и за V8 Commonrail турбодизел моторе. Испоunjava спецификацију ACEA B4 SAE 5W-40.
VW 506.00
Ова уља су погодна за дизел моторе са продуженим интервалима сервисирања до 50.000 км / 2 године. Није за употребу у моторима са једном убризгавајућом пумпом. Промену уља сигнализира електронски индикатор сервиса. Вискозитет је SAE 0W30.
VW 506.01
Ова уља су посебно намењена за “Pumpe-Düse” (јединични инјектор или “PD” мотори) који раде на продуженим сервисним интервалима (30.000–50.000 км / 24 месеца). Промену уља означава електронски сервисни индикатор.
VW 507.00
Ниско-SAPS уља погодна за Euro 4 моторе и готово све VAG дизел моторе од 2000. године па надаље са продуженим сервисним интервалима, јединичним убризгавајућим пумпама и такође Pumpe-Düse (“PD”) моторима. Изузима V10 и R5 моторе и VW комерцијална возила без уграђеног DPF-а (филтера дизелских честица) – за њих је обавезно користити уље спецификације 506 01.
VW 508.00
Овај стандард још није објављен. Вероватно ће захтевати уље са ниским садржајем SAPS-а и енергетски штедљива својства.
Улја за зупчанике
VW G 009 317
Улје за мењач за механичке и аутоматске шестостепене мењаче.
VW G052 145 A2
Специјално синтетичко уље за зупчанике са вискозношћу SAE 75W90 за предњи и задњи диференцијал, укључујући диференцијале са ограниченим пролизгавањем.
VW G 052 162 A2
Специјални ATF са модификатором вискозитета. Погодан за ZF аутоматске мењаче са 4 и 5 брзина. Није погодан за мењаче са 6 брзина.
VW G 052 171
Гитарско уље SAE 70W75 вискозитета.
VW G 052 171 A2
Специјално уље за зупчанике дизајнирано за ручне мењаче аутомобила са попречним моторима.
ВВ Г 052 175
Специјална радна течност за Haldex квачеве. Развијена од стране Haldex и Statoil.
ВВ Г 052 178
Гирско уље са вискозношћу SAE 75W.
VW G 052 180 A2
Специјално уље за преносник за Audi Multitronic мењаче.
VW G 052 182 (VW TL 521 82)
Специјално уље за пренос у одређеним DSG двоструко-квачиљним мењачима.
VW G 052 190 A2
Специјално VW уљe за зупчанике за Multitronic CVT мењаче.
VW G 052 726
Моноградско уље за зупчанике са вискозитетом SAE 75W.
ВВ Г 052 798
Гитарско уље SAE 70W75 вискозитета.
ВВ Г 052 911
Ауди спецификација за мењаче који се користе са попречним конфигурацијама мотора. Производи који испуњавају ову спецификацију имају вискозитет SAE 75W90 и такође испуњавају API GL-5 критеријуме.
ВW Г 052 990
Специјални ATF за аутоматске мењаче у комбинацији са диференцијалима.
ВВ Г 055 005
Специјални ATF за аутоматске мењаче и трансмисије компаније VW.
ВВ Г 055 145
Уље за мењач са адитивом 3% Sturaco.
ВВ Г 055 162
Специјални ATF за аутоматске мењаче и трансмисије компаније VW.
VW G 055 175 A2
Специјална радна течност за Haldex квачеве. Развијена од стране Haldex и Statoil.
Форд спецификације
Спецификације моторног уља
Форд WSS-M2C913-A
Моторно уље, почетно и сервисно пуњење, SAE 5W-30. Ова спецификација испуњава ILSAC GF-2, ACEA A1-98 и B1-98 и додатне захтеве компаније Ford.
Форд WSS-M2C913-B
Спецификација Ford M2C913-B је објављена у Европи за уља за почетно пуњење мотора која се користе за подмазивање бензинских мотора са искреним паљењем и дизел мотора са компресијским паљењем. Спецификација се такође користи за дефинисање моторних уља за сервисирање Ford мотора где је применљиво. Уље мора испуњавати све захтеве спецификације ILSAC GF-2 и GF-3, спецификације ACEA A1-98 и B1-98 и додатне захтеве компаније Ford.
Форд WSS-M2C913-C
У потпуности уназад компатибилан и снажно се препоручује за све примене које тренутно захтевају спецификацију Ford M2C913-B. Ново моторно уље пружа разне предности купцу, као што су побољшана економичност горива и висока отпорност на биодизел горива.
Форд WSS-M2C913-D
Уведена 2012. године, уља која испуњавају ову спецификацију препоручују се за све Форд дизел моторе осим за моделе Форд Ка TDCi произведене пре 2009. године и Форд Галакси 1.9 TDi произведене између 2000. и 2006. године. Производ који испуњава ову спецификацију посебно се препоручује за дизел моторе за које су првобитно били захтевани уља M2C913-B или M2C913-C. У возилима Ford Transit произведеним од 2012. године надаље са мотором Duratorq 2.2 мора се користити уље које испуњава ову спецификацију. Уља која испуњавају ову спецификацију могу се користити са продуженим интервалима замене уља и такође су погодна за употребу у моторима који раде на биодизелу или дизелу са високим садржајем сумпора.
Форд WSS-M2C917-A
Вискозитет SAE 5W40 моторно уље за дизел моторе са пумп-инжектором.
Форд WSS-M2C934-A
Продужено трајна моторна уља за возила опремљена филтером за дизелске честице (DPF).
Форд WSS-M2C937-A
Специјално моторно уље за Ford Focus RS. Вискозитет треба да буде SAE 0W-40.
Форд WSS-M2C948-B
Углавном заснована на ACEA C2 низу тестова, ова спецификација захтева ниско-SAPS 5W-20 уље и првенствено је намењена за 1,0-литарски EcoBoost мотор са три цилиндра. Садржи интерне тестове за економичност горива и контролу наслага на клиповима. Уља која испуњавају ову спецификацију морају обезбедити побољшање економичности горива од 0,91 TP3T у односу на обична 5W-20 уља.
Форд WSS-M2C950-A
Специјално моторно уље за Ford Focus Diesel 2.0 произведен од септембра 2014. и Ford Mondeo Diesel 2.0 произведен од 2015. Вискозитет треба да буде SAE 0W-30.
Уља за ручни мењач
Форд 8U7J-19G518-BA
Специјално уље за пренос у Ford Kuga.
Форд 8U7J-8708687-AA
Специјално уље за пренос снаге за Haldex квачеве.
Форд М2Ц104-А
SAE 90 механичко уље за зупчанике са EP адитивом и модификатором трења.
Форд М2Ц175-А
Град API GL-4, SAE 80W90 уљe за зупчанике за Форд Тип N мењаче произведене пре 1990. године.
Форд М2Ц186-А
Модификовано уље за пренос са трењем за Ford MT75 мењаче.
Форд М2Ц192-А
Гипоидно уље за зупчанике SAE 75W140 класе за обичне и диференцијале са ограниченим пролизгавањем.
Форд M2C192-A + M2C118-A
Синтетичко уље за хипоидне зупчанике са модификатором трења.
Форд М2Ц197-А
Уље за хипоидну преносницу са EP својствима.
Форд M2C197-A + M2C118-A
Специјална формула Trac-Lok за задње осовине.
Форд М2Ц200-Б
Синтетичко хипоидно уље за зупчанике, класе SAE 75W90, нивоа API GL-4 или GL-5, са својствима за екстремни притисак (EP).
Форд М2Ц200-Ц
Синтетичка уља за зупчанике на бази полиалфаолефина (ПАО).
Форд М2Ц200-Д
Синтетичко уље за зупчанике на бази полиалфаолефина (ПАО), са модификатором вискозитета и адитивом за екстремни притисак (ЕП).
Форд М2Ц201-А
Топлотно стабилно хипоидно уље за предње диференцијале. У складу је са MIL-L-2105D и API GL-5.
Форд М2Ц918-А
SAE 75W90 класа синтетичког уља за мењаче за задње диференцијале.
Форд М2Ц936-А
Специјално уље за пренос за одређене мењаче са двоструким квачилом..
Форд М2Ц94-А
SAE 80W90 или 80W класе мултифункционално хипоидно уље за зупчанике. У складу је са API GL-5 и MIL-L-2105C.
Форд N052145 VX00
VW G 052 145 еквивалент по Форд спецификацији. Потпуно синтетичко, испуњава API GL-4 и SAE 75W90.
Флуиди за аутоматски мењач
Форд Меркон
Спецификација течности за аутоматски мењач за употребу у аутоматским мењачима компаније Ford.
Форд Меркон В
Спецификација Ford Mercon V. Аутоматско уље за мењач са побољшаном заштитом од рђе, корозије, наслага и хабања. Побољшава пребацивање брзина на ниским температурама и штити од треперења мењача. Mercon V је у потпуности уназад компатибилан са Mercon-ом.
BMW спецификације
БМВ Лонглајф-98 (БМВ ЛЛ-98)
Специјално моторно уље продуженог века трајања, одобрено од BMW-а. Такође испуњава спецификације ACEA A3/B3, API SJ/CD, EC SAE 5W-40. Обично се захтева за BMW возила произведена пре моделске године 2002. Остарело од 2009. године.
БМВ Лонглајф-01 (БМВ ЛЛ-01)
Специјално одобрење BMW-а за потпуно синтетичко уље дугог века трајања. Производ испуњава спецификације ACEA A3/B3 и API SJ/CD EC-II. Обично се захтева за BMW возила произведена након моделске 2002. године. Може се користити и тамо где се препоручује уље BMW Longlife-98.
БМВ Лонглајф-01 ФЕ (БМВ ЛЛ-01 ФЕ)
Потпуно синтетичко уље дугог века трајања са својствима уштеде горива. Уља која испуњавају ове спецификације морају имати ниску HTHS вискозитет како би испунила захтеве произвођача за уштеду горива. Ова уља су погодна само за следеће моторе: N1x, N2x, N54, N55, N63, N74.
БМВ Лонглајф-04 (БМВ ЛЛ-04)
Посебно BMW одобрење за потпуно синтетичко уље дугог века трајања. Вискозитети су SAE 0W-30, 0W-40, 5W-30 и 5W-40. Обично се захтева за BMW возила опремљена филтером за дизел честице (DPF). Може се користити и тамо где се препоручује уље BMW Longlife-98 или BMW Longlife-01.
БМВ Лонглајф-12 (БМВ ЛЛ-12)
Специјално моторно уље само за одређене одобрене бензинске моторе и за следеће дизел моторе: Nx7K1, Nx7U1, Nx7O1 од моделске 2013. године. Није погодно за моторе са 2 или 3 турбопуњача.
БМВ Лонглајф-14+ (БМВ ЛЛ-14+)
Специјално моторно уље само за следеће бензинске моторе: N20, Bx8 од моделске 2014. године. Није дозвољено за дизел моторе.
Спецификације компаније General Motors
Спецификације моторног уља
GM-LL-A-025
Посебно одобрење GM за моторно уље дугог века трајања за бензинске моторе. Вискозитет је SAE 0W-30. Производ испуњава спецификације ACEA A3/B3. Интервал замену уља може бити до 30.000 км.
GM-LL-B-025
Посебно одобрење GM за моторно уље продуженог века трајања за дизел моторе. Вискозитет је SAE 5W-40. Производ испуњава спецификације ACEA A3/B3/B4. Интервал замену уља може бити и до 50 000 км.
Флуиди за аутоматски мењач
Дексрон тип А, суфикс А
Спецификација уведена 1957. године. Она захтева да уље испуни одређене границе у погледу кинематичке вискозности.
Дексрон IIД
Спецификација General Motors Dexron®-IID. ATF издата 1975. године. Садржи захтеве за спречавање корозије ATF хладњака који нису наведени у Dexron®-II.
Дексрон IIE
Спецификација General Motors Dexron®-IIE. ATF издата 1991. године, која захтева побољшане перформансе на ниским температурама у поређењу са Dexron®-IID, 20 000 cP при -40 °C.
Дексрон IIIF
GM спецификација за уље аутоматског мењача уведена 1994. године. Наследник Dexron IID и IIE.
Дексрон IIIG
Наследник Dexron III(F) течности за аутоматски мењач. Има исте карактеристике на ниским температурама као Dexron IIE, али са модификацијама у антиоксидативним и триболошким својствима. Уведен 1997. године.
Дексрон IIIH
Dexron III лиценца H је уведена у јуну 2003. године као замена за Dexron III G течност. Има оксидативно стабилно основно уље (група 2 или група 3). Уља према овој спецификацији имају дужи одржај трибилних својстава и против-тресачких својстава, бољу контролу пене и дужи век трајања течности.
Дексрон VI
Спецификација уведена 2005. године да замени Dexron IIIH. Ова спецификација захтева боља својства задржавања вискозитета, оксидативну стабилност и антипенасти карактеристике. Уља која испуњавају ову спецификацију могу се користити са продуженим интервалима између смена уља и штеде енергију.
Спецификације Фијат
Ове квалификације дефинишу карактеристике које морају испуњавати мазива која се користе у моторима са Ото и Дизел циклусом при првом пуњењу и током експлоатације. Стандард се састоји од низа испитивања у лабораторији и на мотору ради процене нивоа перформанси мазива. Лабораторијски тестови квалификују мазиво оцењивањем вискозитета, вредности хладног пукота, склоности стварању пене, корозије на бакарном ребрастом телу, понашања према гуми и отпорности на оксидацију. Испитивања на моторима процењују нивое перформанси мазива у погледу лепљења прстенова, наслага на клиповима, хабања, као и потрошње уља код одређених дизел и бензинских мотора који су најрепрезентативнији за најнапредније технологије компаније Fiat Auto.
Фијат 9.55535-G1
Квалификација за мазива за бензинске моторе која омогућавају уштеду горива и продужени интервал између смена мазива.
Фијат 9.55535-G2
Квалификација за мазива за бензинске моторе са стандардним карактеристикама.
Фијат 9.55535-H2
Квалификација за мазива бензинских мотора, која обезбеђује високе перформансе и високу вискозитет при високим температурама. Производ препоручен од стране ОЕМ-а такође испуњава API SM и ACEA A3-04/B3-04.
Фијат 9.55535-H3
Квалификација за мазива за бензинске моторе која пружају врло високе перформансе.
Фијат 9.55535-Д2
Квалификација за мазива дизел мотора са стандардним карактеристикама.
Фијат 9.55535-М2
Квалификација за мазива са продуженим интервалом између смена уља. Производ који препоручује ОЕМ такође испуњава спецификације ACEA B3-04/B4-04 и GM-LL-B-025.
Фијат 9.55535-N2
Квалификација за мазива са изузетним карактеристикама за турбопуњене дизел и бензинске моторе, са продуженим интервалом између смена масле. Минимални захтев је ACEA A3/B4-04.
Фијат 9.55535-S1
Квалификација за дизел и бензинске моторе са системом за третман издувних гасова, мазива која обезбеђују уштеду горива и продужени интервал између смена уља. Производ који препоручује OEM такође је одобрен према ACEA C2.
Фијат 9.55535-S2
Квалификација за дизел и бензинске моторе, са системом за третман издувних гасова, уља, са продуженим интервалом смену уља. Производ препоручен од стране ОЕМ-а такође испуњава: ACEA C3-04, MB 229.51 и API: SM/CF.
Спецификације Мерцедеса
Назив MB спецификација потиче од шеме Mercedes Bluebook, подељене на нумерисане параграфе и странице. Користе их дилери да идентификују производе које је произвођач сертификовао и њихову исправну примену на моторима.
МБ 229.1
За бензинске и дизелске моторе. Минимални захтевани квалитет ACEA A2/B2 са додатним ограничењима за мотор.
МБ 229.3
За бензинске и дизел моторе. Минимални захтевани квалитет: ACEA A3/B3/B4 и MB 229.1. Може да одобрава само 0W/5W W-x уља.
МБ 229.31
Вишеградско моторно уље ниске SPAsh вредности, препоручено за дизел и бензинске моторе Mercedes Benz, Smart и Chrysler. Само моторна уља ниске вискозности која могу остварити уштеду од 1,0% горива у M111 тесту економичности горива (CEC L-54-T-96) могу добити ово одобрење. У овом тесту уштеде горива упоређују се са перформансама референтног уља RL 191 (SAE 15W-40).
МБ 229.5
MB лист за енергетски штедљива уља за одређене моторe аутомобила и комбија. Одобрена уља морају испуњавати спецификацију ACEA A3, B3 и B4 и неке додатне захтеве компаније Daimler Chrysler AG. Уље мора бити на листи одобрених уља.
МБ 229.51
Моторно уље Low SAPS Long Life за дизел моторе са филтером за честице које испуњава стандарде емисије EU-4.
МБ 229.52
Уља која испуњавају ове спецификације морају имати нижи садржај пепела, најмање 11 TP3T бољу економичност горива у поређењу са захтевима MB 229.31 и MB 229.51 и бољу стабилност при оксидацији ради компатибилности са биогоривом. Може се користити и тамо где је потребно уље MB 229.31 или MB 229.51. Као и спецификације MB 229.5 и MB 229.51, ова спецификација захтева уље дугог века трајања.
Спецификације Пежо-Ситроена
Спецификације моторног уља
Француска PSA група је 2009. године издала скуп спецификација за уља како би остварила већу контролу над моторним уљима која се користе у њиховим возилима. Све спецификације се заснивају на ACEA спецификацијама, али такође захтевају испуњење додатних услова.
ПСА Б71 2290
Спецификација моторног уља за Peugeot/Citroën уведена је 2009. године. B71 2290 је ниско-SAPS уље намењено за моторе са филтерима за дизелске честице и са стандардом емисије Euro 5. Опште спецификације су: ACEA C2 или C3 са додатним PSA тестовима.
ПСА Б71 2294
Спецификација моторног уља за Peugeot/Citroën уведена је 2009. године. Главна спецификација: ACEA A3/B4 са додатним PSA тестовима.
ПСА Б71 2295
Стандард моторног уља за Peugeot/Citroën моторе произведене пре моделске године 1998. Општа спецификација: ACEA A2/B2.
ПСА Б71 2296
Спецификација моторног уља за Peugeot/Citroën уведена 2009. године. Опште спецификације: ACEA A3/B4 + додатни PSA тестови.
ПСА Б71 2312
Peugeot Citroën је развио стандард B71 2312 за уља која могу да издрже најстрожије термичке оптерећења уз компатибилност са најсавременијим системима за посттретман. Стандард PSA B71 2312 примењује се на сва возила Peugeot и Citroën опремљена дизел моторима “BlueHDi” са SCR (селективна каталитичка редукција) која омогућава третман NOx (нитроугљенистог оксида) уз употребу адитива AdBlue® или такозване “течности за дизел издувне гасове”. Стандард такође захтева побољшана својства хладног тока ради смањења хидродинамичког трења уља, како би се оствариле уштеде горива, нарочито када је уље хладно. Ова додатна захтева за својства хладног тока омогућава одличан проток уља при покретању, брже постизање притиска уља, брже повећање броја обртаја и брже достизање радне температуре. Овај тип мазива ниске вискозности омогућава смањење потрошње горива и тиме смањује емисију гасова са ефектом стаклене баште (CO2).
Спецификације уља за трансмисију
ПСА Б71 2330
Гитарска уља API GL-4 нивоа са вискозношћу SAE 75W80. Погодна за трансакселе.
ПСА 9730 А8
Специјално уље за зупчанике за мењаче C550 који се користе у Citroen C1 и Peugeot 107.
ПСА Б71 2315
Гитарско уље вискозитета SAE 75W80, нивоа API GL-4, произведено од базаних уља API групе III.
Спецификације Рено
Спецификације моторног уља
Рено РН0700
Спецификација моторног уља за Renault; уведена 2007. године уз представљање Лагуна III. Општи захтеви: ACEA A3/B4 или ACEA A5/B5.
Рено РН0710
Спецификација моторног уља за Renault; уведена 2007. године уз представљање Лагуне III. Општи захтеви: ACEA A3/B4 + додатни захтеви Renault.
Рено РН 0720
Спецификација моторног уља Renault; уведена 2007. године уз представљање Лагуне III. Општи захтеви: ACEA C3 + додатни захтеви Renault. RN0720 је дизајниран за употребу у најновијој генерацији дизел мотора опремљених DPF-ом.
Спецификација уља за трансмисију
Транселф НФЈ (познат и као Транселф ТРЈ)
Механичко уље за зупчанике API GL-5 нивоа за мењаче серије J компаније Renault, израђене са бронзаним синхронизационим прстеновима.
Транселф НФП (такође познат као Транселф ТРКС)
Ниво API GL-5, високоперформансна уљa за зупчанике за тешка оптерећења. Одлична стабилност на резање и антипенушаста својства.
Транселф ТРП
Механичко уље за зупчанике по API GL-5 стандарду за мењаче серије Renault PK6 израђене са бронзаним синхронизаторским прстеновима.
Транселф ТРТ
Механичко уље за зупчанике API GL-5 класе за мењаче серије Renault JR5 израђене са бронзаним синхронизационим прстеновима.
Уља за комерцијална возила
Спецификације уља за Мерцедес
MB 228.0 и MB 228.2 обухватају моноградска уља намењена за употребу у дизел моторима у комерцијалним возилима и индустријској опреми која нису опремљена филтерима честица. Ова уља такође испуњавају захтеве стандарда ACEA E-2 и API CF.
MB 228.1 обухвата вишеградске уља намењена за употребу у дизел моторима у комерцијалним возилима и индустријској опреми која нису опремљена филтерима за честице. Ова уља такође испуњавају захтеве стандарда ACEA E-2 и API CF.
MB 228.3 обухвата уља за употребу у дизел моторима у комерцијалним возилима на путу или ван пута, опремљеним напредним третманом издувних гасова, EGR, SCR NOx без DPF-а. Ова уља такође испуњавају захтеве стандарда ACEA E7-12 и API CI-4.
MB 228.5 обухвата уља за употребу у дизел моторима у комерцијалним возилима на путу или ван пута, опремљеним напредним третманом издувних гасова, EGR, SCR NOx без DPF-а. Ова уља такође испуњавају захтеве стандарда ACEA E4-12 и API CG-4.
MB 228.31 обухвата “low SAPS” уља за употребу у дизел моторима у комерцијалним возилима на путу или ван пута, опремљеним напредним третманом издувних гасова, EGR, SCR, NOx и посебно DPF-ом. Ова уља такође испуњавају захтеве стандарда ACEA E9-12 и API CJ-4.
MB 228.51 обухвата “low SAPS” уља за употребу у дизел моторима у комерцијалним возилима на путу или ван пута, опремљеним напредним третманом издувних гасова, EGR, SCR, NOx и посебно DPF-ом. Ова уља такође испуњавају захтеве стандарда ACEA E6-12 и API CI-4.
Спецификације уља за Volvo
Volvo VDS обухвата једностепене или вишестепене уља намењена за употребу у дизел моторима у комерцијалним возилима и индустријској опреми која нису опремљена филтерима за честице. Ова уља такође испуњавају захтеве стандарда ACEA E-2 и API CF.
Volvo VDS-2 обухвата уља за употребу у дизел моторима комерцијалних возила на путу и ван пута, опремљених напредним третманом издувних гасова, EGR, SCR NOx без DPF-а. Ова уља такође испуњавају захтеве стандарда ACEA E4-12 и API CG-4.
Volvo VDS-3 обухвата уља за употребу у дизел моторима у комерцијалним возилима на путу и ван пута, опремљеним напредним третманом издувних гасова, EGR, SCR NOx без DPF-а. Ова уља такође испуњавају захтеве стандарда ACEA E7-12 и API CI-4.
Volvo VDS-4 обухвата “low SAPS” уља за употребу у дизел моторима комерцијалних возила на путу или ван пута, опремљених напредним третманом издувних гасова, EGR, SCR, NOx и посебно DPF-ом. Ова уља такође испуњавају захтеве стандарда ACEA E9-12 и API CJ-4.
MAN спецификације уља
MAN 270 и 271 обухватају једностепене или вишестепене уља намењена за употребу у дизел моторима комерцијалних возила и индустријске опреме која нису опремљена филтерима за честице. Ова уља такође испуњавају захтеве стандарда ACEA E-2 и API CF.
MAN 3275 обухвата уља за употребу у дизел моторима у комерцијалним возилима за саобраћај на путу или ван пута, опремљеним напредним третманом издувних гасова, EGR, SCR NOx без DPF-а. Ова уља такође испуњавају захтеве стандарда ACEA E7-12 и API CI-4.
MAN 3277 обухвата уља за употребу у дизел моторима у комерцијалним возилима за саобраћај на путу или ван пута, опремљеним напредним третманом издувних гасова, EGR, SCR NOx без DPF-а. Ова уља такође испуњавају захтеве стандарда ACEA E4-12 и API CG-4.
MAN 3477 обухвата “low SAPS” уља за употребу у дизел моторима у комерцијалним возилима на путу или ван пута, опремљеним напредним третманом издувних гасова, EGR, SCR за NOx и посебно DPF-ом. Ова уља такође испуњавају захтеве стандарда ACEA E6-12 и API CI-4.
MAN 3575 обухвата “low SAPS” уља за употребу у дизел моторима у комерцијалним возилима за саобраћај на путу и ван пута, опремљеним напредним третманом издувних гасова, EGR, SCR, NOx и посебно DPF-ом. Ова уља такође испуњавају захтеве стандарда ACEA E9-12 и API CJ-4.